Ana SayfaOtomotiv MühendisliğiStart Stop Sistemi Nasıl Çalışır

Start Stop Sistemi Nasıl Çalışır

Start stop sisteminin çalışma prensibi oldukça basittir. Manuel vitesli araçlarda aracı durdurup boşa aldığımız zaman devreye girer. Hareket etmeye etmek istediğimizde debriyaj pedalına bastığımız anda motor çalışmaya başlar. Otomatik vitesli araçlarda frene basıp durduğumuz anda ya da bazı modellerde aracın hızı 2-3 km/hıza düştüğü, fren yapıldığı anlarda devreye girer. Hareket etmek istediğimizde frenden ayağımızı çektiğimiz anda araç çalışır. Sistemin devreye girebilmesi için bazı kriterler vardır. Araçta gerekli elektrik enerjisinin depolanma durumu, motor sıcaklığı seviyesi, klimanın çalıştırılma seviyesi ve aracın rampada olup olmaması gibi kriterler. Bunlar markadan markaya farklılık gösterebilir.

start stop sistemi nasıl çalışır

Start Stop Sistemin faydaları nelerdir?

Trafik ışıklarındaki ya da yoğun trafikteki bekleme sürelerinde motorun boş yere çalışmasının önüne geçmektir. Bu durum yakıttan tasarruf etmemizi ve çevreye verilen karbonmonoksit salınımının önüne geçmemizi sağlar. en basit örnek olarak bir kırmızı ışıkta aynı anda onlarca aracın çalışı vaziyette 1-2 dk beklediğini düşünelim.

Sizde bu araçlardan birisiniz. Dışarıdan hava gelsin istediniz ve camı açtınız ya da klimayı açtınız. Ne kadar zehirli gazın yayılmış olduğunu bir düşünebiliyor musunuz? Umarım bu örnek sadece bu sistemin yakıt tasarrufu için olmadığı konusunda size fikir vermiştir.

start stop sistemin faydaları nelerdir

Bu sistem ne kadar yakıt tasarrufu sağlar?

Yapılan testlerde bu sistemin şehir içi kullanımda bir ayda ortalama 4-5 litre yakıt tasarrufu yaptığı ölçülmüştür.Bu rakam belirlenirken işe gidiş gelişler ve hafta sonu araç kullanımı dahil trafikte ayda ortalama 400 dk bekleme süresi baz alınmıştır. Araç kullanımının daha fazla olması ya da ortalama bekleme süresinin daha fazla olması durumunda yakıt tasarrufu daha fazla olacaktır.

Start stop sistemi araca zarar verir mi?

start stop sistemi araca zarar verir mi

Halk arasında sıkça bu sistemin kesinlikle kullanılmaması gerektiği, aksine araca zarar verdiği fikri yaygınlaşmıştır. Bilmeliyiz ki aracın marş motoru ve aküsü gibi sistemler bu sistemin olmadığı araçlardaki parçalarla aynı değildir. Bu parçalar ve sistem daha güçlü ve farklı bir teknolojiyle üretilmiştir. Bu sistemin faydalarına ve dayanıklılığına hala inanmayan kişiler için bir önerimiz var. Tabi ki bu sistemi kullanmak zorunda değilsiniz. Bu tercih size bir tuş kadar yakın.

Erman Oğul
Erman Oğul
Otomobiller hakkındaki tecrübelerimi sizler ile paylaşmaya çalışıyorum.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

2 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?