Güneş Işığı Nasıl Depolanır

28095
Güneş ışığı nasıl depolanır

ABD’nin çok güneş alan bir bölgesinde, örneğin Phoenix’te değil de Massachusetts’te güneş enerjili bir ev yapmak zor bir iş gibi görünebilir fakat MIT mühendisleri bu soruna yepyeni bir gözüm bulmuştu ve bu olayı Populer Science dergisinde Mart 1949 sayısının kapağı yapılıştı.

Dover Sun House (Güneş Evi) salonuna yerleştirilmiş Glaubertuzu, bir başka deyişle sodyum sülfat tanklarıyla doluydu. (Çizer bu tankları havalı bir “ısı kutusu” şeklinde resmetmiş.) Tuzlar 32 derecede eriyor ve enerjiyi sudan daha verimli biçimde saklıyordu. Kimyager Maria Telkes ile mimar Eleanor Raymond’un geliştirdiği sistem güneşin sıcaklığını sodyum sülfat tanklarına yönlendiriyor, bu tanklar da hava soğukken ya da kapalıyken içeriyi ısıtıyordu. Ne var ki evdeki hesap çarşıya uymamıştı. Evde oturanlar kışları yeterince ısınamıyor, tanklar ise sürekli sızdırıyordu. Eve giren birkaç yıl durduktan sonra kaçıyordu. Günümüzde ise Tesla Powerwall güneş enerjisini lityum iyon bataryalarla çok daha verimli biçimde saklıyor.

tesla powerwall

Tesla Powerwall’da ise Tesla, elektrikli araçlar için lityum iyon pil üretme becerisini zarif bir alternatif sunmak için kullanmış. Duvara monte edilen 90 kiloluk batarya, güneş panellerinden artan enerjiyi depolayabiliyor.  Ama aynı zamanlarda yoğunluk olmadığı zamanlarda şebeke elektriğiyle kendini sarj edebiliyor. Böylece ucuza mal edilen elektrik enerjisini, maliyetlerin en yüksek olduğu saatlerde evinizde ya da Tesla Model S araçlarınızda kullanabiliyorsunuz.

Güneş ışığı depolamanın 2 yolu daha.

Ice Bear geceleri bir su havuzunu dondurup buz blokuna çevirerek enerjiyi depoluyor. Gün içinde ise buz, klima sistemi için soğutucu görevi üstleniyor.

Aquion Energy’nin modüler bataryaları, rüzgâr ve güneş enerjisini depolamak için toksik ya da yanıcı olmayan bir çözeltiden faydalanıyor: Tuzlu su.

12 Yorum

 1. Çok güzel bir platform olmuş tebrikler. Ancak burada mühendis beyinler 🧠 kuru kuruya tartışma yada fikir 💡 sen öte gerçek elle tutulur sonuçlara götürecek çalışmalar yapılmalı. Bizler sadece düşünürken gelişmiş ülkeler direkt yapıyor. Benim görüşüm fikirle başlayan kıvılcım ateş çıkarmalı ve ısıtmalı gerçek olan budur. Düşünmek başka yapmak başka. Burada görüyorum ki değerli insanlar var, bunları birleştirmek suretiyle sonuca götüren aksiyonlar başlatılmalı.Türkiye zamanla yarışıyor çünkü. Teşekkürler.

 2. Merhaba, küçük çaplı bir derin dondurucuyu birgün boyunca çalışmasını destekleyecek bir şarj aleti varmı, var ise bu şarj aletini kaçlık billerle desteklemeliyiz., şimdiden teşekkür ererim.

 3. ev tipi panellerde kullanılan aküler açısından powerwall ın ne avantajı olacak?ne gibi farkları bu sistemin kullanıcı açısından?

 4. Bu güneş enerjisini yazın biriktirip kışın kullanabilir miyiz? Yoksa günlük biriktirip mi kullanmalıyız?

 5. Bu aralar üzerin calıştığım bir proje var. Direk olarak güneş ışınlarının bazı dalga boylarını iyon etkisi oluşturmak için kullanmak yani fotovoltaik etkinin yardimi ile valans yörünge atomlarını yer degiştirip sonrada + ve – arasında elektron akışı yani elektrik oluşturmak

 6. Hocam benim anlamadigim bisey var gunes enerjisi mi yoksa ruzgargullerimi daha fazla verim alinir simdiden tesekkurler

  • Her ikiside sonsuz enerji kaynagi oldugu icin verim bunlarda cok onemli degildir, ama % 40 50 civari ikisindede. Hangisinden daha fazla kullanilabilir enerji elde ederiz diye soruyorsaniz, bu bulundugunuz yere gore degisir, kimi yer ruzgar acisindan doyurucudur, kimisi gunes isigi.

 7. yazınızdaki glaubert salt na2so4 10 h2o tuzu son derece önemli 3 fazı bünyesinde bulunduran ender maddelerden bir tanesi 1975 1985 yılları arasında denizli çardak ilçesinde acı gçlden üretülen bu tuzun teknik olarak saf şekilde iği sodaş sodyum sanayi vaalkim alkali kimya sanayi şirketlerinde teknik müdür olarak görev yaptım ve bu süreç içerisinde soduum sülfat havuzlarında solar enerjiyi depolama gibi bir çalışmaya imza attık 1000 metre 1000 metrelik derinlik 1 metre olan havuzlarda zeminde anhydr sodyum sülfat üzerinde acı gülden alınan sülfatlı su eksi derecelerde toplam sistem sıcaklığı 90 derece ve fabrikanın enerji gereksinimine bir çözüm olarak tasarlandı ilgi duyarsınız diye paylaştım saygılarımla
  makina yüksek mühendisi Ali Müfit Çetingül 6670 oda no

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.