Ana SayfaEğitimHer Mühendisin Hayali: Aselsan'da Çalışmak

Her Mühendisin Hayali: Aselsan’da Çalışmak

Mühendis kardeşlerim, fizikçi arkadaşlarım ve yazımı okuyan herkese kucak dolusu merhabalar. :) Başlamadan önce şunu söylemek istiyorum ki ASELSAN ülkemizi başarılı çalışmalarıyla dünyada temsil eden yerli ve milli gurur kaynağımız. Mezun olmasına az kalmış güzel işleri hak ettiğini düşünen her genç mühendisin hayalidir ASELSAN’da çalışmak. Öncelikle ASELSAN kuruluşu, başarıları ve ürettiği cihazlara biraz göz atalım.

aselsan

ASELSAN 1975’te Türk Silahlı Kuvvetleri’nin haberleşme ihtiyaçlarının yerli, milli ve özgün olarak karşılanması amacıyla başladığı faaliyetlerini geliştirerek bugün uluslararası ölçekte bir firma haline gelmiştir. 1978 yılında ise ilk üretim faaliyetleri başlamıştır.

1980 yılında tanklarda ve sırtta taşınabilecek telsiz çalışmalarını sonuçlandırmış ve ordumuz kullanımına sunmuştur. Bunu ise el telsizi, banka alarm sistemleri ve ilk ihracat çalışmaları izlemiştir. ASELSAN 1986’da geliştirdiği Elektronik Harp ve Data Terminal cihazları ile ordumuzun gücüne güç karmıştır.

elektronik harp

1991 yılında ise ASELSAN bünyesinde Radar Teknoloji Merkezi, 1992 yılında Elektro-Optik Teknoloji Merkezi kurulmuştur. 1997’de ASELSAN 1919 cep telefonu üretilmiş ve piyasadaki yerini almıştır.

aselsan cep telefonu

1998’de termal kameralar, termal silah dürbünü ve termal görüş cihazları ile hedef koordinat belirleme cihazları TSK’nın hizmetine sunulmuştur. 2002 yılında TSK Hava Platformlarında kullanılacak MWS-TU Füze İkaz Sistemi ve Leopard Volkan Atış Kontrol Sistemi projesi imzalanmıştır. Defence News dergisi tarafından düzenlenen dünyanın ilk 100 savunma şirketi sıralamasında ASELSAN yükselişini sürdürmüş ve 62. sırada yer almıştır.

ASELSAN başarılarına son zamanda oldukça fazla başarı eklemeye devam etmektedir. ASELSAN bünyesinde çalıştırdığı her bir personelinin kişisel gelişimine önem veren, motive edici ilkler uygulayan nadide bir firmadır. Çalışanlarının yüksek lisans ve doktora gibi eğitim programlarına katılmasına her zaman destek veren, esnek çalışma saatleri sunan, özel sağlık sigortası yapan, ulaşım imkanlarını geniş bir yelpazede tutan, masraflarını firmanın karşıladığı sosyal etkinlik programları düzenleyen, kütüphane, revir gibi imkanları bulunan ve çocuklu çalışanlarını bile düşünen onlar için bünyesinde bir kreş barından ülkemizin en seçkin firmasıdır ASELSAN.

Bunca imkan ve olanağa bir de üst düzey maaşları eklediğimiz zaman kim istemez ki ASELSAN’da çalışmayı. Gönül ister ki okulunda başarılı olan herkes ASELSAN gibi büyük bir teknoloji şirketinde çalışabilsin ama her işyerinin olduğu gibi ASELSAN’a girebilmek içinde belli aşamalardan geçmek ve gereken şartları sağlamak gerekiyor.

Eğer beğenmediğin ya da seni tatmin etmeyen bir yazıysa yorum olarak eleştirilerini bana bildirirsen çok sevinirim. Kendine çok iyi bak! Görüşmek üzere 😊

3 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?