Otomotiv Teknolojisi Bölümü

1
10
Otomotiv Teknolojisi

Bu kaliteli ve işlevsel bölümün temel amacı otomotiv sanayisine bu konuda eğitim almış kişi ya da kişiler kazandırmaktır. Genel olarak YGS-1 PUANI ile alım yapılan bu bölüm 2 yıllıktır. Birçok farklı üniversitede açık olan bu bölüm için sayısal konuların bilinmesi son derece önemlidir. Genel olarak matematik ya da fen gibi sayısal konu içerikli derslerin iyi bilinmesi gerekmektedir.

Otomotiv teknolojisi bölümü ile her ne kadar KPPS aracılığı ile devlet kurumlarına atamaları yapılmasa da bilindiği üzere çok az bir atama yapıldığından dolayı da bu konuda çok fazla bir şans bulunmamaktadır.

Otomotiv Teknolojisi nedirBirçok Farklı İş Kolu

Genel olarak bu bölümden mezun olan kişi ya da kişiler otomotiv yan sanayisinde görev yaparlar. Birçok farklı otomotiv üretimi yapan firmalarda ya da yedek parça servislerinde çalışabilmektedirler. Ayrıca bu bölümden mezun olan kişilerin unvanı da otomotiv teknisyeni ya da otomotiv teknikeri olmaktadır. İki yıllık bu bölümden mezun olan birçok insan ister birçok farklı otomotiv yan sanayi sektöründeki firmalarda çalışır isteyen kişiler ise kendi yerlerini ya da firmalarını açarak mesleklerini yürütebilirler.

Otomotiv Teknolojisi bölümüBilindiği üzere otomotiv teknolojisi sektörü tüm dünya üzerinde zaten büyükken daha haşla da büyümekte ve Türkiye’de de son derece büyük bir iş potansiyeli bulunmaktadır. Birçok farklı otomotiv firmasında ve firmanın farklı kollarında görev alabilen otomotiv teknisyenleri ya da teknikerleri birbirinden farklı maaşlar ile çalışmaktadır.

Dikey Geçişler

Genel olarak devlette çalışan kişi ya da kişilerin maaşları en düşük iki bin liradan başlamaktadır. Birçok kişinin bu bölüm ile ilgili en çok merak ettiği konulardan biri de okurken geçiş durumlarıdır. Bu bölüm ile ilgili dikey geçiş hakları bulunmaktadır. Bunun için de herkesin bildiği üzere dikey geçiş sınavına girmeli ve daha sonra da istediği her hangi bir bölüm adına istediği bir bölüme geçebilir.

Geçiş yapılan bu bölümler arasında otomotiv mühendisliği ya da gemi makineleri gibi daha birçok bölüm bulunmaktadır. Bunun yanı sora otomotiv teknolojisi nedir sorusuna verilen cevapları yanında bir de bu bölüm içerisinde birçok farklı da ders alınmaktadır.

1 Yorum

  1. otomotiv teknolojisi bitirip dgs ile mühendisliğe geçiş yapsam kaçıncı sınıftan başlarım yardımcı olabilirmisiniz?

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.