Alternatif Enerji Üretimi Solar Pompa

14267
Alternatif Enerji Solar Pompa

Solar pompa ile alternatif enerji üretimi nasıl yapılır? Günümüzde katı atıkların gerek çıkarılmasının çok yüksek maliyetli olması gerekse çevrenin kirletilmesi yönünde yüksek olması nedeni ile son zamanlarda alternatif enerji sistemleri günlük hayatımıza daha çok oturmaktadır.

Her ne kadar ülkemizde yeni yeni girişler yapılmaya başlanmış olsa da Avrupa da uzun yıllardır Güneş enerjisi ile elektrik enerjisi üretimi, rüzgar enerjisi ile elektrik üretimi, güneş kolektörleri ile yer altı kaynak sularından Alternatif Enerji Solar Pompa yolu ile su aktarımı gibi tarım da ve elektriklerin ulaştırılamadığı kıraç arazilerde bu gibi sistemler kullanılmaktadır. Günümüzde elektrik üretimi yaparak satışı da yapılmaktadır. Kullanılmayan elektrik enerji hattına verilerek sistem geri dönüşümü sağlanmakta ve enerji üreterek para kazanmanın da önü bu şekilde açılmaktadır.

Tarım da kullanılan sistemler genellikle. Akarsu ya da kuyu suyunu kendi tarlasına aktarım yapabilmek için dalgıç pompa tabir edilen su aktarım pompalarına elektrik sağlamak için güneş enerjisinden faydalanarak yapılan sistemdir. Bir bahçemiz olduğunu düşünürsek Ortalama olarak 5 ton/saat’ lik bir su pompası ve bunu çalıştırmak için 180 Wattlık güneş panellerinden 6 adet ve 4 adet jel akü ile sistem fiyatı yaklaşık olarak 5.500 -6.000 Tl arasındadır (1 dolar = 2,1 tl 3.000 Dolar dır).

Sistem geri dönüşü hesaplarsak 12 ay boyunca bahçe sulaması yaptığınız bir iklim bölgesinde ve güneşlenmenin yüksek olduğu bir bölgede iseniz, 1 yıl gibi kısa bir sürede sistem kendini amorti edecek ve geri kalan 9 yıllık ekonomik ömrü boyunca (bakım onarım maliyetleri hesaba eklenmiştir) toplam da 12.000 dolar gibi bir ücretin cebimizde kalmasını sağlayacaktır. Bu konuda isteyenlere proje ön hazırlaması yapılması konusunda yardımcı olunabilinir.

7 Yorum

  • Konu hakkında sorularınız var ise bilebildiğim ölçüde cevaplamaya çalışırım. Sorularınızı burada da sorabilirsiniz.
   iyi çalışmalar dilerim.

 1. İyi akşamlar Gökhan bey ben tarlam için elektirik bağlanacaktır ama güneş enerjisi ile kuyumdan şu alabilir bana yardımcı olabilrseniz sevinirim

  • İyi günler Zehra Hanım, Tarla da elektrik bulunup bulunmaması bölgedeki cografi koşullara bağlıdır. lakin bölgede yakından geçen bir elektrik sistemi yok ise çekilecek kablo trafo v.b. maliyetleri elektrik firmaları aboneye yükleyeceklerdir.
   Su kuyusundan güneş enerjisi yardımı ile suyu alabilen sistemler mevcuttur. örnek olarak aşağıdaki linke tıklarsanız bu size bir fikir verecektir. ama dediğim gibi coğrafi koşullarınız önemlidir. Van da iken bu sistem uygun gelirken Afyon da iseniz uygun gelmeyebilir. Bunu firma daki mühendisler ile görüşerek sonuçlandırabilirsiniz. iyi çalışmalar.
   Link : https://www.youtube.com/watch?v=14FG4WS1ujs

 2. 26 mayıs 2016 itibarı ile dolar 2.93 tl’dir.
  Bu ürünler dolar ile geldiği için sistemin maliyeti 3.000 usd x2.93 = 8790 tl yapar.
  Elektriğin kw saatinin tüm vergiler dahil 0.2 tl / kwh’ten 10 saatte 2 tl, yılda da 730 tl fatura gelir. (güneş panelinden 1 günde Max. 10 saat verim alınabilir)
  Buda demek ki sistem hiç arıza yapmazsa 12 yılda kendini amorti eder.
  Gerçek hesap budur ve şu anda güneş panelleri fizible değildir.

  • İyi günler Faruk bey. 2014 yılındaki hazırlanmış bir makale de rakamsal düzeltmeler yapmadan sonuçlandırmak sıkıntı olur. o zamanlar 220-240 Usd olan 180 watt lık bir panelin şu andaki fiyatı yaklaşık olarak 120 Usd civarıdır. Kur degişerek bizim hesaplamaları sıkıntıya sokmuş olsa da, Verimlilikten ziyade ülkemizde maalesef hala elektrik olmayan köyler bulunmaktadır. Olaya bu gözle bakarsak biraz da maliyete katlanmak gerektiğini düşünüyorum. İyi çalışmalar dilerim.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.