Mekatronik Mühendisliği Nedir

16838
mekatronik mühendisliği

Gelişen dünya pazarı ve gelişen teknoloji insanların beklentilerini yükseltmiştir. Müşteriler kalite ve ucuzluğu aynı anda arıyorlar ancak pazar yarışı teknolojik ürünlerin ömürlerinin kısalmasına neden oldu. Böyle bir yarışın içerinde müşteri isteklerini karşılayabilmek için yeni mühendislik bilimleri ortaya çıkarılmıştır. Bu mühendislik dallarından birisini de mekatronik mühendisliği oluşturmaktadır.

Mekatronik Mühendisliği

Mekatronik, makine mühendisliği elektrik elektronik mühendisliği ve bilgisayar mühendisliğinin eş amaçlı birleşiminden oluşan yeni bir mühendislik dalıdır. Çeşitli mühendislik disiplinlerin (elektrik-elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, kontrol otomasyon mühendisliği, makine mühendisliği) kesişip oluşturdukları bir bölümdür. Halk arasında robot mühendisliği olarak bilinmektedir açıkçası bu tabirinde yanlış olduğunu söyleyemeyiz. Mekatronik sistemler basit makineler yerine, çevresini algılaya bilen, algılanan çevre ile yorum yapan ve karar veren sistemlerdir.

Mekatronik kelimesi ilk kez 1970’li yılların sonlarında bir Japon firmasının tarafından kendi ürünlerinin reklam tanıtımında kullanılmıştır sonra bu tabir Avrupa ülkelerine de yayılmıştır. Mekatronik kelime anlamı olarak mekanik ve elektroniğin birleştirilmesinden türetilmiş bir sözcüktür.

Mekatronik mühendisliği uygulamaları sonucu yeni nesil eleman, organ ve sistemler doğmuştur. Bu ögelerin temel özellikleri var olan teknolojinin en iyi birleşimi olmalıdır. Mekatronik teknolojisi ile üretilen ürünler genellikle bilimsel (modüler) özellikleri olan işlevsel olarak esnek, kullanıcı ile iletişim kurabilecek yapıda ürünlerdir. Mekatronik teknolojiye ihtiyaç duyulan başlıca konular şunlardır;

  • Düşük toplam maliyet.
  • Yüksek ve iyileştirilmiş kalite.
  • Yüksek güvenilirlikli ürünler.
  • İyileştirilmiş performans, yüksek esneklik.
  • Müşteriye yararlı özellikler.

Mekatronik mühendisliği ürüne yönelik pazar piyasasını elinde tutan en önemli mühendislik alanlarından birisi olma yolunda hızla ilerlemekte ve bu ilerleyişini de sürdürecektir.

Mekatronik alanında eğitim, öğretim ve araştırma yapan üniversite sayısı şuanda sınırlı ancak gelişen teknoloji bizi bu bölümlere daha fazla yöneltecek ve çok daha fazla üniversitede bu birim oluşturulacaktır.

Mekatronik mühendisliği okuyorum dediğiniz zaman bir çok insan anlamayacak buna alışın. Robot mühendisliği olarak tanıtabilirsiniz ancak insanların aklına robot denildiği zaman direkt Asimo gibi ağzı yüzü olan insansı robotlar gelmektedir. Sizde aynı kanıya varmayın arkadaşlar çok farklı çeşitlerde kullanılan insanların hayatlarında kolaylık sağlamak amacıyla çeşitli robotlar üretilmiştir. Mekatronik sistemlerin kabaca işleyiş tarzı aşağıda resimde gördüğünüz gibidir.

Mekatronik mühendisliği maaşları hakkında bilgi vermek gerekirse; eğer normal bir üniversite eğitimi aldı iseniz ne yazık ki asgari ücrettin bir buçuk veya 2 katı miktarı ile işe başlayacaksınız her mühendislik dalında olduğu gibi. Maaş konusunda yine bir aralık yok diğer dallarda olduğu gibi. Kendinize bağlıdır, ne kadar çok kendinizi geliştirdiniz, tecrübeniz, kalibiyetiniz vs gibi durumlara bağlıdır.

mekatronik sistem

mekatronik

Mekatronik, makineye beyin, elektroniğe bedendir. 

Sabancı Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Lisans Programı” Sabancı Üniversitesi mekatronik mühendisliği lisans programı tanıtım videosunu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.