Ana Sayfa Eğitim TSE Damgası Nedir

TSE Damgası Nedir

TSE, “Türk Standartları Enstitüsü” kurumunun kısaltılışıdır. Bu kurum, 18 Kasım 1960 yılında kurulmuştur. Herhangi bir besinin, eşyanın üzerinde bulunan TSE damgası, alınan ürünün kalite standartlarına uygun olarak üretildiğini gösterir.

Bu da alınan ürünün sağlıklı ve güvenilir olduğunun kanıtıdır. TSE, alışveriş sırasında aşırı kalitesiz ürünlerin tüketici ile buluşmasına engel olur. Ayrıca bir TSE damgasının 1 yıl geçerliliği vardır.

Türk Standartları Enstitüsü

​​​​​​TSE’nin Görevleri Nelerdir?

  • Her türden mal ve hizmetlerin kalite standartlarını hazırlayıp, bu standartlara uyulmasını sağlamaktır.
  • TSE, çoğu üniversite, araştırma kurumları, milletlerarası kuruluşlar ile işbirliği içerisinde olmalıdır.
  • Kendi kurumları içinde veya dışında hazırlanan ürünleri inceler, eğer kalite standartlarına uygun ise “Türk Standartı” olarak kabul edip, TSE damgası basarlar. Bu sayede müşteri ürünün güvenli olup olmadığını anlar.
  • Ülkede standart işlerini daha ileri seviyeye taşımak için eleman yetiştirmek ayrıca belirli dönemlerde seminer verir.
  • Standartlara uygun, kaliteli üretime teşvik için çalışmalar yapmak, bunun yanında gerekli araştırmalar için laboratuvar kurmak, kamu sektörü veya özel sektörler tarafından istenilen teknik çalışmaları yapıp rapor vermek, TSE’nin görevleridir.

TSE Damgasının Bulunmadığı Ürünler Tehlikeli Midir?

Eğer bir üründe TSE damgası bulunmuyorsa; Ürün kalite standartları altında kontrolden geçmemiştir. Ürün içerisinde bilinmeyen birçok yabancı, kanserojen maddesi bulunabilir. Bu da sağlık açısından tehlike yaratabilir. Yani bir üründe TSE damgası yoksa bu ürün alınmamalıdır. Alışveriş yaparken alınan ürünler dikkatle incelenmeli ve TSE damgası varsa bu ürünleri alınmalıdır.​​​

arıcılık
Önceki İçerikElektrot Nedir
Sonraki İçerikJeneratör Ne İşe Yarar
Büşra Çelik
Büşra Çelik
Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum kısmından sizlerde ekleme yapabilirsiniz.

4 Yorum

  1. Ben bir öğretmen olarak çok beğendim çocukların gıda güvenliği için arıyordum gayet basit bir şekilde açıklanmış teşekkür ederim ellerinize sağlık

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol arıcılık

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar

Yeni Yorumlar