Ana Sayfa Bilim Rosalind Franklin Kimdir

Rosalind Franklin Kimdir

Rosalind Franklin maalesef bilim dünyasında popüler olan bir figür değildir.Tartışmacı ve sorun yaratma potansiyelinden dolayı erkek meslektaşlarından “Karanlık Kraliçe” olarak anılıyordu. Bunun nedeni, gerçekten karakterinden dolayı mı yoksa o zamanın bilim dünyasında egemen olan erkeklerden bir tepki aldığı için mi böyleydi, tartışılır. Ancak erkeklerin gölgesinde yaşadığı da bir gerçektir.

Rosalind Franklin Kimdir

1920’de doğan Rosalind, o dönem kimya ve fizik alanında sayılı okullardan olan St Paul’s Girls School’da okudu. Bu alanda büyük başarı gösterdi ve 15 yaşında bilim insanı olmaya karar verdi. Babası bu işe karşı çıkıyordu. Çünkü o dönemde endüstri dünyasında kadın olmak çok zordu. Rosalind inat etti, 1938’de Cambridge Üniversitesi Kimya bölümüne girdi.

Mezun olduktan sonra İngiliz Kömür Kullanımı Araştırma Kurumu’nda çalışmaya başladı. Rosalind orduya yardımcı olmak istiyordu. Kömürün fiziksel yapısı üzerine yaptığı araştırmalar sayesinde İngiliz askerlerine verilen gaz maskeleri iyileştirildi ve bu çalışma ona kimya alanında doktora derecesi getirdi.

1946’da Rosalind Paris’e yerleşti. Burada Kristalografer Jacques Mering için araştırma görevlisi olarak çalışırken maddelerin atomlarının düzenini belirlemek için X-ışını kırınımı kullanmayı öğrendi. Burada yaptığı çalışmalar ileride ona çok yararlı olacaktı. Beş yıl sonra King’s College London biyofizik bölümüne araştırma görevlisi olarak girdi. Rosalind, kıdemli bilim insanı Maurice Wilkins’le beraber çalışmaya başladı.

Rosalind

İkisinin arasındaki ilişki çok gergindi.Laboratuvardaki bu gergin havaya rağmen Rosalind canla başla çalıştı. Doktora öğrencisi Raymond Gosling ile DNA ipliklerinin yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını çekmeye başladı. Maurice ve iki arkadaşı, Francis Crick ve James Watson yıllardır DNA’nın moleküler yapısını çözmeye çalışıyordu. Ancak bu başarı Rosalind’e kısmet oldu. Başarıyı getiren de “Foto 51” adını verdikleri tek bir fotoğraf karesiydi.

Ancak Maurice Rosalind’den izin almadan bu fotoğrafı alıp Watson ve Crick’e gösterdi. Yıllardır çözmeye çalıştıkları bulmacanın son parçası da yerine oturmuştu: DNA gerçekten bir çift sarmal yapıya sahipti! Üçlü bu bulguları araştırmaları ile beraber yayımladı ve 1962’de Nobel Ödülü’nü kazandı.

Ne trajik bir durum ki, Rosalind 4 yıl önce araştırmalarının sonuçlarını göremeden yumurtalık kanserinden hayatını kaybetmişti. Doktorları uzun süre X-ışınları ile çalışmanın bu kansere neden düşündüler. Rosalind Franklin bilim adına yapılabilecek en büyük fedakarlığı yaptı ancak karşılığında hiçbir ödül ve takdir görmedi.

  • İlk deneyleri ve araştırmaları sırasında Rosalind de DNA’nın sarmal yapıda olmadığını düşünüyordu. Hatta meslektaşlarına “sarmal DNA öldü” şeklinde bir not bile göndermişti.
  • Rosalind, DNA üzerine yaptığı çalışmalara ek olarak tütün ve polio virüsleri hakkındaki araştırmaları ile de biliniyor.
  • King’s College’da cinsiyet ayrımcılığı o dönemde had safhadaydı. Hatta Rosalind bile kadınlara ayrımcı davranıyordu. Ailesine gönderdiği bir mektupta üniversitedeki bir konuşmacı için “her ne kadın olsa da, iyi biri” yazmıştı.
  • Rosalind, çalışmalarını kanser tedavisi sırasında da yılmadan sürdürdü hatta çok çalıştığı için ödül bile aldı.
  • Bilimsel çevreler Rosalind’in bu çalışmalarla Nobel ödülünü hak ettiğini düşünüyordu. Ancak 50 yıl sonra aday listeleri açıklandığında,o dönemde aday bile gösterilmediği ortaya çıktı.
arıcılık malzemeleri
Erencan Durmaz
Erencan Durmaz
Ben Eren, meraklı, araştırmacı, yazmayı seven bir kardeşinizim. Bildiklerimi ya da öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum ve eğleniyorum umarım sizlerde sever ve eğlenirsiniz. Meraklı ve bilgiyle kalın :)

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

robotzade Yazar Ol arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Çelik Doğalgaz Hatlarında Yapılan Operasyonlar

Artan nüfus ve gelişen teknolojiyle birlikte altyapı çalışmaları hız kazanmakta, şehir şebekeleri yenilenmekte, tadilatlar, operasyonlar yapılmaktadır. Doğalgaz altyapısına bakacak olursak 20 bar - 4...

Mühendislikte Sektörel Uzmanlık

4. sınıfın sonları, hocalarımızla kaynaşma sağlanmış. Genel muhabbet havasında geçen dersimizde şu soru geldi. "Hocam çok zor bir eğitim sürecinden geçtik. Diğer fakülteler ve...

Jet Motoru Çalışma Prensibi

Bu yazımda "jet motoru nasıl çalışır?" sorusunu cevaplandıracağım. Jet Motoru, bilindiği gibi yolcu uçakları, nakliye uçakları gibi devasa büyüklükteki uçaklar, süpersonik hızlara ulaşan savaş...

Zülfü Livaneli Serenad Kitap Özeti

Yeni kitap özetim Serenad kitap özeti hakkında olacak. Zülfü Livaneli’nin yazmış olduğu Seranad adlı bu roman, Maximillian Wagner adındaki hukuk profesörünün, kurtuluş için bir zamanlar kaçtığı...

Mühendislik Maaşları

Elektronik Teknikeri Maaşları

Elektronik teknikerliği iki yıllık yüksekokulların elektrik- elektronik bölümünden mezun olan kişilerin aldığı unvanlardır. 12 yıllık zorunlu eğitimini tamamlayan kişiler lise mezunu olarak adlandırılırlar. Eğer...

Mekatronik Mühendisliği Maaşları

Mekatronik, robot teknolojisi ile birçok bölümün birleşmesinden oluşan bir daldır. Robot sistemlerinin kontrol edilerek yapılan tüm üretimlerde mekatronik mühendislerine ihtiyaç duyulmaktadır. Mekatronik mühendisliği geçmişi...

Biyomühendislik Maaşları

Bu yazımda biyomühendislik maşları hakkında internetten yaptığım araştırmalar sonucu edindiğim bilgileri size sunacağım. Biyomühendislik adını yeni yeni duymaya başlamış olduğumuz bir meslektir. Ülkemizde az...

Genetik Mühendisliği Maaşları

Bu yazımda genetik mühendisliği maaşları hakkında bilgi vereceğim. Yorum kısmında diğer yorumları görebilirsiniz. Dünya genelinde genetik mühendisliği çok revaçta olan meslek gruplarından biridir. Ülkemizde...