Ana Sayfa Mühendislik Neden Hep Para İçin Çalışıyoruz?

Neden Hep Para İçin Çalışıyoruz?

Sevgili okurlar, Bilim olgusu yalnızca Dünyanın belli bir bölgesine bahşedilmemiştir. Neden hep Amerikalı, İsveçli, İsviçreli veya Japon bilim adamları denildiğinde üzerinde araştırma yaptığımız bir konuda sunulan tezlere ikna oluyoruz. Neden bu memleketlerin sahip olduğu teknoloji ve bilgiyi göklere çıkartırken kendimiz, kendi ülkemizin teknolojisine katkıda bulunmuyoruz? Ve en önemlisi bizler neden hep para için çalışıyoruz?

Bir ülkede buluşu yapılan bir teknolojinin piyasaya sunulmadan önce yıllarca o ülkenin ordusunda zaten kullanıldığını biliyor muydunuz? Örneğin, telefonlar piyasaya çıkartılmadan önce, 7-8 yıl boyunca Amerikan ordusunun kullanımında olduğunu ve daha üst bir teknolojiye geçildiğinde artık eski teknolojinin piyasaya sürülmesine karar verildiğini biliyor muydunuz?

askeri-teknolojiPeki, bu tutumun kaynağına inecek olursak; devlet olgusunu en önemli yapan topluluk askeriye topluluğudur yani o ülkenin atak ve savunma mekanizmasıdır. Bunun nedeni ise yer yüzündeki “Savaş”, “Çatışma” ve “İntikam” gibi kavramların Kabil’in Habil’i öldürdüğü günden beri gündemimizden maalesef hiç düşmemesidir. Konuya bu açıdan bakacak olursak, bizler gibi büyük ve profesyonel düşünen bireylerin, her insana bahşedilmeyen “mühendis zekası”na sahip kişilerin ilgi duyduğu alanda profesyonel olması, o alandaki her teknolojiye hakim olması kaçınılmaz bir zorunluluktur.

Öte yandan, maalesef bazılarımızın aklında hep şu düşünce yer almakta; “Ülke zaten elden gidiyor ben ne yapabilirim ki?” Ülke elden gitmesin diye tankların önüne yatman gereken, düşman saldırısından kaçmak için sığınacak yer araman gereken, yoksulluktan her geceyi aç geçirmen gereken günler gelmeden ülke teknolojisine sahip çıkmalısın. İster lise çağında olalım ister üniversite, ister üst düzey alanlarda ister en düşük konumlarda, her daim düşünmemiz gerekiyor. Bir mühendis beyinin kafasında her daim bir alternatif çözüm olmalı.. Kafası hep ne yapılabilir? soruları ile dolu olmalı. Kafamız bu sorular ile dolduğunda, gereksiz egolarımızı bir kenara bırakıp, makro düzeyde kendi ülkemiz için, mikro düzeyde ise var olduğumuz evren için olumlu bir şeyler yaptığımızda görevimizi yerine getirmiş olacağız.

Bir diğer konu da maalesef ülkemizde yaşan eğitimli insanların önemli bir kısmının çevre şartlarının (Örn: aile baskı ve/veya yönlendirmesi, prestij sahibi olma isteği), sistem zorlamasının (Örn:iş alanlarının kısıtlı olması) bir neticesi olarak istemediği veya gönüllü olmadığı bölümlerde okuyup mezun oldukları işi icra ederken sıkılmaları. Unutmayın sayın okurlar, üniversitede atacağınız her adım sizin ve sizin nezdinizde ülkenizin geleceğini etkileyecek. Ne iş yaparsanız yapın, para kazanmayı ne kadar çok isterseniz isteyin unutmayın ki şöyle bir söz var “İlmi isteyene, zenginliği ise istediğime veririm“. Bizler yapmayı çok istediğimiz işi her zaman hayatımızın merkezine koymalıyız. Tıpkı atomun parçasındaki elektronların muazzam dizilimi gibi geri kalan bütün diğer olgular bizlerin etrafını saracaktır. Fakat eğer parayı merkezimiz yaparsak tıpkı kimyasal etkiye maruz kalan bir atom gibi bütün dizilimimiz alt-üst olacak. O yüzden insanlar “Türk Bilim Adamlarının Dediğine Göre” ile başlayan açıklamalar yapana kadar parayı hayatımızın merkezinden çıkartıp icra etmek istediğimiz bilimi hayatımızın merkezine yerleştirmeliyiz.

Bu yazıyı kaleme almamın temel sebebi mühendislik piyasası hakkında bilgi edinmek isteyen hemen her arkadaşın ilk sorusunun İş imkanı var mı? veya Maaş ne kadar? olması. Bu soruları sormadan önce ilk sorulması gereken sorular “Bu bölümü seçersem hangi alanlarda daha verimli olabilirim?” veya “Benim yapmayı istediğim iş hangi alanın içerisinde yer alıyor?” olmalı. Son olarak, okuduğunuz bu yazıyı sizlere yurtdışında prestijli bir üniversitenin Havacılık ve Uzay Mühendisliği Fakültesi-Uçak Mühendisliği bölümünü ani bir karar alarak bırakıp, çocukluğumdan beri iletişimin nasıl sağlandığını çok fazla kadar merak ettiğimden dolayı Telekomünikasyon Mühendisliğine geçmiş bir Mühendis Beyin olarak yazıyorum. Unutmayın, bazen daha iyisi için iyi olandan vazgeçmeniz gerekebilir.

Teknoloji ile Kalın!

arıcılık malzemeleri
Mücahit Arslan
Mücahit Arslan
Üniversite eğitimimi yurt dışında bulunan Asia Pacific University (MY) ve Staffordshire University (UK) üniversitelerinde Telekomünikasyon Mühendisliği üzerine tamamladım. Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimimi tamamlıyorum. Özel bir şirkette görev almış bulunmaktayım. Sizlerle merak uyandıran bilimsel olayları ve bireysel olarak elde ettiğim sosyal gözlem sonuçlarımı paylaşacağım. Teknoloji ile Kalın!

36 Yorum

 1. Düşünceleriniz çok güzel ama bu bizim ülkemiz için geçerli değil. Ben makine mühendisiyim ve çok severek okudugum bölümümü birkaç sektörde çalışmama rağmen ve orda ürettiğim farklı bakış açılarımla hep sonuca ulaşma amacımdan hiç vazgeçmedim . Yalnız su bi gerçek bunların hiçbirini daha fazla para kazanayım diye yapmadım ve çok ta deger görmedim. şuan işsiz bi mühendisim sebebini sorarsanız; benim fikrim mülakatlarda kendimi ispatlama çabam . Yalnız günümüzde kapitalist düzenin yoğun olduğu bi dönemde böyle yapmam bana pozitif bi sonuç değil negatif sonuca sebep oldu . Yani şunu belirteyim işverenlerin mühendislere bakış açılarını konuşmak daha mantıklı daha uygun olur . Bütün sıkıntıların bunlardan doğduğunu gözardı etmemek gerek. teşekkürler

 2. İnsanların parayı ikinci plana atması için ülkemizde kişi başına gelirin artması lazım(Avrupa’nın en kapitalist ekonomisi var)özellikle devletin kosgep den verdiği hibe rakamlarıni artırması ve kurumu daha profesyonel hale getirmesi gerekiyor.

 3. Makro duzeyde ulkemiz, mikro duzeyde evren için mii? Neyse klavye hatasi sanirim. Yaziniz icin tesekkurler basarilar diliyorum.

 4. Çok güzel bir yazı olmuş . Eminim ki ben de dahil olmak üzere bir çok insanın duygularına tercuman oldunuz.

  • Çok teşekkür ederim samimi yorumunuz. Umarım az-çok anlatmak istediğimizi karşı tarafa geçirebilmişizdir.

 5. Çok doğru ve nokta atışı düşünceler ve okurken keyif aldığımı söylemeden edemeyeceğim hatta hırslandığım doğrudur ve insanı harekete geçiren bir yazı olmuş tebrik ederim, devamını bekleriz

  • Değerli yorumunuz ve samimi hislerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Devamı mutlaka gelecektir.

 6. Düşüncelerinizi çok güzel biçimde ifade etmişsiniz okurken saygı duydum.Ben de mak müh e devam konusunda kararsız kaldığım zor bir evredeydim ve hayatımı şekillendirmek adına böyle düşüncelere saygı duyuyorum gerçekten.Ülkenin sizin gibi düşünen insanlara ihtiyacı var,elbette para temel ihtiyacımız ancak çok geç olmadan dediğiniz gibi bu mühendislik severek ve ilgilenerek yapılmalı,bence her iş öyle yapılmalı.Çok değerli bir yazı.Hayatınızda başarı ve mutlluluk diliyorum keşke çoğu insan sizin gibi düşünse.

  • Çok teşekkür ediyorum samimi yorumunuz için. Umarım yazıda bahsedilen düşünceye sahip mühendis beyinlerin sayısı her geçen gün artacaktır ve en sonunda bizler de insanlığa hizmet etmiş bir topluluk olarak resmi kayıtlarla tarihe geçeceğiz. Zira gelişimine ve buluşuna desteğimiz olan ve/veya gelişimi ve buluşu tamamen bizim tarafımızdan yapılan hiçbir sistem veya maddede resmi olarak adımız geçmemekte. Bunca zıt görüşe ve engellemelere rağmen üretim yapmak çok zor ama imkansız değil, zamanla tüm bu sistem getirisini altüst edeceğimize eminim ben.

 7. Çok güzel dile getirmişsiniz.Keşke bu seviyeye gelebilseydik de bir an önce karın doyurma evresinden çıkabilip geniş düşünebilen bir toplum seviyesine geleydik ülke olarak :((

  • Problem yalnızca bireylerde değil bu aşikar. Sistem de insanları kendisinin mecbur kıldığı getirilerin dışına çıkmasına müsaade etmeyebiliyor. Fakat bizler düşünerek, çalışarak ve ilerleyerek tüm bu algıları kıracağız inşallah. Yalnızca biraz zaman ve özgüven gerekiyor.

 8. Öncelikle size teşekkür etmek istiyorum bu yaziyi bizimle paylaştiģiniz için , bizler muhendis beyinler olarak çok çalişmamiz gerekiyor bazen gücümüz düşebiliyor calisma isteğimiz azaliyor bıkabiliyoruz ister istemez ama boyle yazıları okuyunca içimizdeki calisma azmini canlı tutabiliyoruz ve bu yazilarinda devaminin gelmesi istiyoruz.

  • Ben teşekkür ediyorum değerli vaktinizi ayırıp yazıyı okuma zahmetinde bulunduğunuz için. Yazıların devamı gelecektir, takipte kalmanız dileğiyle.

 9. Mühendislik dallarında hangisine seçiceğime dair kararsızım yardım edermisin ağabeyim lise öğrencisiyim yazı için teşekkürler.

  • Tabi ki kardeşim. Madem şuan lisedesin lise dersleri üzerinden bir tavsiye de bulunayım. Eğer Fizik ve Matematik derslerini çok seviyorsan ve bilgisayarla aran iyi ise Elektrik-Elektronik, Telekomünikasyon, Mekatronik veya Makina Mühendisliğini tercih edebilirsin. Eğer Fizik ve Biyolojiyi çok seviyorsan Nanoteknoloji ve Malzeme Mühendisliğine mutlaka gözat. Hangi lisedesin başarı seviyen nedir bilmiyorum ama bütün derslerde gerçekten çok iyi isen ve YGS/LYS’de gayet iyi sonuçlar elde edebilirsen Havacılık ve Uçak Mühendisliğini tavsiye ederim. Artık İnşaat Mühendisliği gibi mühendislikler çok fazla mezun veriyor. Tabi ki Makina Mühendisliği de öyle ama Makina mühendislerinin tek işi makina ile uğraşmak olmadığından çalışma alanları çok geniş. Alternatif olarak Matematik+ Geometri ve Fizik derslerinin üçünü birden çok seviyorsan mimarlık da aklının bi kenarında bulunsun.

 10. Okuyana bir gazetede yayımlanan köşe yazısı, anlayana ise kendini sorgulatan güzel bir yazı. Teşekkür ederim.

  • Bu yorumunuza cevap olarak da şunu söylemeliyim ki; Mühendis Beyinler sitesi çok geniş bir tayf’a sahiptir. Bu sitede yalnızca saf bilim/teknoloji bilgilendirmesi yapılmaz. Bilgilendirme yazılarının yanı sıra site mensuplarının bilinçlenmesine yönelik yazılar da yazılır. Sanırım sitede kıyı köşe dolaşma fırsatınız olmadı. Fakat dolaşırsanız bu yazıya benzer bilinçlendirici birçok farklı yazı bulabilirsiniz.
   Saygılarımla.

 11. bilim ırk için midir yani? bu ne ırkçı bilinç altı böyle. amacım gerginlik değil ama okudukça gerildim. bilim insanlık içindir. bilimle kalın.

  • Yazıda ırkçı/ayrımcı bir durum göremiyorum aksine insanlık için geliştirilen bilime, Türk milleti olarak bizim de katkı sağlamamız gerektiği vurgulanmıştır. Amacın neticesi olarak da geliştirilen teknoloji ilk önce Türk milletinin ve daha sonra da genel manada insanlığın işine yarayacaktır. Ayrıca şunu da bilmenizi isterim, hazırladığımız yazılar Mühendis Beyinler sitesinin editörleri tarafından günlerce denetlenmekte daha sonra paylaşımı yapılmaktadır. Bu yüzden, sizin bahsettiğiniz gibi bir durum söz konusu olsa idi siz bu yazıyı okuyamazdınız.

 12. Selamlar,
  Birkaç konudan aynı anda ve çok kısa bahsedilmiş tek bir konuda daha ayrıntılı yazmanız daha iyi sonuç verecektir.
  Ülkemizde viral olarak dolaşan kendine güvensiz cümleler pasif istihbaratın bir sonucudur.Gerçek böyle değildir.Bir çok konuda başarılıyız.
  Daha iyi sonuçlar alınabilmesi için uygun ortamları yaratmamız gerekiyor. Bu da bizlerin elinde kendi ürettiğimiz ürünlere güvenmek bunları tercih etmek
  Finansal okur yazarlık, parayla ilgili ilişkilerimizde kapitalizme esir olmamak.

  • Değerli yorumunuz için teşekkürler. Okuru boğmadan yazmak tercihimiz olduğu için bazen kısa tutmak zorunda kalıyoruz oyüzden yazı bu formda. Öte yandan söylediklerinize katılıyorum. Çok önemli şeyler yapıyoruz fakat yanlış aktarımlar her daim doğru işlerimizin üstünü örtüyor. Ama bizler bu algıyı kıracağız. Yalnızca zaman gerekli biraz hepsi bu.

 13. Yazınızı çok beğendim . Çok haklı bir konuya değinmişsiniz. sadece Türkiye olmasa gerek çoğu ülkede çoğu vatandaşın sıkıntısı bu

 14. Benimde çevreme aşılamaya çalıştığım bir konu, mükemmel bir şekilde ifade edilmiş. Tebrik ederim.

 15. Sizin yazdığını mmakaleleri çok beğeniyorum, çok güzel ve önemli konulara değiniyorsunuz. tarafsrafsız , siyasetsiz , kinayesiz anlatımları ız için teşekürler

  • Ben teşekkür ederim yazılarımı takip ettiğiniz için. Umarım az-çok verimli oluyordur yazdıklarımız.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri Proje Yönetimi

Yeni Yazılar

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Antioksidan Nedir Görevleri Nelerdir

Canlı vücudu sürekli bir oksidatif stres altında bulunur. Oksidatif stres oksidan ve antioksidanlar arasındaki dengesizlik olarak tanımlanabilir. Bu dengesizliğe neden olan şey ise oksijenin vücutta ikiye ayrılması ve çift halde bulunamamasıdır. Bu...

Genetik Mühendisliğinin İnsanlığa Yarar ve Zararları

İnsanlığın, kalıtsal özellikleri kontrol altına alması ihtiyacından doğmuş genetik mühendisliği ilk kez 1972’de ortaya çıkmıştır ve gelişmiş ülkelerde oldukça değerli bir meslektir. Canlılarda bulunmakta...

RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarının Başarısı

nVidia yeni nesil ekran kartlarında oldukça büyük bir başarı yakaladı. Her ne kadar ekran kartını dağıtan firmalarda bazı teknik detay sorunları yaşansa da performansın...

Mühendislik Maaşları

Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda sizlere petrol ve doğal gaz mühendisliği maaşları hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle petrol ve doğal gaz mühendisliği nedir; petrol, doğal gaz, buhar, su,...

Acil Tıp Teknisyeni Maaşları

Bu yazımda acil tıp teknisyeni maaşları hakkında bilgilendireceğim. Sağlık Bakanlığı bünyesinde kaza geçirmiş hastalara fiziki veya ruhen destekleyici ilk müdahaleyi yaparak, hastaneye yetiştirilmesinde önemli...

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ne İş Yapar

Doğa, insanoğluna sınırsız kaynaklar sunmaktadır. Bu nedenle de doğanın dilinden anlayacak, işleyecek donanımlı elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Doğanın sınırsız kaynaklarını işlemek açısından ise ağaç işleri...

Yapay Zeka Mühendisliği Maaşları

Geleceğin en gözde mesleklerini oluşturacak olan yapay zeka mühendisliği, ilk geliştirilme aşamasından bugüne dek oldukça fazla yol kat etmiştir. İlk aşamalarda kullanılamayan ancak testlere...