Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği

238
Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği

Üniversite okuyacağında hangi bölüme yöneleceğini bilemeyen ve sivil hava ulaştırma işletmeciliği alanına ilgi duyan kişilerin kafasında birçok farklı soru işareti oluşmaktadır. Mesleğin maaşları iyi mi, bu mesleğe nasıl adım atılır gibi önemli sorular bu sorulardan yalnızca birkaçıdır. Peki, sivil hava ulaştırma işletmeciliği mesleği nedir? Bu mesleğin esas amacı hava taşımacılığında hizmet verecek olan işletme çalışanları yetiştirmektir.

Bu işletme çalışanları uçağın tüm hava planının hazırlayacak ve genel anlamda organizasyonu yapacaktır. Yük taşımacılığının hava yolu ile yapılan ayağında hizmet veren bu hava ulaştırma işletmecileri genel anlamda düzeni sağlayacak ve uçuşun sorunsuzca gerçekleşmesine katkıda bulunacaktır. İlgili olan bölümden mezun olduklarında sivil hava ulaştırma işletmecisi adını alacak olan bu çalışanların iş bulma süreçleri çok daha kolay olacak ve diğer alanlarda olduğu gibi uzun süre iş aranması problemi net bir şekilde ortadan kalkacaktır.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği nedir

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Çalışma Alanları

Sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümünden mezun olan ulaştırma işletmecilerin çalışabilecekleri birçok alan bulunmaktadır. İş bulma açısından sorunsuz olan bu meslek dalı sırf bu yönü ile birçok kişinin dikkatini çekmektedir. Bu bölümden mezun olan kişilerin havaalanlarında ve terminallerde iş bulabilmeleri mümkündür. Türk Hava Yollarında ya da diğer havayolu şirketlerinde de iş bulabilen ulaştırma işletmecileri istedikleri alanda iş bulabilme imkanına sahiptir. Maaş anlamında da yeterli ücretler alan sivil hava ulaştırma işletmecileri yük ve yolcu dengesini ayarlayacak ve bu sayede uçaklar bir düzen içerisinde havalanacaktır.

Sivil hava ulaştırma işletmeciliği dersleri nelerdir?

Sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümü 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bu bölümde ileride işletmeci olacak olan kişilerin yeterli donanıma sahip olmaları için gerekli olan dersler ve eğitimler verilmektedir. Bölümde verilen derslerden ilki uçak bilgisidir. Uçak bilgisi dersinde uçaklarla ilgili detaylı ve kapsamlı bir eğitim alınacaktır. Bunun yanı sıra işletme ve muhasebe derslerinin de görüldüğü bölümde işletmecilik ile ilgili detaylı bilgilendirme yapılmaktadır. Bunun sebebi bölümün ulaştırma işletmecileri yetiştirmesidir. Bunun yanı sıra havacılıkla ilgili olan hava seyrüseferi ve trafik kontrolleri gibi derslerin eğitimlerinin de verildiği bilinmektedir.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.