Akıllı Fabrikalar

2
25
Akıllı Fabrikalar

Bu yazımda son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz Endüstri 4.0 diğer adıyla 4. Sanayi Devrimi konusundan bahsetmek istiyorum. Öncelikle çok kısa bir şekilde önceki sanayi devrimlerinden kısaca bilgi vermem gerektiğini düşünüyorum.

1. Sanayi Devrimi: 18. yüzyılın sonlarına doğru suyun gücünden faydalanılan ilk mekanik tezgahlar bulundu. Buhar gücü gittikçe daha fazla kullanılmaya başlandı ve makineler için çeşitli araçlar geliştirildi.

Sanayi Devrimi

2. Sanayi Devrimi: 20. yüzyılda elektrik enerjisinin kullanılmaya başlanması ile seri üretime geçildi. Elektrikle çalışan ilk üretim bandı kullanıldı.

3. Sanayi Devrimi: 1970’lerin başında üretim süreçlerinin elektronik ve bilgi teknolojileri ile otomasyonu sağlandı. İlk programlanabilir akıllı cihaz (PLC) Modicon 084 tanıtıldı. Üçüncü Sanayi Devriminden sonra yani yakın zamanda beklenen dönem 4. Sanayi Devrimi Endüstri 4.0.

4. Sanayi Devrimi: Yakın zamanda başlaması beklenen dönem Endüstri 4.0. Bilişim, internet süreçlerinin üretim aşamalarına entegrasyonu ve süreçler arası ağların oluşturulması.

Endüstri 4.0

Sektörel gereksinimleri hızlı, güvenilir ve yenilikçi bir anlayış ile karşılamaya çalışan endüstri, hızla gelişen teknoloji olanakları sayesinde yeni bir sanayi reformu olan Endüstri 4.0 dönemine giriyor. Endüstri 4.0 ilk kez 2011 yılında Hannover Sanayi Fuar’ında ortaya kondu, daha sonra Alman Hükümeti tarafından geliştirildi. Endüstri 4.0 ile amaç makinelerin fabrikayı yönetmesidir. Normalde her biri farklı bilgisayarlar tarafından yönetilen makineler, tek bir merkezi bilgisayar tarafından yönetilecek. Yani bütün fabrika merkezi bir bilgisayar tarafından yönetilecek. İşte bu yüzden akıllı fabrika deniyor. Fabrika kendi kendini yönetecek. Bu şekilde kas gücünden yararlanma minimuma indirilecek, üretim hızlanacak. Aynı zamanda üretimde yapılan hatalarında bu şekilde en aza indirilmesi planlanıyor.

Bilgisayarlı İmalat

Bununla birlikte işsizliğin artacağı düşünülüyor. Ama Endüstri 4.0’ın hayatımıza girmesiyle ihtiyaçlardan dolayı yeni yeni mesleklerin (Robot Koordinatörlüğü, Veri Güvenliği Uzmanlığı, 3-D Yazıcı Mühendisliği, Endüstriyel Kullanıcı Arayüzü Tasarımcılığı, … gibi) ortaya çıkması da bekleniyor.

Peki Türkiye olarak buna ayak uydurabilecek miyiz? Şimdiden bazı üniversiteler de Endüstri 4.0 eğitimleri verilmeye başlanması planlanıyor. Bu eğitimlerin yararlı olacağını düşünüyorum.

Kaynakça

  • Türkiye’nin Endüstri 4.0 Platformu,
  • Ekonomik Forum Dergisi,
  • Wikipedia

2 Yorum

  1. Ürünlerin maliyeti azalacak, maliyet azaldıkça talep artacak, talep arttıkça üretim artacak, üretim arttıkça ekstra hatlar kurulacak ve insan makine dengesi yeniden kurulacak. Nüvit Osmay’ın İnsan Mühendisliği kitabının Metod Mühendisliği ile ilgili kısmını okumanızı tavsiye ederim. Üretimdeki iyileştirmeler her zaman insanlar içindir, tüketiciler, üreticiler ve patronların menfaatine çalışan tek şey kayıpların iyileştirilip, üretim miktarının ve kalitesinin artırılmasıdır. Endüstri 4.0 gelmiş geçmiş en ileri seviye kaizendir. Saygılar ve sevgilerimle.

  2. İçerik çok güzel. Elinize sağlık. Yanlız çok merak ediyorum; bu fabrikanın ürettiği ürünleri kimler kullanacak? İnsanlar mı? İşlerini makinelere kaptırmış olan insanlar nasıl para kazanıp bu ürünleri alacak? Endüstri 4.0 seviyesi, eğer eş zamanlı 2.0 ve 3.0 varsa anlamlı. Yoksa logaritmik bir çöküş paradoksu bizi bekliyor.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.