İş Sağlığı ve Güvenliği

848
İş Sağlığı

Her işin başı sağlık olduğu için iş yerinde ilk etapta kendimiz güvenceye almalıyız. İş sağlığı ve güvenliği işin durumuna göre hafif, orta ve ağır dereceli riskler olarak şekillenmekte, alınması gereken önlemler ve hizmet içi eğitim yasayla belirtilmektedir. Uzun torna tezgahında iş güvenliği için hizmeti gerçekleştirecek ustaya bu konuda eğitim erilmeli ve torna tezgahını dikkatli bir şekilde nasıl kullanacağı uygulamalı olarak anlatılmalıdır.

Böyle bir tezgahı kullanacakların önce kendi sağlığı sonra atölyede çalışan arkadaşlarının can sağlığını düşünerek onları tehlikeye atmaması gerekir. Bu tezgâha kıracak ve ya arıza açacak yanlış kullanımlardan da finansal açıdan sıkıntı yaşamamak için kaçınılmalıdır. Uzun torna tezgahında iş güvenliği önlemleri için neler yapılabilir? İşe başlamadan önce gerekli emniyet tedbirleri alınmalıdır bunları incelemek gerekirse;

İş Sağlığı ve Güvenliği– Beden sıhhati,
– İyi bir uyku,
– Fiziksel ve psikolojik açıdan iyi durumda olmak,

Telefon gibi dikkati dağıtacak cihazlardan ve konsantrenizi kıracak konuşmalardan uzak durmak ve tamamen cihaza odaklanıp göz takibini bırakmamak,

İş Sağlığı ve Güvenliği nedir– Ayna anahtarını torna tezgahı üzerinde unutup, çıkartmamak,
– Tezgahta biriken talaşın sık sık dikkatli bir şekilde temizlenmesi,
– Üzerinde çalıştığınız işin sağlam bir şekilde torna cihaza tutturulması ve çalışma esnasında aralık oluşturmaması,
– Geniş çalışma parçalarında cihazın devir hızının düşürülerek daha yavaş çalıştırılması,
– Tezgahı kapatmadan önce kalemi işin üzerinden kaldırıp otomatiği sonlandırdıktan sonra tezgahı kapatmak.
– Cihazın etrafında ya da çalışma önlüğünde kesici delici aletler bulundurmamak,
– Çalışma zeminin sık sık temizlenmesi ve olası çarpma ve düşmelere meydan verilmemesi,
– Cihazda çalıştığınız malzemenin aynalara ve tezgaha uygun ölçülerde olması, kesimini yapacağınız parçaların tezgâhtan kaymaması sağlanmalıdır.

Tüm bu tedbirler hem iş yeri güvenliğiniz için hem de işinizin düzenli bir şekilde yürümesi için alınması gereken tedbirlerdir.

1 Yorum

  1. MAKALENİZİ ÇOK SEVİNEREK AÇTIM AMA ÇOK BASİT KALMIŞ BENCE ÇOK DAHA DETAYLI OLARAK HAZIRLAYABİLİRDİNİZ. RİCA ETSEM BİR ÇALİŞMA PRENSİBİNE BAĞLI KALMAYIP DAHA DETAYLI YAZARMISINIZ. TEŞEKKÜRLER İYİ ÇALIŞMALAR..

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.