Ana SayfaKimdir?Grigori Perelman Kimdir

Grigori Perelman Kimdir

Bugün sizlere belkide Guiness rekorlar kitabına girebilecek kadar İQ ‘ya sahip olmasa da birçok kişi tarafından Dünya’nın yaşayan en zeki insanı olarak kabul edilen Matematiğin taçsız kralı Grigori Perelman‘dan bahsedeceğim. Grigori Perelman kimdir?
Yıllar 2000’i gösterdiğinde Clay Matematik Enstitüsü o güne kadar çözülemeyen ve “Bin Yılın Soruları” olarak görülen milenyum sorularını her birinin başına para ödülü koyarak resmen kamuoyu’na tanıtmıştır.

grigori perelman nedir

Ve içlerinden birisi vardır ki üniversite mezununun bile zor anlayacağı, topoloji alanının ve matematiğin hatta ve hatta evrenin en zor problemlerden biri olan “Poincare Varsayımıdır.” Henri Poincare’nin 1904’te ortaya attığı bu imkansız soruyu yıllar 2002’yi gösterdiğinde Grigori Perelman‘ın çözüşü ilginç enstantaneler serisinin başlangıcı olacaktır (grigori perelman çözdüğü soru)…

Grigori Perelman St. Petersburg’daki Steklov Enstitüsü’nde Dr. (Matematik Doktoru) ünvanını sürdüğü sıralarda alanı olan topolojinin en zor sorusunu 33 sayfalık bir makaleyle internet üzerinden kamuoyuna sunmuştur. Ancak ne yazık ki gereken saygıyı ve inancı çevresinden görmediği için bir hayli kırgındır. Bu kırgınlığı 2006 yılında layık görüldüğü Fields ödülünde nüksedecektir. Evet, Grigori Perelman’a kimse inanmamıştır, yıllardır bu soru üzerine çalışmış nice profesörlerin, nice saygın İQ ya sahip matematikçi zekaların bu soruyu çözemeyip Dr. Perelman’ın bu soruyu çözmüş olması herkesin zoruna gitmiştir, aynı odayı paylaştığı bütün meslektaşları dahil… Grigori Perelman çözümü 2002 yılında paylaşmasının ardından 4 yıllık bir dışlanış Dr. Grişa’nın kapısındadır. Ta ki yıllar 2006’yı gösterene kadar.

2006 yılında uzmanların bile zor anladığı bu 33 sayfalık Grigori Perelman çözümü nün resmen doğruluğu, 21. yy’ın matematiğini üstlenen birçok Profesör tarafından onanmıştır. Ve o yıl içerisinde verilecek olan Fields ödüllerine aniden aday gösterilmiş ve kendisine resmen bu ödül layık görülmüştür. Ancak, Dr. Grigori Perelman bu ödülü reddetmiştir. Ve böylesine ciddi bir statüde yer alan Fields ödülünü reddeden ilk fani olmuştur.

Aynı zamanda sorunun başına konulan 1 milyon dolarlık ödülüde reddetmiştir. En son olarakta 2010 yılında layık görüldüğü milenyum ödülünüde reddeden Perelman ilginçlikler silsilesine verilen parayı tekrardan kabul ederek bir yenisini eklemiştir. (bazı yayınlarda Perelman’ın para ödülünü hiç reddetmediğide dilegetirilir) ve bu parayı matematik geleceği için kullanacağını açıklamıştır.

Bu arada şunu da belirtmek isterim ki Dr. Grişa annesiyle birlikte hamam böcekleriyle dolu bir evde yaşamaktadır. Odasında bir masası ve bir sandalyesi bulunmaktadır. Aynı zamanda komşuları Perelman’ın evinden çıkan hamam böceklerinden çok şikayetçidir. Buda bizlere şunu göstermektedir ki bu problemler ancak bu Dünya dan soyutlanmış kişiler tarafından çözülebilir. :) Perelman’ın ünlü olmak gibi bir derdinin olmayışı ile de bu sonucu elde edebiliriz.

Aşağıdaki resimde Grigori Perelman‘ın metroda gizlice çekilmiş fotoğrafları olsa gerek.

grigori perelman kimdir

Kendisinin bir cümlesini dile getirmek istiyorum: “Ben ünlü olmak istemiyorum. Altı üstü bir soru çözdüm ve bu kadar büyütülmesi ilginç.” İmkansızın imkansızı olarak görülen bir soruyu çözüp böyle bir yaklaşıma sahip bir insan, bir insana ancak ve ancak nefes alış-verişi ile benziyor olabilir. Ayrıca bu sözlerin ardından St. Petersburg’daki Steklov Enstitüsü’ndeki görevinden istifa etmiştir.

Evet arkadaşlar yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım, bu kadar imkansız bir sorunun çözüldüğü dönemde olmak insana büyük bir hava katarken, soruyu çözen Grişa’nın bu denli sakin ve alçakgönüllü olması da ayrı bir katkısıdır kanaatimce hayatımıza. Sayın Dr. Grigori Perelman’a sanırım teşekkür etmeliyiz, hem çözdüğü sorudan ötürü hemde alçakgönüllülüğünden ötürü.

Okuyan gözlerinize sağlık… (Dr. Grigori Perelman 1966 – )

Mühendis Beyinler kanalında yayınlanan videoyu sizler ile paylaşmak istedim. 4:20 dakikasında mini çizgi film tadında, abartılı bir Grigori Perelman izleyeceksiniz. İyi seyirler :)

Bu video ise Grigori Perelman hayatını anlatan bir belgeseldir. CC ye tıklayarak ingilizce alt yazıyı okuyabilirsiniz.

Diğer ilginizi çekebilecek diğer yazım: Matematil Ne işe Yarar?

Muhammed Işci
Muhammed Işci
Merhabalar. Ben Muhammed İŞCİ. Mühendis Beyinler sitesinde yazarım. Konularımı genellikle Matematik ile ilgili seçmekteyim. 1995 doğumlu olup 2013 yılında Kayseri Lisesi'nin, nam-ı diğer Taş Mektebin 120. yılı mezunlarındanım. Aynı yıl içerisinde de Erciyes Üniversitesi Mekatronik Mühendisliğini kazanmış bulunmakla birlikte burada öğrenimime devam etmekteyim. Amacım: Bilime aç bir gelecek inşa etmek. Amatör Matematikçiden Sevgilerle...

5 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
5 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?