Akıllı Fabrikalar

Bu yazımda son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz Endüstri 4.0 diğer adıyla 4. Sanayi Devrimi konusundan bahsetmek istiyorum. Öncelikle çok kısa bir şekilde önceki sanayi devrimlerinden kısaca bilgi vermem gerektiğini düşünüyorum.

1. Sanayi Devrimi: 18. yüzyılın sonlarına doğru suyun gücünden faydalanılan ilk mekanik tezgahlar bulundu. Buhar gücü gittikçe daha fazla kullanılmaya başlandı ve makineler için çeşitli araçlar geliştirildi.

Sanayi Devrimi

bm-institute

2. Sanayi Devrimi: 20. yüzyılda elektrik enerjisinin kullanılmaya başlanması ile seri üretime geçildi. Elektrikle çalışan ilk üretim bandı kullanıldı.

3. Sanayi Devrimi: 1970’lerin başında üretim süreçlerinin elektronik ve bilgi teknolojileri ile otomasyonu sağlandı. İlk programlanabilir akıllı cihaz (PLC) Modicon 084 tanıtıldı. Üçüncü Sanayi Devriminden sonra yani yakın zamanda beklenen dönem 4. Sanayi Devrimi Endüstri 4.0.

siber güvenlik

4. Sanayi Devrimi: Yakın zamanda başlaması beklenen dönem Endüstri 4.0. Bilişim, internet süreçlerinin üretim aşamalarına entegrasyonu ve süreçler arası ağların oluşturulması.

Endüstri 4.0

Sektörel gereksinimleri hızlı, güvenilir ve yenilikçi bir anlayış ile karşılamaya çalışan endüstri, hızla gelişen teknoloji olanakları sayesinde yeni bir sanayi reformu olan Endüstri 4.0 dönemine giriyor. Endüstri 4.0 ilk kez 2011 yılında Hannover Sanayi Fuar’ında ortaya kondu, daha sonra Alman Hükümeti tarafından geliştirildi. Endüstri 4.0 ile amaç makinelerin fabrikayı yönetmesidir. Normalde her biri farklı bilgisayarlar tarafından yönetilen makineler, tek bir merkezi bilgisayar tarafından yönetilecek. Yani bütün fabrika merkezi bir bilgisayar tarafından yönetilecek. İşte bu yüzden akıllı fabrika deniyor. Fabrika kendi kendini yönetecek. Bu şekilde kas gücünden yararlanma minimuma indirilecek, üretim hızlanacak. Aynı zamanda üretimde yapılan hatalarında bu şekilde en aza indirilmesi planlanıyor.

Bilgisayarlı İmalat

Bununla birlikte işsizliğin artacağı düşünülüyor. Ama Endüstri 4.0’ın hayatımıza girmesiyle ihtiyaçlardan dolayı yeni yeni mesleklerin (Robot Koordinatörlüğü, Veri Güvenliği Uzmanlığı, 3-D Yazıcı Mühendisliği, Endüstriyel Kullanıcı Arayüzü Tasarımcılığı, … gibi) ortaya çıkması da bekleniyor.

Peki Türkiye olarak buna ayak uydurabilecek miyiz? Şimdiden bazı üniversiteler de Endüstri 4.0 eğitimleri verilmeye başlanması planlanıyor. Bu eğitimlerin yararlı olacağını düşünüyorum.

Kaynakça

  • Türkiye’nin Endüstri 4.0 Platformu,
  • Ekonomik Forum Dergisi,
  • Wikipedia
arıcılık malzemeleri
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
Merhaba ben İbrahim ARSLAN Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Burada sizlerle birşeyler paylaşabilmekten mutluluk duyuyorum.

3 Yorum

  1. Ben bu endüstri 4.0 seviyesini toplumun alt gelir grubu için çok sakıncalı buluyorum. En çok ta bu işten Çin zarar görür sanırım.

  2. Ürünlerin maliyeti azalacak, maliyet azaldıkça talep artacak, talep arttıkça üretim artacak, üretim arttıkça ekstra hatlar kurulacak ve insan makine dengesi yeniden kurulacak. Nüvit Osmay’ın İnsan Mühendisliği kitabının Metod Mühendisliği ile ilgili kısmını okumanızı tavsiye ederim. Üretimdeki iyileştirmeler her zaman insanlar içindir, tüketiciler, üreticiler ve patronların menfaatine çalışan tek şey kayıpların iyileştirilip, üretim miktarının ve kalitesinin artırılmasıdır. Endüstri 4.0 gelmiş geçmiş en ileri seviye kaizendir. Saygılar ve sevgilerimle.

  3. İçerik çok güzel. Elinize sağlık. Yanlız çok merak ediyorum; bu fabrikanın ürettiği ürünleri kimler kullanacak? İnsanlar mı? İşlerini makinelere kaptırmış olan insanlar nasıl para kazanıp bu ürünleri alacak? Endüstri 4.0 seviyesi, eğer eş zamanlı 2.0 ve 3.0 varsa anlamlı. Yoksa logaritmik bir çöküş paradoksu bizi bekliyor.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol Yenilenebilir Enerji Teknolojileri arıcılık malzemeleri siber güvenlik

Yeni Yazılar

Takla Atarken Fotoğrafı Bulunan Jandarma Helikopteri Sikorsky S-70’in Hikayesi

Yabancı haber sitelerine kadar düşen bu meşhur fotoğrafla ilgili internette bir bilgi kirliliği mevcut. Doğrusunu dinliyoruz. İnternette sağda solda bu helikopteri takla atarken gösteren bir...

Osteoartrit Nedir Neden Olur Tedavisi Nedir

Osteoartrit; eklem kıkırdağında erozyon, eklem kenarlarında yeni kemik oluşumu, eklem aralığının kaybı, eklem kıkırdağında yumuşama ve incelme, eklem sıvısında ve kapsülünde biyokimyasal değişikliklerin eşlik...

Halide Edip Adıvar Handan Özeti

Halide Edip Adıvar’ın Handan adlı bu eseri, mektuplardan oluşan bir roman olma özelliğini taşımaktadır. Romanda, kitabında ismi olan başkarakter Handan isimli bir kadın bulunmaktadır....

Some Ethical Problems For Turkey

Examples of creating solutions to some of the ethical problems existing in Turkey, I wanted to share with you. I believe that we should...

Mühendislik Maaşları

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ne İş Yapar

Doğa, insanoğluna sınırsız kaynaklar sunmaktadır. Bu nedenle de doğanın dilinden anlayacak, işleyecek donanımlı elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Doğanın sınırsız kaynaklarını işlemek açısından ise ağaç işleri...

Kimya Mühendisliği Maaşları

Günümüzde herhangi bir meslek dalında hemen iş bulmak, çalışmaya başlamak maalesef hiç kolay değildir. Kişi hangi mesleği seçmiş olursa olsun ilk akla gelen konulardan...

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda elektronik ve haberleşme mühendisliği maaşları hakkında sizler için araştırdığımız bilgileri sunacağız. Elektronik ve haberleşme mühendisleri, bilişim teknolojileri, proje tasarımı, test ve...

Güvenilirlik Mühendisliği Maaşları

Bir sistem ve bu sistemin parçalarının, hesaplanan bir zaman süresinde ve belirtilen şartlarda, istenen işi yapabilme yeteneğine güvenilirlik tanımlaması yapılır. Güvenilirlik eğitimi almış kişiler...