Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Nedir

2317
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Son birkaç yılda dilimize girmiş olan metalurji bölümü zengin iş olanakları, firmaların yoğun istihdam fırsatları ve önü gelişmeye çokça açık olan bir bölüm olması sebebiyle kısa sürede gelişme gösterip birçok farklı üniversitede lisans programı olarak açıldı. Metalurji ve malzeme mühendisliği bölümü ise genel olarak doğal ya da yapay ham maddeler kullanılarak polimer bazlı malzeme üretiminin geliştirilmesinde görev alır. Metalurji ve malzeme mühendisliği bölümü hakkında daha detaylı bilgi için ayrıntılar yazımızda.

 Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Birçok çeşitli alanda, savunma sanayisinde, enerji altyapısında, otomobil üretiminde, havacılık alanında ve daha birçok sektörde gerekli olan polimer, seramik, kompozit ve konvensiyonel özellikteki gerekli malzemelerin tasarlanması, üretilmesi ve zenginleştirilmesi alanında çalışmalar yapan bir bölümdür. Sadece mevcut malzemelerin üretimi değil şimdiye kadar keşfedilmiş malzemelerin farklı yararlara katkıda bulunması için geliştirilmesi ve yeni, daha dinamik, daha kullanışlı ve sağlıklı malzemelerin de keşfi için çalışmalar yürüten bölüm 1980’lerden sonra mühendislik alanında önemli katkılar sağlamıştır.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği nedir Metalurji ve Malzeme Mühendisliği dersleri

4 yıllık eğitim hayatı boyunca bir öğrencinin aldığı dersler; metarlurji ve malzeme mühendisliğine giriş, malzeme bilimi, malzeme ve termodinamik, malzemeler laboratuvarı, malzeme üretiminin kimyasal prensipleri, malzemeler işleme laboratuvarı, mühendislik metaryelleri, malzeme bilimi ve mühendislik, mühendislik malzemeleri, malzeme bilimi ve temel kavramlar, malzeme bilimi ve mühendislik esasları, faz dengeleri, katılaşma ilkeleri, malzemelerin mekanik davranışları, mekanik şekilleme temelleri, taşıma olayları, kimyasal metalurji, metalografi, fiziksel metalurji, malzeme karakterizasyonu, malzeme araştırması, malzeme mühendisliği tasarımı, faz dönüşümleri, kimyasal metalurji, çelik kimyasal metalurjisi, çelikler ve çelik üretim teknolojileri, yakıtlar ve fırınlar, bilgisayar uygulamaları metalurjisi, temel işlemler ve ön arıtma işlemleri, cam bilim ve teknoloji, yapısal seramik ve seramik kompozitler gibi derslere ek olarak iki ayrı da toplamda 40 iş gününe denk gelecek staj programı vardır.

3 Yorum

  1. Çok geniş yelpazeye sahip olan bu bölüm sınırlandırılarak ve fazlasıyla eksik anlatılmış. Polimer bazlı malzemelerin üretiminde de yer alır ancak genel olarak bu şekilde yer alıyor olması demek yanlış bir tanım olmuş..

  2. Metalürji ve Malzeme Mühendisi yanlızca polimer bazlı malzemelerin üretiminde değil; seramik, metal ve kompozit gibi malzemelerin mekanik özellikleri, tasarımı ve üretimi konusunda da eğitim almakta ve bu sektörlerde de çalışabilmektedir.
    İlk fırsatta bu bölümü daha kapsamlı bir şekilde tanıtacak bir yazı göndereceğim.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.