Ana SayfaElektrik ve Elektronik MühendisliğiDc Akım, Ac Akıma Nasıl Çevrilir

Dc Akım, Ac Akıma Nasıl Çevrilir

Elektronik hayatımızda teknolojinin gelişmesiyle çok önemli bir yere ulaşmıştır. Teknolojinin temelinde elektronik devreler ve devreler arasında iletişimi sağlayan akım vardır.

İki tür elektrik akımı hayatımızdadır. Bunlardan biri dc akım diğeri ise ac akımdır. Bu akımlar doğru akım ve alternatif akım olarak bilinir. Kullanılan aygıtlara göre akım belirlemek gerekir. Çünkü her aygıt farklı akım ile çalışmaktadır. Örneğin; kullandığımız prizlerde alternatif akım yani ac akım kullanılır. Ancak bilgisayarlar, telefonlar, tv, buzdolabı ve çamaşır makinesi gibi birçok aygıt dc akımla çalışmaktadır. Bu yüzden ac akımın dc akıma çevrilmesi gerekmektedir. Elektronik devre ile dc akım ac akıma çevirilir. Peki Elektronik Devre İle Dc Akım, ac akıma nasıl çevrilir? Bunun için dönüştürücüler vardır. Bunlar ac ac dönüştürücü, ac dc dönüştürücü, dc dc dönüştürücü, dc ac dönüştürücülerdir.

 ac ac dönüştürücü

 

Elektronik devreler plaket üzerine kurulan sistemlerdir. Bakır yolu ile elektronik parçalar birbirine bağlanır. Bu parçalar direnç, bobin, kondansatör, led, op amp, potansiyometre, işlemciler gibi malzemelerdir. Bunların gerekli şekilde dizilimi devre oluşumu sağlar devrelerde ihtiyaca göre dönüştürücü olarak ya da tüm sistemin çalışmasını sağlayan genel işlemleri halleder. Elektronik devreler titizlikle kullanılmalı ve titizlikle üretilmelidir. Çok hassas işlerde kullanılacak devreler tozlu ve pis ortamlarda üretilmemelidir. Çünkü toz akım yollarına zarar vererek gerek kısa devre oluşumuna neden olur gerekse akımı kısıtlayarak devrenin istenen kalitede çalışmasına engel olur.

Elektronik devre ile dc akım ac akıma nasıl çevrilir? Dc akım tristör, transistör devreleriyle ac akıma dönüştürülür. Ac akımda gerekli yerlerde ac akıma uygun aygıtlarda kullanılır. Ancak bir devre tasarlanacak ise devreyi korumak için aşırı akım, aşırı gerilim ya da ısınma gibi problemlere karşılık önlem alınmalıdır.

Dc akımı ac akıma çevirmek gerekli olduğu durumda uygun devre yapılarak gerçekleştirilir. Ancak devre tasarımında titiz olunmalıdır.

arıcılık malzemeleri
turhost
elif yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

6 Yorum

guest
6 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
mehmet ziya özgür

Sayın iElif hanım, Dc. Akım Ac. Akıma nasıl çevrilir. Yazıma gösterdiğiniz nezaketle teşekkür ederim. Bu devre şeması ile beni okul yıllarım olan 1970 _74lere götürdü. O zamanlar, bu tür devreler imal edip avcılara, balıkçılara, Işıldak , tabir ettiğimiz aydınlatma cihazı yapıyorduk. Şimdilerde invetör cihazlarıyla daha geniş bir yelpazeye hitap eden sistemler geliştirildi,. Biz, genç mühendisler olarak, hazır sistemleri birleştirmek, sanki kendi dizayn ve tasarımlarımız gibi göstermek veya taklit üretim yerine, imalat ve montajda yüzde yüz yerli tasarım ve kaliteden ödün vermeyen ürünleri yapmak hedefine hızla ulaşmamız lazım. Yabancıların şema ve projelerinden esinlenerek daha kaliteli ve fonksiyonel ürünlerle yabancı fuarlarda adımızdan… Read more »

mehmet özgür

Eletronik Elektrik teknisyeni olarak, Boş yazılardan ziyade , şema ve açıklama istiyorum..O bilgilerden esinlenerek ,ges cihazları üzerinde yeni yorumlarla devre dizaynları ğzerinde çalışmalar yapıyorum .ilave bilgi ve yorumlar ışığında .yeni düşünceler peşindeyim..araştırmacı arkadaşların yorumlarını görmek istiyorum.

mehmet

Teşekkürler, hocamız dc akım, ac akıma nasıl çevrilir sorusunu ödev vermişti. Pek bir şey bulamadım.

murat

Yazı ve başlık alakasız bütün yazıyı boşyere okuma zahmetine katlandım.

tuğrul

Dc akımı ac akıma çevirmek gerekli olduğu durumda uygun devre yapılarak gerçekleştirilir. Ancak devre tasarımında titiz olunmalıdır?? Başlık ve yazının özü kısaca buydu. Neden dostum?

özgür okumuşlar

Daha detaylı isterimmm

yazar ol
arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

hosting

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?