Küresel ısınmayla savaşan pirinç

1691
küresel ısınmayla savaşan pirinç

Dünya nüfusunun yansından fazlası diyetinin düzenli bir parçası olarak pirinç tüketiyor. Fakat çeltik tarlalarının gezegen için bir de olumsuz yanı var: Bu tarlalar dünyanın toplam metan emisyonunun %17’sinden sorumlu. O yüzden de. Pasifik Kuzeybatı Ulusal Laboratuvarı’nda bitki biyokimyacısı olan Christer Jansson neredeyse hiç metan açığa çıkarmayan genetiği değiştirilmiş çeltik bitkisi olan SUSIBA2’yi geliştirmek için on yıldır uğraşıyor. Tek bir arpa genini sıradan pirince ekleyen Jansson’un ekibi, bitkinin fotosentez yöntemini değiştirdi. Artık metan üreten bakter­ileri beslemek için karbonu köklerine yollamak yerine bitki, bu karbonu tanelerine ve yapraklarına yönlendirerek nişas­ta miktarını artırıyor. “Herkesin kazandığı bir senaryo bu,” diyor Jansson. Çeltik, Çin’de yapılan saha testlerinde iyi sonuç verdi ve bilim insanları şu anda tarımın çeltiği nasıl etkileyeceğini araştırıyor.

Jansson bu pirincin piyasaya ne zaman çıkacağının belirli olmadığını söylüyor ama metanın iklimsel değişimdeki rolü dikkate alınırsa, etkisi büyük olabilir.

Kaynakpopsci.com/best-of-whats-new-2015/engineering
Yazımızı Beğendiniz mi?
Oğuzhan Mallı

Merhaba Ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin kurucusuyum, Bir süre Karadeniz Teknik Üniversitesinde Elektrik ve Elektronik mühendisliği okuduktan sonra, yurtdışında eğitimime devam etmekteyim. Advanced seviyesinde İngilizce ve Rusça bilmekteyim. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yalnızca “Merhaba, buralardaydım.” demek için dahi olsa vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için çok teşekkür ederim. Bütün yorumlara cevap vermeye çalışıyorum.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.