Ana SayfaElektrik ve Elektronik MühendisliğiDc Akım, Ac Akıma Nasıl Çevrilir

Dc Akım, Ac Akıma Nasıl Çevrilir

Elektronik hayatımızda teknolojinin gelişmesiyle çok önemli bir yere ulaşmıştır. Teknolojinin temelinde elektronik devreler ve devreler arasında iletişimi sağlayan akım vardır. DC akım, doğru yönde ve sabit şiddette akan bir elektrik akımıdır. AC akım ise periyodik olarak yön değiştiren bir elektrik akımıdır. DC akımı AC akıma veya AC akımını DC akıma çevirmek, elektronik cihazların tasarımı ve elektrik mühendisliği için önemlidir.

DC akımı AC akıma çevirmek için, DC akımı bir inverter kullanarak AC akıma dönüştürmek gerekir. Inverterler, DC akımı alır ve yüksek frekanslı AC akıma dönüştürürler. Bu yüksek frekanslı AC akımı daha sonra, bir trafo kullanarak düşük frekanslı AC akıma çevrilebilir.

AC akımını DC akıma çevirmek için, doğrultma devreleri kullanılır. Doğrultma devreleri, AC akımını DC akıma dönüştürmek için kullanılır. Bu devreler, AC akımını yarı iletken diyotlar kullanarak keserler. Bu şekilde, yalnızca akımın bir yönü akar ve DC akımı oluşur.

Bununla birlikte, DC akımın AC akıma veya AC akımın DC akıma çevrilmesi her zaman mümkün olmayabilir. Bu, DC akımın frekansının sıfır olduğu veya AC akımının çok yüksek frekanslarda olduğu durumlarda geçerlidir. Bu gibi durumlarda, farklı yöntemler kullanılması gerekebilir.

İki tür elektrik akımı hayatımızdadır. Bunlardan biri dc akım diğeri ise ac akımdır. Bu akımlar doğru akım ve alternatif akım olarak bilinir. Kullanılan aygıtlara göre akım belirlemek gerekir. Çünkü her aygıt farklı akım ile çalışmaktadır. Örneğin; kullandığımız prizlerde alternatif akım yani ac akım kullanılır. Ancak bilgisayarlar, telefonlar, tv, buzdolabı ve çamaşır makinesi gibi birçok aygıt dc akımla çalışmaktadır. Bu yüzden ac akımın dc akıma çevrilmesi gerekmektedir. Elektronik devre ile dc akım ac akıma çevirilir. Peki Elektronik Devre İle Dc Akım, ac akıma nasıl çevrilir? Bunun için dönüştürücüler vardır. Bunlar ac ac dönüştürücü, ac dc dönüştürücü, dc dc dönüştürücü, dc ac dönüştürücülerdir.

 ac ac dönüştürücü

Elektronik devreler plaket üzerine kurulan sistemlerdir. Bakır yolu ile elektronik parçalar birbirine bağlanır. Bu parçalar direnç, bobin, kondansatör, led, op amp, potansiyometre, işlemciler gibi malzemelerdir. Bunların gerekli şekilde dizilimi devre oluşumu sağlar devrelerde ihtiyaca göre dönüştürücü olarak ya da tüm sistemin çalışmasını sağlayan genel işlemleri halleder. Elektronik devreler titizlikle kullanılmalı ve titizlikle üretilmelidir. Çok hassas işlerde kullanılacak devreler tozlu ve pis ortamlarda üretilmemelidir. Çünkü toz akım yollarına zarar vererek gerek kısa devre oluşumuna neden olur gerekse akımı kısıtlayarak devrenin istenen kalitede çalışmasına engel olur.

Elektronik devre ile dc akım ac akıma nasıl çevrilir? Dc akım tristör, transistör devreleriyle ac akıma dönüştürülür. Ac akımda gerekli yerlerde ac akıma uygun aygıtlarda kullanılır. Ancak bir devre tasarlanacak ise devreyi korumak için aşırı akım, aşırı gerilim ya da ısınma gibi problemlere karşılık önlem alınmalıdır.

Dc akımı ac akıma çevirmek gerekli olduğu durumda uygun devre yapılarak gerçekleştirilir. Ancak devre tasarımında titiz olunmalıdır.

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

7 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
7 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?