Higgs Bozonu Nedir

11
3
tanrı parçacığı

Bu yazımızda çoğu insanın bilmediği bozon, Tanrı parçacığı gibi şeyleri anlamaya çalışacağız. Higgs Bozonu nedir? Bu sorunun cevabı basit: Onlara kısaca “Güç taşıyıcı parçacık” diyebiliriz. Yani bozonların süper kahramanı gibi bir şey.

Higgs Bozonu

Gözleyebildiğimiz tüm temel parçacıklar bozonlar ya da fermiyonlardır. Gözlenen bozonlar fotonlar, W ve Z bozonları ve tabiki HİGGS BOZONU’dur. W ve Z bozonları zayıf ve güçlü nükleer kuvvete sebep olurken, fotonlar elektromanyetik kuvvete sebep olur.

İlginizi çekebilecek bir yazı: Atom altı parçacıkları nelerdir

Asıl bozonumuz yani Higgs bozonuna bakacak olursak kütle çekim kuvvetine sebep olur.

Higgs Bozonu nedir

 Peki neden Higgs Bozonuna “Tanrı Parçacığı” diyorlar?

Bir türlü bulunamadığı için bilim adamları tarafından “Lanet Olası Parçacık” (God Damn Particle) olarak isimlendirilmiştir. Fakat argo içerikli olmasından dolayı “Tanrı parçacığı” ismiyle anılmaya başlanmıştır.Bu isim onu daha da ilgi çekici bir hale getirmiştir. Görüldüğü üzere bilim adamları Tanrı’yı ( Allah’ı) aramıyorlar. Sadece Dünya ve evren oluşmadan önce ne vardı bunu bulmaya çalışıyorlar.

Eğer bozonlar olmasaydı belki şu an yıldızlar hatta evren olmayacaktı.

Peki bu bozonlar nasıl oluştu?

Evrenin oluşması hakkında bazı teoriler var. Genel olarak kabul edilen Big Bang’dir. Big Bang olduktan sonra saniyenin milyonda biri bir sürede etrafa kütlesiz ve saf enerjili parçacılar saçıldı. Burdan sonra bozonumuz devreye girdi. Higgs bozonu, kütleleri olmayan bu parçacıklara kütle kazandırmıştır. Yani hiçe, olmayan bir şeye kütle kazandırmıştır. Söylediğim gibi tıpkı bir süper kahraman. İşte ona bu yüzden ‘Tanrı parçacığı’ diyoruz.

Bu muhteşem keşifi kim yaptı?

Peter HiggsBu bozonun varlığı 1964 yılında Edinburgh Üniversitesi fizikçilerinden Peter Higgs tarafından ortaya atıldı ve onun soyadı verildi 48 yıl sonra 2012 yılında İsviçre’nin CERN laboratuvarında yapılan deneylerle varlığı kanıtlandı.

Peter Higgs kimdir

Peki bilim adamları bu parçacığı gördü mü diye soracak olursak cevap hayır. Eminim herkes bu parçacığı görmek istiyor ama maalesef ki Higgs görülemez. Bunun sebebi bir parçacıkla etkileşime girdiği anda yok olması.

Son olarak söylemek gerekirse bu çok büyük bir gelişme. Belki yıllar sonra çok büyük teknolojilere bunlar sayesinde ulaşacağız. Unutmamak gerekir eskiden bilgisayarlar oda büyüklüğündeydi,şimdi ise cebimize bile sığıyorlar. Bu bozonun bize ne ya da neler kazandıracağını bekleyip göreceğiz…

CERN ile ilgili izleyebileceğiniz bir belgesel:

11 Yorum

  • Günlük hayatımda “bilim insanı” tabirini kullanırım. Fakat Peter Higgs erkek bir bilim insanı olduğu için bilim adamı ifadesini kullandım. Dikkatiniz için teşekkür ederim.

 1. hocam okuduğumdan şu mu çıkartılır. higgs bozonu evrenin ilk oluşum safhasında belirmiş sonra kaybolmuştur. yani şu an evrende bulunmuyor mu

  • Öncelikle yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Sorunuzun cevabına bakacak olursak evet varlar. Fakat görmemiz oldukça zor. Higgs bozonu’nu kuantum dalgalanmalarında ve karadeliklerde arayabiliriz.Fakat saniyenin trilyonda biri bir sürede bunu başarmak gerek.Bu yüzden bıraktığı izlere bakarak anlıyoruz. Ama eğer bir karadeliğe gidebilseydik-ki bu imkansız çünkü çekim gücü ile bizi içine çekerdi-görebilirdik.

 2. Yazınızı okuduktan sonra hemen Google’da daha derin bir araştırmaya koyuldum. Merak duygusunu başlatan bir yazı, ellerinize sağlık. İyi çalışmalar diliyorum..

 3. Merhaba, Son zamanlarda okuduğum en basit ve sade anlatımlı bir makale. Hiç bilimle uğraşmayan birinin bile tek seferde anlayabileceği sadelikte. Ayrıca seçmiş olduğun görseller ve videoda konu ile birebir örtüşüyor. Bundan sonraki makalelerini de sabırsızlıkla bekliyorum. Bu tarz yazılara devam etmelisin.

 4. Sevgili Kübra, insanlar şu son zamanlarda çok boş şeyler ile uğraşırken, Sizin yazınızı büyük bir keyif ile okudum, hani bir fincan kahve alır da Agatha Christie nin yazmış olduğu polisiye romanı okumaya başlarsın da bitirinceye kadar bırakamazsın ya işte öyle bir keyif ve heyecanla okudum. Temennim yeni nesil gençlerin en az sizler kadar başarılı çalışmalara imza atmasıdır. Teşekkür ediyorum. Saygılarımla.

 5. Güne, keyifli bir bilim yazısı ile aydınlanarak başlamak harika:) Okurken yormayan, bilgilendirici ve “keşke devamı olsa” dedirten bir yazı. Emeğine sağlık.

  • Ercan Tatlı hocam çok teşekkür ederim. Siz kıymetli hocalarımdan çok şey öğrendim, daha da çok şeyler öğreneceğim.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.