Aktar Nasıl Olunur

1715
aktar nasıl olunur

Aktar yıllardan asırlardan beri süregelen aileler arasında aktarılan bir meslek türüdür. Çeşitli ot, bitkilerin çeşitli hastalıklara iyi geldiğini biliyoruz. Bahsi geçen aktar mesleği bu tür bitkilerin hangi hastalığa, rahatsızlığa iyi geldiğini en iyi bilen kişi tarafından yapılmaktadır. Yapılması gerekmektedir. Peki, aktar nasıl olunur?

Aktar olmanın birkaç farklı yolu vardır. İlk olarak yıllardan beri devam eden klasik yöntem babadan oğla veya ustadan çırağa geçen yöntemdir. Aktar bir babanın varsa veya aktarda çırak olarak başladıysanız zamanla o işi öğrenerek daha sonra o işi devralabilirsiniz. Bunun için birçok yılınızı vermeniz lazım. Sabırla. Öğrenmeniz gereken çok şey olduğunu bu işin çok fazla inceliğinin olduğunu söylememize gerek yok diye düşünüyorum. Çok bilgili, tertipli olmanız gerektiğinin başlıca nedeni müşteri olarak gelenlerin çoğunun bir hastalığı olması ona çare aramaya gelmiş olmasıdır.

aktarBu nedenden dolayı ikinci yöntem uzman kişilerden öğrenmedir. Her mesleğin olduğu gibi bu işin de kursu vardır. Sağlık bakanlığından Bitkisel Drog Satış Belgesi aldığınız takdirde bu işi yapma hakkını elinize almış oluyorsunuz. Bu belge kurslar neticesinde de verilebilir işi yukarıdan bahsettiğimiz gibi usta-çırak yöntemiyle öğrenildiyse de direk alınabilir. Kısacası dükkân açmak isteyen her kişinin bu belgeyi alması gerekmektedir. Aradaki tek fark öğrenme yolunuzdur. Usta-çırak yöntemiyle öğrenip bu belgeyi alabilirsiniz ya da bu belgenin kurslarını alıp o kurslar bittiği durumda da size bu belgeyi vereceklerdir.

Bir diğer yolda okuldur. Bu mesleğin de okulu olması sizi şaşırtmasın. Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Bilecik Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Adıyaman Üniversitesi olmak üzere belirli üniversitelerde 2 yıllık Tıbbı ve Aromatik Bitkiler bölümünü bitirerek bu konuda uzman kişi olmaya yola çıkabilirsiniz.

Bu işi baba-oğul ilişkisiyle veya usta-çırak ilişkisiyle öğrenilmesi veya kurslardan okuldan öğrenildiği takdirde aktar olacak kişinin bilgisine güvenilebilir. Aktar olacak kişilerin insanları sağlığıyla ilgili kararlar vereceği unutmaması gerekmektedir ve o titizlikte, o bilgide ve güvenirlikte davranmalılardır.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.