Kış Lastikleri Ne Zaman Takılmalıdır

0
442
Kış Lastikleri Ne Zaman Takılmalıdır
robolink-banner

Dünyadaki trafik kazalarının nedenlerinde kar, yağmur ve buzlanma üst sıralarda yer alır. Bu yüzden güvenli sürüşte araç sahiplerine düşen ilk görev mevsimine uygun lastik seçimidir. Ülkemizde bu konuda çok büyük bir farkındalık ve sorumluluk eksikliği vardır. Yaz lastikleri diye adlandırdığımız standart lastiklerin yüzeyi +7 dereceden itibaren serleşmeye uğrar ve bu nedenle kış mevsiminin ıslak ve soğuk şartlarında yolda yeterli bir kavrama sağlayamaz.

Kış lastiklerinin bu husustaki özellikleri yapılarındaki doğal kauçuk paylarının düşük hava şartlarında bile esnekleşip yol tutuşunu arttırmasıdır. Kış aylarında kullanılan yaz lastikleri aracının fren mesafesinin uzamasına neden olur. Bu nedenle virajlarda araç merkez kaç kuvvetinin etkisi ile daha fazla dışarıya savrulur.

Ön tarafta veya arka taraftaki kaymalar artar. Kış ayları için özel üretilmiş lastiklerin blok desenlerinin üzerindeki derin yivler lastiği yere yapıştırarak daha iyi bir tutunma sağlar. Kış aylarında kullanılacak lastiklerin her zaman aracın dört tekerleğinde de olmasına dikkat edilmelidir.

İstatistiklere göre kış aylarında ki kaza oranı yaz aylarına göre altı kat daha fazladır. İşin daha fazla tehlike arz eden kısmı kar ve buzun bu oranı daha da arttırmasıdır. Sürücüler kışın zorlu koşullarına karşı çoğu zaman hazırlıksızlardır ve birçoğu kış lastiğinin güvenliklerini arttırabileceğinden habersizdir.

Kış lastikleri ne zaman takılmalıdır?

Lastikler adı üzerinde olarak kışın kullanılmaya uygun lastiklerdir. İnsanlar bu lastiklerin sadece kar ve buz dönemlerinde kullanılabilmelerini sanırlar. İşin aslı sürücü kişi bu lastikten buzda, don bölgelerinde veya ıslak asfaltta bile yararlanabilir. O yüzden kullanılması için kar yağması beklenmez. Ekim ve Nisan ayları arasında kullanılması uygun görülür.

Bu lastikler konfor ve sessizlik açısından yaz lastikleri ile aynıdır ve gelişen teknoloji ile birlikte daha yavaş yıpranırlar. Kış lastiklerinin tek dezavantajı kuru yolda küçük bir fren mesafesine sahip olmalarıdır. Ancak genel olarak bu konudaki uzman kişiler sürücülerin lastikler arasında geçiş yapmaları mümkün değilse kış lastiklerini tüm yol boyunca kullanmanın daha iyi olacağını tavsiye etmişlerdir çünkü yaz lastiğinin getirdiği fren dezavantajı kış lastiğinin yaz aylarında getirdiğinden çok daha fazladır.

Paylaşır mısınız?
Elif Alkan
Merhabalar, YTÜ'de Elektrik Mühendisliği okumaktayım. Tecrübelerimi sizler ile paylaşacağım :)

Düşünceleriniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here