Lisans Sonrası Doktora Eğitimi

580
Lisans Sonrası Doktora Eğitimi

Lisans eğitiminin ardından doğrudan bir doktora programına yerleşmek için ciddi bir performans sergilemeniz gerekmektedir. Lisans eğitim programı sonrasında doktora eğitimine başlamanın resmi ismi bütünleşik doktora programıdır.

Lisans Sonrası Doktora Eğitimi: Bütünleşik Doktora Nedir?

Yüksek Lisans eğitimi programına dahil olmadan doğrudan doktora eğitimi almaktır. Ancak şu unutulmamalıdır ki, öncelikle yüksek lisans dersleri düzeyinde alan dersleri alınır, ardından doktora dersleri, yeterlilik sınavı ve sonrasında doktora tez aşamasına geçilmektedir. Bütünleşik doktora eğitim süresi en az 5 yıl olmak üzere tezi yazma performansınıza göre değişmektedir.

Bütünleşik Doktora Başvurusu İçin Şartlar Nelerdir?

Üniversiteden üniversiteye başvuru şartları değişmektedir. Lisans ortalaması 4 üzerinden en az 3, Yüz üzerinden ise en az 80 şartı aranmaktadır. Ayrıca, ALES puanı için ise istenen şart 75-80 aralığındadır. Elbette bu durum üniversiteden üniversiteye değişmektedir. Bütünleşik Doktora programı başvurusu için Dil şartı da aranmaktadır. En az 70-80 puan ve üzeri isteyen üniversiteler bulunmaktadır. YÖK DİL, YDS ve eşdeğeri sınavlardan alınacak puanlarla başvuru yapılmaktadır.

Lisans Sonrası Doktora

Yüksek lisans sonrası doktora programına başlamak için istenen şartlardan çok daha yüksek puanlar aranmaktadır. Buradaki ama ise; yüksek lisans yapmadan doğrudan doktora programına başlayabilecek düzeyde başarılı bir öğrenci olduğunuzu göstermenizdir. Programa kabul edildiğiniz takdirde, ciddi bir çalışma performansı sergilemeniz gerekeceğini de hatırlatmak isteriz.

Lisans Sonrası Doktora Programı Uygulanan Üniversiteler Hangisidir?

Bütünleşik doktora programını ilk olarak ODTÜ ve İTÜ başlatmıştır. Ancak daha sonra pek çok üniversitede benzer programlar başlatılmıştır. Özellikle 2005 sonrası Türkiye genelinde yaygınlaşan özel (vakıf) üniversiteleri sayesinde bütünleşik doktora programı sayısında artış olmuştur. Selçuk Üniversitesi, Aydın Üniversitesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve daha pek çok farklı üniversitede bu türden lisans sonrası doktora programı bulmak mümkündür.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.