Ana Sayfaİnşaat MühendisliğiKentsel Dönüşüm Nedir

Kentsel Dönüşüm Nedir

Bu yazımda kentsel dönüşüm hakkında bir takım bilgiler vereceğim. Eksik olduğum yerleri yorum kısmından tamamlarsanız sevinirim. Ülkemizde özellikle Cumhuriyet ile başlayıp 1950’li yıllardan sonra hız kazanan sanayileşme faaliyeti doğal olarak göç olayını gündeme getirmiştir. Şehirlerin cazibesi ve ekonomik faktörler, köyden şehre yoğun bir göç hareketini başlatmıştır. Tabi ki göç ile birlikte, hızla artan konut ihtiyacı insanları gecekondu denilen yapılara yöneltmiştir. 1984 yılında bu yapılara 3. kez imar affı da getirilince gecekondular, mantar gibi büyük şehirlerin etrafında belirmeye başlamıştır. Hiçbir plan ve mühendislik emeği olmadan çarpık bir şekilde ortaya çıkan gecekondu evler, altyapı ve üst yapı yetersizliği yanında çevre kirliliğinde de başrolü oynamıştır.

kentsel dönüşüm nedir

Daha Sağlam ve Güvenilir Kentler

Türkiye’de yapılan araştırmalar göstermektedir ki; var olan 20 milyon konutun 5-6 milyonu kaçak yapılaşma ile inşa edilmiş, ya da kullanım süresini doldurmuş eski yapılardan oluşmaktadır. Her iki durumda da nüfusunun % 70’inden fazlası birinci ve ikinci derece deprem bölgesinde yer alan Türkiye için kentsel dönüşüm, hayati öneme sahiptir. Bu nedenle çıkarılan kanunla, 2012 yılından itibaren ülkenin her yerinde kentsel dönüşüm işlerine başlanmıştır.

kentsel dönüşüm kredisi

Kentsel Dönüşüm Nasıl Faydalı Olacak?

Kentsel dönüşüm birçok alanda fayda ve kazanç sağlayacaktır. Bunların başında insanların yıllardan beri yaşadıkları dayanıksız ve miadını doldurmuş evler yenilenmekte, yenilenen evler daha güvenli ve modern tarzda yapılmaktadır. Olası bir depremde, yapısal sorunlardan kaynaklı can kayıpları böylelikle minimuma indirilecektir.

Dolayısıyla ev sahiplerinin yaşam standardı yükselirken, yeni konutları daha yüksek fiyatlarda alıcı bulacaktır. Genel perspektiften bakıldığında planlı projeler ile daha düzenli ve ferah kentler kurulmaktadır. Sonuç olarak; alt yapı ve üst yapı faaliyetleri hızlanacak belediyecilik işleri daha kolaylaşacaktır. Bu imar faaliyetleri aynı zamanda ekonomiyi canlandıracak ve yeni istihdam alanları da oluşturacaktır. Kentsel dönüşüm esnasında emlak sahiplerine, her türlü kredi ve kira desteği yapıldığı gibi, geçici evler de tahsis edilmektedir.

Seda Alkan
Seda Alkan
Merhabalar ben Seda ALKAN. On Dokuz Mayıs Üniversitesi endüstri mühendisliği 4.sınıf öğrencisiyim. Toyota üretim sistemi, yalın üretim ve kalite kontrol üzerine çalışıyorum.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?