Lider Olmak İçin Ne Yapılmalı

16532
Lider Olmak İçin Ne Yapılmalı

Lider olmak, insanın kendinin zaaflarını bilmesi ve duygularını kontrol etmesi ile evreler halinde gerçekleşen bir süreçtir. Her insanın içinde bir liderlik vasfı bulunur ama kişi kendini tanımazsa bu liderlik duygusu hiçbir zaman vuku bulmaz.

Liderler amaç, hedef ve istenilen sonucu gerçekleştirmeyi sağlayan, bu amaç doğrultusunda insanları arkasında sürükleyen kişilerdir. Lider olmak için öncelikle kişi cesur olmalıdır ve kesinlikle zaaflarını kontrol etmesi gerekir. Liderlerin zaaflarını dışarı yansıtması arkasındaki insanların lidere olan güvenini azaltmasına neden olur. Böyle bir sonucun olması kişinin liderlik karakterini yitirmesine neden olacaktır. Kişi, lider olmak için ne yapılmalı? Sorusuna sürekli cevap aramalı ve böylece alacağı kararlarda daha tedbirli davranıp özgüvenini güçlendirmelidir.Lider Olmak İçin Ne yapılır

Lider kişi edebiyat, tarih ve inandığı kutsalları tam olarak bilmelidir. Bu üç şey belki de lider olmanın temel yapı taşlarını oluşturmaktadır. Lider vasfında olan kişi de öncelikle hitabet için edebi alanda kendini geliştirmesi gerekmektedir. Lider insanları yönetebilmek için geçmişini iyi bilmesi gerekir, bunun için tarih ilmine vakıf olması gerekir. Lider, yönlendireceği insanların neye inandığını iyi bilmesi gerekir. Bir Müslümanı Budist yönetebilir ama hiçbir zaman Müslümanın gözünde onun lideri olarak yer almaz. Yani bir lider için bu üç ilim çok önemlidir. Bir evin üç kolonu gibidir. Biri eksik olsa ev ayakta duramaz.

Liderin başarı kazanması için ekibindeki insanları hedef yönünde motive etmelidir. Motivasyon hedefe odaklanmayı sağlar daha önemlisi ekibin lider ile birlikte bağını güçlendirir. Liderlik doğuştan gelen bir yetenek değildir, sonradan kazanılır. En önemli liderlerden çoğunun küçüklükte içine kapanık, yeteneksiz olduğu biyografilerinde yazmaktadır. İnsan kendine şu soruyu sormalıdır; Bu insanlar nasıl oldu da bu kadar lider bir kişilik oldular. Cevap çok açık aslında, öncelikle kendini tanıyarak ve yetenekli olduğu alan üzerine çalışarak bu hale geldiler.

Öncelikle lider olmak için anlamamız gereken üç şey var. Bunlardan birincisi kendini tanıyarak özgüveni güçlendirmektir. İkincisi insanların güvenini kazanmaktır. Üçüncüsü iyi bir kültürünü sahibi olarak kendini doğru yönlendirmen gerekir. Bu da ancak doğru çalışmakla olur.

5 Yorum

  1. Bence yazıda bahsedilen sonradan kazanılma aslında sonradan ortaya çıkma anlamında kullanılmış. İnsanlar farklı birçok konuda doğuştan yetenekli olabilir. Fakat bunların çoğu zamanla körelir. Bazı yetenekler ise belli metodlar ile kendiliğinden veya üzerine çalışılarak güçlendirilebilir. Bu konu için nasıl çalışılır veya metodlar nasıldır var mıdır bilmem ama sonuçta çoğu tanıdığımız liderin baştan sona iyi olduğunu söyleyemeyiz. Liderliklerinin geliştiğini birçok liderde gözlemleyebiliriz.

  2. Yazınız çok hoşuma gitti fakat kabul edemediğim bir noktayı esgeçemedim.. Bu da liderliğin yetenek olmadığı ve sonradan kazanıldığını yazmanız. Ancak liderliğin zaten içgüdüsel yani bir yetenek olduğu ispatlanmış olup yöneticiliğin ise bir bilim yani daha sonradan edinilebilen bir karakteristik özellik olduğunu bilmeliyiz..

    • Merhabalar, liderlik kesinlikle sonradan kazanilabilen bir ozelliktir. Cambridge universitesinin bir arastirmasina gore, iyi bir lider de 80 adet ozellik bulunmakta ve sadece bunlarin 3’u dogustan. Biri karizma, biri beden sagligi, digeride akil sagligi. Kalan 77 ozellik calisilarak eklenebiliyor.
      Bunu da “dale carnegie” de bir egitimenden ogrenmistim

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.