İmalat Mühendisliği Nedir

5063
imalat-muhendisligi-nedir

İlk önce yazımıza imalat mühendisliği nedir terimini açıklamak ile başlayalım. Makine mühendisliğinin alt bir bölümü olan imalat mühendisliği, temel ve mekanik alt yapı üzerine kurulu bir sistemde çalışmaktadırlar. İmalat yöntemleri, kontrol ve yönetim için alınacak önlemler, disiplinli çalışma sistemi ve otomasyon alanını kapsamaktadır.imalat-muhendisligi

Makine mühendisliği bölümünün bir alt bölümü olarak açılmış ve daha detaylı, inceleyici bir şekilde, eğitimler verilme hedeflenmiştir. Bu sayede, imalat mühendisliği ihtiyacı olan işletmelerde, makine mühendisliği ile görülmüş olan derslerin yanı sıra, daha detaylı ve uzmanlık eğitimleri ile daha belirginleşmiş bir bölüm haline gelmektedir.

 

İmalat Mühendisliği Dersleri Ve Önemleri

İmalat mühendisliği dersleri arasında fen, matematik ve mühendislik dersleri gelmektedir. Matematik dersleri ile hesaplama teknikleri, fen bilimleri dersleri ile problem çözme teknikleri becerileri ön plana çıkmaktadır. Türkçe ve İngilizce eğitimleri ile sözlü ve yazılı anlatımları yapabilme becerileri gelişmektedir.

İmalat Sanayi

İmalat mühendisliği dersleri ile bölüm bitiminde, bir işletmedeki makinelerin sorunlarını çözebilme becerisi, sorun algılama ve çözme yetenekleri tamamen gelişmiş olmaktadır. Bu yüzden, bu derslerin eğitimleri ve algılanmaları çok önemlidir. Mühendislik eğitimleri meslek dersleri ile makine üzerindeki yazılım sorunlarının çözülmesi ve geliştirilmesi gibi eğitimler de verilmektedir.

İmalat Mühendisliği Sonucundaki Beceriler

Okullarda verilen ve alınan eğitimler sonucu, bir imalat mühendisi, bütün malzemeleri tanır hale gelir. Malzeme bilgisi ve imalatı, malzemelerin işleyişleri, malzemelerin işleyişlerinde gereken personellerin takibi, planlama konusunda tecrübe, teknik ve takım çalışması düzenleme, gerekli ekipmanların yapılandırılması, kurulan stratejiler, malzeme ve ekiplerin analiz edilmesi ve laboratuvar konusunda deneyimleri, malzemelerin ham maddeden işlenmiş madde olarak, arada geçen bütün zamanın işleyişlerini analiz etmeyi yeteneğine, becerisine ve bilgisine sahip olmalıdır. Bu sayılanları yapabilen bir imalat mühendisi, her türlü işletmelere girebilir ve kendi alanında sürekli kendini geliştirir.

3 Yorum

  1. Bu sene tercih yapıcam imalat mühendisliğini yazmayı düşünüyorum bu bölümü okuyan veya okumuş olanlar iş imkanı ve ülkemizdeki yeri hakkında bilgi verirse çok sevinirim

    • İmalat mühendisligi 1. Siniftayim iş imkani olarak sıkıntı çekmezsin kesinlikle ama maalesef ülkemizde yurtdisinda ki kadar degeri yok. Yurt disinda imalat muhendisligi topluluklari olsun bircok etkinlik var, degeri daha cok biliniyor. Herseye ragmen ben tavsiye ederim basarili bir muhendis istedigi heryer de is bulur.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.