Tekstil Mühendisliği Nedir

3390
Tekstil Mühendisliği

Her yıl üniversite sınavına giren binlerce öğrenci isteyerek veya araştırmış olarak tekstil mühendisliğini tercih ediyor. Bu öğrencilerin dışında bir de zorunluluktan, hiç araştırma yapmadan, ne olduğunu bilmeden tercih yapan bir de genel olarak halk arasında birçok kişinin tekstil mühendislerinin ne yaptığı konusunda bilgisi olmayan bireyler mevcut. Bu yüzden bende özetleyerek ve açık bir şekilde tekstil mühendisliğinin ne olduğu hakkında kısaca bilgi vermek istedim.

Tekstil mühendisleri, birçok alanda kullanılan tekstil maddelerinin, kullanılacağı alana göre ham maddesini seçen, ham maddeye uygulanacak özellikleri belirleyen ve bu özellikleri tekstil maddesine kazandırırken uygulayacağı yöntemleri kararlaştıran ve kararın sonucunda ürünün üretimini başlatan teknik elemandır. Yani her mühendislik alanında olduğu gibi üretilecek olan materyalin ham maddesinden amaçlanan düzeye gelene kadar ki her aşamasını kararlaştırıp uygulayan teknik elemandır. Bunun yanında tekstil mühendisleri, daha iyi hizmet, daha kullanışlı ürünler gibi hedefler doğrultusunda araştırma, geliştirme yapan kişilerdir.
Genel olarak tekstil mühendisliğini bu şekilde açıklamak istedim umarım faydalı olmuştur. İlerleyen zamanda tekstil ve tekstil mühendisliği ile ilgili daha geniş bilgiler vereceğim.
Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

2 Yorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.