Ana SayfaEğitimHizmet Pasaportu Alma Şartları

Hizmet Pasaportu Alma Şartları

Hizmet Pasaportu Nedir? Hizmet damgalı ya da hizmet pasaportu olarak isimlendirilen belge, 5682 sayılı pasaport kanunu gereğince, yurt dışına devlete çeşitli hizmetler için gidenlere, görev süreleri boyunca verilir. Birçok ülkeye vize almaksızın girilen pasaport türüdür.

hizmet pasaportu

Hizmet Pasaportu Kimlere Verilir?

  • Türk Hava Kurumu ve Türkiye Kızılay Cemiyetince görevli olanlara,
  • Türkiye Cumhuriyeti’nin üyesi bulunduğu uluslar arası kuruluşlarda memur unvanı ile çalışanlara,
  • Hizmet pasaportu hak sahibinin yanında; eşine, reşit olmayan çocuklarına, reşit olup ebeveyni ile ikameti olan, evli olmayıp, iş sahibi bulunmayan, eğitimine devam eden çocuklarına (Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim Fakültesi dahil) öğrenci olduğunu belgelemek şartı ile 25 yaşını tamamlayıncaya kadar verilir.

hizmet pasaportu alma şartları

Hizmet Pasaportu Ne Kadar Süreliğine Verilir?

Pasaport, genelde beş yıllık verilir, fakat sizi göreve çağıran ya da gönderen kuruma çalışmaya devam ettiğiniz müddetçe sizde kalır.

Hizmet Pasaportu Kaç Günde Çıkar?

Devletin size bildirdiği üç ile beş iş günü içerisinde olduğudur, başvurunun ardındaki iki gün içerisinde hak sahibine teslim edilir.

Hizmet Pasaportunun Avantajları

  • Pasaport harcından muaftır. Gri pasaport çıkaranların tek ödeyeceği ücret doksan dört liralık defter bedelidir
  • Bazı ülkelere vizesiz giriş mümkün. Gri pasaport sahipleri Schengen ülkelerine vizesiz giriş yapabilirler.
  • Çok hızlı çıkması.

Yukarıda da görmüş olduğumuz gibi hizmet pasaportu alacak kişiler devlet için yurt dışında görev yapacak kişilere verilir. Tatil, özel sebepler içinse çıkarılamaz. En büyük avantajlarından biri vizesi olan ülkelere vizesiz girebilmeleri, hızlı bir şekilde çıkıp ele çabuk ulaşmasıdır. Herkese verilen bir pasaport türü olmayıp beş yıl ya da görev süreniz daha uzun ise o süre zarfı için size verilmektedir. Hak sahibi ve ailesine büyük avantajlar sunan hizmet pasaportunun rengi de gri renktir.

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?