MIPAV Nedir

Görüntüleme, tıbbi ve labaratuvar araştırmaları ile klinik uygulamalarının birçok alanında önemli bir bileşen haline gelmiştir. Biyologlar hücreleri inceler ve 3D konfokal mikroskopi veri setleri oluştururlar. Virologlar, mikrograflardan virüslerin 3D yeniden oluşturulmasını sağlarlar. Radyologlar MR ve CT taramalarından tümörleri tanımlar ve ölçerler. Sinirbilimciler ise bölgesel metabolik beyin aktivitesini PET ve fonksiyonel MRI taramaları ile tespit ederler.

Bu çeşitli görüntü türlerinin analizi sofistike bilgisayarlı niceleme ve görselleştirme araçlarını gerektirir. Yakın zamana kadar, görüntülerin 3D görselleştirilmesi ve niceliksel analiz, ancak pahalı UNIX iş istasyonlarını ve özel yazılım kullanılarak gerçekleştirilebiliyordu. Günümüzde ise görselleştirme ve analizlerin çoğu uygun grafik donanımı ve yazılımı ile donatılmış ucuz bir masaüstü bilgisayar üzerinde gerçekleştirilebilir.

MIPAV da internet bağlantılı tıbbi bir araştırma topluluğunun ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak tasarlanmış, platformdan bağımsız, genel amaçlı bir görüntü işleme ve görselleştirme programı olarak tanıtılıyor.

mipav

MIPAV (Medikal Görüntü İşleme, Analiz ve Görselleştirme) uygulaması, PET, MRG, CT veya mikroskopi gibi sayısız yöntemlerin tıbbi görüntülerinin analizi ve görselleştirilmesini sağlar. Uzak sitelerdeki araştırmacılar (internet üzerinden) MIPAV’ın standart kullanıcı arayüzü ve analiz araçlarını kullanarak, araştırma verileri ve analizlerini kolayca paylaşabilir ve böylece tıbbi bozuklukları araştırma, teşhis etme, izleme ve tedavi etme yeteneklerini geliştirirler.

Hedefleri arasında, biyomedikal veriyi analiz etmek ve niceleştirmek için hesaplama yöntemleri ve algoritmaları geliştirmek; biyomedikal araştırma problemlerine bilgi analizi ve görselleştirme uygulamak için diğer araştırma merkezlerinde NIH araştırmacıları ve meslektaşlarıyla işbirliği yapmak; işbirlikçilerine biyomedikal verilerin keşfedilmesi ve ilerletilmesini desteklemek için araçlar (hem donanım hem de yazılım geliştirmek) geliştirmek bulunmaktadır.

Oldukça kullanışlı olan MIPAV bir Java uygulamasıdır ve Windows, UNIX veya Macintosh OS X gibi herhangi bir Java destekli bir platformda çalıştırılabilir.

Merve Arslan
Merve Arslan
Mühendis
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?