İnsanlarla Hayvanlar Arasındaki İlişkiler

41
Hayvanlar Arasındaki İlişkiler

Dünya kurulduğundan beri birçok canlı türünü üzerinde barındırmış ve belli bir zaman sonra canlarının teslim olmasına şahit olmuştur. Üç kuralını, yani doğmak, yaşamak ve ölmek kuralından asla vazgeçmemiştir. Genel olarak üzerinde iki türlü canlı bulundurmuş ve günümüze kadar getirmiştir. Bunların biri hayvan yani düşünce ve akıl gücüne pekte sahip olamayan canlı türüdür. Diğeri ise düşünen ve sonucunda doğruyu ve yanlışı uygulayan insandır. Bu hediyeyi insanlara bağışlayan yaradan böyle gerek duymuştur ve değiştirileceği de pek sanılmaz. Günümüz artık modern çağa dönmüş ve bazı canlı türleriyle ilişkiler gün geçtikçe yakınlaşır.

İnsanlarla Hayvanlar Arasındaki İlişkiler

Evcil Hayvanlar

Kedi, köpek, kuş, balık istisna olarak bazen çok farklı türde canlılar pekte zarar vereceği düşünülmeyerek evlere misafir edilir. Bu canlıların çağında değişmesiyle farklı özellikleri gün yüzüne çıkıyor. Fakat kötü ve zarar verici olmadıkları netlik kazandığı için beslemek ve bakmak insanı ruhsal ve yalnızlık hissetmeme yönünden de iyi bir kişiliğe büründürüyor. Bu canlıların belki de beyinleri ve akılları olmayabilir fakat onlarında tıpkı insanlar gibi sevgiye, şefkate, iyiliğe ve sadakate ihtiyaçları vardır. Bu onlara verilmiş ve şaşırtıcı özelliklerdir.

Hayvanlarda İç Üreme

Farklı Canlılar

Birde bazıları vardır ki hayatlarımıza bile sokmaya veya yanından bile geçmeye korktuğumuz büyük yapıda canlılardır. Fakat bilgi her zaman edinilmesi gereken büyük nimettir. Bu yüzden belgeseller evlerimizde ve televizyonlarımızda yerini almıştır. Anlatılmak istenen insani ilişki olmalıdır ki açık bir dille zaten yansıtılıyor. Bu canlı türleriyle aramızda ki farkın sadece düşünce olduğunu anlayabiliriz.

Bu yüzden Aristo şöyle demiştir “insan düşünen bir hayvandır.” Bu söylem gayet doğru olmakla birlikte alınması gereken bir örnektir. Hiçbir insan dışı canlı türü şiddeti, öfkeyi ve daha agresif faaliyetleri hak etmiyor. Bu anlamda bu canlılara daha yakından ve samimiyetle yaklaşmalıyız.

Yanlışlıklar Ve Hatalar

Fakat kimi birey bununla ilgili pek ders alma taraftarı olmadığı için sorunlar çıkıyor. Haberlerde, televizyonlarda veya cep telefonlarında birçok farklı şekilde canlıya eziyet ve zulüm yapılıyor. Bu çirkinlik hiçbir insanın tasvip etmeyeceği tarzdan kötülüklerdir. Oysa onların dilleri, akılları ve zihniyetleri yoktur. Bunların eksikliğinden yararlanmak aslında bizlerin vahşi türden canlılar olduğunu ortaya koyuyor.

Oysa en basitinden evcil bir canlı besleyen bir insanın mutluluğu gözlerinden belli olur. Ama düşünülmesi gerekir ki bizlerde onların yerinde olabilir ve bu türlü zulümlerin malzemesi haline gelebilirdik. Dünyada var olan iki türlü canlı arasında duygusal bir bağ olması gerekir.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.