Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü

1755

Tıp teknolojisinin gelişmesine paralel olarak tıp öğretiminde verilen dersler de artmaktadır. Bu derslerin okutulması için özellikle kurulan bölümler vardır. Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü olarak okutulan bölümün Türkiye’de artan sağlık tesislerinin ihtiyacını karşılamada oldukça önemli bir rolünün olacağı da kesindir. Tıbbi görüntüleme teknikleri denildiği zaman bu bölümde okutulan derslerin neler olabileceği üzerine daha detaylı bir araştırma yapılabilir ancak kısmen üzerinde duracak olursak eğer insanların sağlıklarındaki değişimlerin takibinin yapılması gerekiyor.

Tıbbi Görüntüleme TeknikleriBazı tıbbi cihazlar aracılığı ile görüntüleme tekniği kullanılarak yapılmasına ve bu cihazların kullanılması kadar bu cihazların doğru kullanılmasının da öğretilmesi bölümün eğitim süreçlerini oluşturmaktadır. Örnek verecek olursak röntgen teknisyeni olarak yetiştirilen bir teknisyenin röntgen cihazını kullanmayı öğrenmesi bu eğitimin amacına ulaştığını ispatlamış olmamaktadır. Tıbbi görüntüleme teknikleri bölümü dersleri arasında anatomiye giriş, fizyolojiye giriş, radyasyon güvenliği ve radyasyondan korunma gibi detaylı dersler yer almaktadır. Röntgen çekerken doktor isteklerinin tam olarak yorumlanması ve doğru bölge ve alanın röntgeninin çekilmesi son derece önemli bir konudur.

Tıbbi GörüntülemeDoğru alanın tespiti kadar röntgen çekerken veya diğer görüntülüme makineleri ile insan vücudunun belirli organları ve bölümleri görüntülenirken insana verilecek olan tıbbi pozisyonun nasıl olması gerektiğini bilmek de bu bölümün önemli kazanımlarındandır. Bölüm genel olarak günümüzün ideal meslek mensuplarını yetiştiriyor olmasından dolayı tercih edilirliği yüksek bir bölümdür. Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü nedir? Kurulmuş hastane gibi sağlık tesislerinin ilgili bölümlerinde çalışma zorunluluğu ile mezunlar vermemekte olup bölüm mezunlarına kendi iş yerini kurma imkânı da tanımaktadır.

Sağlık tesislerinin bulunduğu bölgelerde özel tıbbi görüntüleme merkezlerine denk gelmişizdir. Bu özel işletmeleri açabilecek bilgi ve donamına sahip olarak mezun yetiştiren bu bölümün yakın gelecekteki yıldızı oldukça parlak görülmektedir. Özellikle Türkiye’de işsizlik oranlarının çok yüksek olduğu göze alınırsa eğitim ve öğretim sahasında varlığını gösteren bu bölüm Türkiye’nin ekonomik şartlarının iyileşmesi için de önemli bir katkı yapacağı açık bir gerçektir.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.