Mühendislik Puanları

2838
Mühendislik Puanları

Belki de meslekler sıralamasında ilk üç sıranın içerisinde olan mühendislik mesleği her öğrencinin düşlediği mesleklerdendir. Daha çok erkek öğrenciler ile özdeşleşse de genel olarak çok rehavet gören bir meslektir. Tabi ki mühendislik için birçok kol vardır. Yani birden çok mühendislik vardır. Bunların en popüler ve ülkemizde yaygın olanları makine mühendisliği, inşaat mühendisliği ve elektrik-elektronik mühendisliğidir.

Mühendislik okumak için ne gerekmektedir?

Aslında mühendislik okumak için gerekli olan her şey ülkemiz de diğer bütün bölümleri okumak için gereken şartlar ile aynıdır. Mühendislik okumak için. Her hangi bir orta öğretim kurumundan mezun olup ÖSYM’nin üniversiteye öğrenci seçme sınavlarından biri olan YGS den başarılı olup ikinci kademe sınavı LYS de de ülkemizde bulunan her hangi bir üniversitenin mühendislik fakültesini kazanmak gerekmektedir.

Mühendislik için ne kadar puan gereklidir?

Mühendislik puanları diğer çoğu bölümlerin puanlarından yüksektir. Hatta bazı üniversitelerin mühendislik bölümlerinin puanları hukuk ve tıptan daha yüksektir. Ülkemiz de en iyi mühendislik bölümlerinin olduğu üniversiteler teknik üniversitelerdir. Mühendislik puanları sıralama da bu teknik üniversitelerde oldukça yüksektir. Bunun nedeni ise bu üniversitelerin adı üstünde en çok teknik bölümlere önem vermelerinden gelmektedir.

Ülkemizde mühendislik fakültelerinin durumu?

Ülkemiz de mühendislik fakültelerinin durumları, bazı bölümler için ölmüş içler acısı gibi kullandığımız tabirlerin çok uzağında. Mühendislik puanları da bu seviyede hep yüksek kalmış ve bazı üniversiteler de hala daha artmaktadır. Bunda mezun öğrencilerin istihdam oranları da çok büyük etken olmuştur. Bu durum mühendislik puanları sıralama durumunu da etkilemiştir. Git gide mühendislik kazanan öğrencilerin sıralaması da yükselmiştir. Çoğu üniversite de mühendislik puanları artarken çok az üniversite de mühendislik puanları azalmıştır.

En çok tercih edilen mühendislik hangisidir?

Dünya geneli ve ülkemiz geneli olarak bakabiliriz aslında bu duruma. Böyle baktığımızda da pek değişen bir şey olmayacaktır galiba. En çok inşaat mühendisliği ve makine mühendisliği tercih edilmektedir. Bunun nedeni olarak da bitmek bilmeyen makine ihtiyaçları ve inşa işinin sürekli yenilenme durumu gösterilebilir. İlerleyen zamanlarda da bu durum pek değişmeyecek gibi gözüküyor.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.