Ana Sayfa Mühendislik Mühendislik Öğrencileri İçin Kendini Geliştirme Rehberi 

Mühendislik Öğrencileri İçin Kendini Geliştirme Rehberi 

Merhaba arkadaşlar bu yazımız mühendislik öğrencileri için kendini geliştirme rehberi hakkında olacak. İngilizce “engineer” (mühendis) sözcüğünün kökeni “engine” sözcünden değil, Latince “ingeniatorem” sözcüğünden gelir. “Yenilik üretme konusunda yetenekli kişi” anlamındadır. Yenilik de kişinin kendini yenilemesi ile başlar. Fark yaratan, değer yaratan, etrafını değiştiren bir kişi olabilmek sanırım bunları gerektirir. Bir mühendislik öğrencisinin öğrenim hayatı boyunca sorduğu/soracağı en yararlı soru şudur: “Kendimi nasıl geliştirebilirim?”

Mekatronik Mühendisliği Nedir

Bu sorunun önemi, sorulduğu zamana göre değişir. Hazırlık öğrencileri, daha olayı bilmediklerinden böyle bir sorunun varlığından bile habersizdirler. Birinci sınıf mühendis öğrencileri ise daha birinci sınıftadır, kendini geliştirmeye çokça zamanları vardır. İkinci sınıf mühendis öğrenciler temel teknik derslerin başlamasıyla hafiften silkelenmeye başlarlar. Özellikle kulüp faaliyetleri ile uğraşanlar bu dönemde kendini geliştirme konusunda biraz daha farkındalığa sahip olurlar. Üçüncü sınıflar mühendis öğrencileri, teknik derslerin zorluğu ile ilk dönemde şaşkınlığa uğrarlar. İkinci dönemde ise silkelenmenin yerini titreme alır, çünkü öğrenci hangi alanda çalışacağına karar vermek ister ama henüz sektörü tanımadığı için endişeye kapılır. Dördüncü sınıfa gelmiş kişi için ise… Bu soruyu sormak için artık çok geçtir.

Dördüncü sınıflar mühendis öğrenciler için tabi ki karamsar bir tablo çizmek istemem, sonuçta kendini geliştirmenin yaşla bir ilgisi yoktur. Ancak günümüzde iş hayatı, teknoloji, sosyal çevremiz, ekonomi, trendler vs ne derseniz deyin, her şey çok hızlı değişiyor. İş hayatı başladığı zaman bu hızı takip etmek gerçekten çok zor olur. Bunun için en ideali, kendini geliştirme konusunu tüm üniversite hayatına yaymaktır.

Mekatronik Mühendisliği Nedir Ne İş Yapar

Kendini geliştirmenin ilk koşulu, bilmediğimizi bilmektir. Doğru bilgiye ulaşmak kolaydır, yeter ki o bilgiye ihtiyacımız olduğunu bilelim ve araştıralım. Günümüzde bilgiye ulaşmak konusunda bir sıkıntımız yok. Hocalar bazen derste, kendi dönemlerindeki kitap yokluğundan yakınırlar. Günümüzde gerek Türkçe, gerek çeviri olsun, çok başarılı teknik kitapları kolayca bulabiliyoruz. Onun dışında internet artık her an elimizin altında. Dolayısıyla bir mühendislik öğrencisinin öğrenememe konusunda bir mazereti olamaz ve olmamalı.

Şimdi kendini hangi konularda, nasıl geliştireceğini öğrenmek isteyen mühendislik öğrencileri için 3 maddelik bir reçete yazıyorum. Bu reçeteyi uygulayın ve ne kadar harika bir mühendis olduğunuza inanamayın!

1. Mesleki ve teknik gelişim

Unutmayın; mühendis, bilimsel ve teknolojik esaslara göre ortaya ürün, sistem ve süreç çıkaran kişidir. İster teknik alanda çalışın ister satış, mesleğin esaslarını iyi bir şekilde bilmelisiniz. Bunun da üç yolu var; okumak, araştırmak ve uygulamak. Okumak ve araştırmak konusunda sıkıntımız olmaması gerektiğinden yukarıda bahsetmiştim, kitaplar ve internet bizleri bekliyor. Ama uygulama konusu biraz bizi zorlayabilir. Bunun da iki yolu var:

***Proje ödevlerini ve bitirme tezini uygulama konusu olarak almak.
*** Öğrenci kulüplerinin proje çalışma gruplarına katılmak.

Uygulama hem mühendislik nosyonumuzun gelişmesini sağlar hem de yeni bilgiler öğrenmek için bizleri zorlar. Üç fazlı transformatörün ne olduğunu araştırmak yerine tasarımını ve simülasyonunu yapmak, bir mahallenin OG dağıtım şebekesini çizmek, motor kontrol devresi tasarlamak ve uygulamak, standart ve yönetmeliklere göre bir binanın iç tesisat ve aydınlatmasını çizmek vs hangi konu ile ilgileniyorsanız mutlaka uygulamasını yapın. Ayrıca öğrenci kulüplerindeki güneş arabası ekipleri, robot takımları vs gibi gruplar da pratik bilgimizin artması ve takım çalışması duygumuzun gelişmesi için harika ortamlardır.

İnşaat Mühendisliğinde İngilizcenin Önemi

2. iş hayatına hazırlık

İş hayatı, mühendisler için tabi ki sadece teknikten, projeden vs ibaret değildir. Sorumluluk alma, ekip çalışması ve liderlik gibi özelliklerimizin de gelişmiş olması gerekir. Bu özellikler bazı insanlarda doğal olarak ortaya çıkmış olabileceği gibi bazılarımızda hiç olmayabilir. Ancak bana göre bu özellikler gerekli ortam şartlarında ve kendimizi eğiterek kazanılabilir ve kazanılmalıdır da… İş hayatında önemli sorumluluklar alırız, ekiplerle çalışırız ve onları yönetiriz. Bu özellikleri üniversite yıllarında kazanmak için en uygun ortamlar, öğrenci kulüpleridir. Bir öğrenci kulübünde sorumluluk alırsın, bir ekibe dahil olursun ve kendine yeterince güveniyorsan o ekibi yönetirsin. Bu haliyle etkin bir öğrenci kulübü, iş hayatının küçük bir simülasyonudur. Burada yaptığınız hatalar, size kendinizi geliştirmek için bir fırsat verir. İş hayatında yaptığınız hatalar ise çoğu zaman başarısızlık olarak size geri döner.

3. Sektörel görgü ve bilgi

İş görüşmelerinde bizi öne çıkaracak bir bilgi de sektör ve o şirket hakkında bildiklerimizdir. Çalışmak istediğimiz firma ve onun yer aldığı sektör hakkında hiçbir fikrimizin olmaması, bizi işverenin gözünde pek hoş göstermez. Öğrencilik yıllarında çalışmak istediğimiz sektörler hakkında bilgi sahibi olmak, hangi firmanın ne ürettiğini bilmek bizlere avantaj sağlar. Bunu yapabilmenin tek yolu seminer, panel, fuar gibi teknik etkinlikleri takip etmektir. Bu gibi etkinliklerin bir diğer avantajı ise, mühendislik anlamında gerçekte ne olup bittiğini, nelerin uygulandığını bizlere göstermesidir. Sonuçta, okulda gördüğümüz müfredat yıllardır değişmiyor. Ohm kanunu 150 yıldan fazladır değişmedi. Elektromanyetik alanların oluşumu konusunda yeni bir teori Maxwell’den bu yana gelmedi. Ancak sanayi ve sektör aynı temel esasları kullanmakla birlikte sürekli kendini yeniliyor ve gelişiyor. Bir mühendis olarak bu gelişmeyi zamanında takip etmek bizi farklı kılacak olan noktadır. Aslında herkesin takip etmesi gerekiyor ama biliyoruz ki herkes etmeyecek. En azından bu yazıyı okumamış olanlar…  : )

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

arıcılık malzemeleri
Oğuzhan Mallı
Oğuzhan Mallı
Merhabalar, ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin kurucusuyum. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için teşekkür ederim.
Önceki İçerikMilli Ekonominin Önemi
Sonraki İçerikLeonhard Euler Kimdir

69 Yorum

 1. Hocam kusura bakma ama biraz boş ve felsefik bir yazı olmuş. Öneride bulunmamış, bildiklerimizi söylemişsin tekrardan.

 2. Merhaba öncelikle çok teşşekür ederim verdiğiniz bilgiler için ben ziraat müh 1.sınıf öğrencisiyim verdiğiniz bilgileri çok aradım ve buldum bana bunun hakkında bana ulaşıp daha fazla bilgi verirseniz minnettar kalırım bazı şeyleri değiştirmek istiyorum ama bilgim yetrsiz bana yardım etmenizi istiyorum teşekkür ederim

 3. Merhaba ben henüz 10.sınıf öğrencisiyim inşaat mühendisliği çok ilgimi çekiyor bir bilginiz varsa paylaşabilirmisiniz lütfen.

 4. Merhaba henüz 9. sınıfım :) ama mühendislik çok ilgimi çekiyor . özellikle uzay ve elektirik mühendisliği. bunlar bana iyi bir gelecek vaad ediyormu? ne düşünüyorsunuz?

 5. Arkadaşlar merhaba herkese emeği için teşekkür ederim.Ben uzun yıllar imalat yaptım 30 ile 40 kişi arası
  personelim oluyordu hep şunu gördüm yaptığı işi sevenler hep başarılı oluyordu.
  İş yerimize sanat okulları ve Mühendislik okullarından staj için gelenler oluyordu bazılarının ilk şartı ben haftada bir gün gelsem olur mu kabul ettiklerimizde oldu onlarla uzun uzun bu konuları konuşurduk masada oturup
  çalışmak isteyen çoğunluktu .Eğer bir tercihiniz olmuş ve o okula gidiyorsanız artık işinizin büyük bölümü
  okuduğunuz bölümüm oluşturacağını unutmayın o sizin artık hayatınıza yön verecek ve yaşam şartlarınızı belirleyici olacaktır. Kendinizi geliştirin yeniliklere açık olun .

 6. Merhaba ben makine teknikeriyim. şu ana kadar çalıştığım yerlerde şunu anladım. size yemin ediyorum diploma para kazandırmaz sadece kız istemeye giderken işinize yarar…bu gün makine mühendisi olupta eline sanayi tozu bulaşmamış arkadaşlara sesleniyorum gidin atölyede çalışın montajı görün kaynağı görün civataları görün standart parçaları görün rulmanları görün.

 7. Okuyorum okuyoruma ama bir muhendis nasil gelistirir anlayamadim. İlk siniflar iyi hos 4. Sinif cok demissiniz baska elle tutulur bise yok. Nasil gelisir yani su icmesi lazim ne

 8. Genel olarak bi şablon çizilmiş fakat içi doldurulmamış , yetersiz bir yazı olduğunu düşünüyorum , yine de teşekkürler..

 9. Merhaba yazınızı çok beğendim öncelikle Teşekkür ederim. Ama bir yer kafama takıldı. Bunu da sizlere paylaşmakla şeref duyacagim. Turkcemizdeki Mühendis kelimesiyle, Engineer kelimesi arasında hiç bağlantı var mı sizce. Arapça Mühendis kelimesini aciklarmisiniz. Bence dünyada mühendis kelimesi engineer kelimesinden önce vardı. Çünkü Arapça, Latince yokken vardı ve o zamanki bilimciler yada hendese(Mühendis kelimesinin kökü) ilmiyle ugrasan insanlar vardı illaki ve bunlara da Mühendis deniyordu. O zaman onlara mühendis dendiğini nereden biliyorsun derseniz çünkü Arapça kelimeler hiç bir zaman değişmedi. Bugün mühendis deniyorsa o zaman da Mühendis deniyordu. Ben ce engineer kelimesi yerine Mühendis kelimesini aciklasayniz daha anlamlı olabilirdi. Teşekkür ederim.

 10. Selamın aleykum hocam bn savunma mühendisliği ile elektrik elektronik mühendisliği arasında kaldım secim yapmak istiyor um yardımcı olurmusun uz

 11. Merhaba ben 2.sınıf biyomedikal müh. ögrencisiyim.Yazınız çok güzel.Farkındalık yarattığınız için teşekkür ederim.

 12. Hocam merhaba ben bilgisayar muhendisi 4.sinif ogrencisiyim (firat univ.) 1yil ara verdikten sonra yapacagim seyler kendimi nasil gelistirebilirim

 13. hocam merhaba ben bilgisayar mühendisliği ilk sınıfım ingilizce okuyorum hazırlık bitti ama şuan derslerde hiç bir şey anlamıyorum kitgaplar çıok zor geliyor neler yapabilirim

 14. Merheba oğuzhan bey ben makine müh. 4 sınıf öğrencisiyim kendimi ingilizce ve makine üzerine geliştirmek için yurt dışına çıkmak istiyorum ama endişelerim çok bana yol gösterir iseniz çok teşekkür ederim kg

 15. Merhaba ben sakarya üniversitesi inşaat bölümünü kazandım. bu yıl ingilizce hazırlık göreceğim,kendimi bu süre zarfın da çak iyi bir konuma nasıl getirebilirim ve derslerimi nasıl çalışmalıyım. ingilizcemi nasıl üst seviyelere taşıyabilirim. cevaplarsanız çok sevinirim cevabı mail olarak atarsanız memnun olurum.

 16. Merhaba. Ben İstanbul MEF üniversitesinde hazırlık öğrencsiydim bu yıl elektrik elektronik müh. 1 sınıfı okuyacağım. Başta soracağım en temel şey bu seminer falan dediğiniz olaylar okul tarafından bize mail olarak geliyor ama kendi imkanlarımızla bulabilme imkanımız yokmu yada nerden bulabiliriz ?

  İkincisi almam gereken sertifikalar neler sizce bölümümüz aynı diye tavsiyelerinizin daha iyi olacağını düşünerekten soruyorum.

  Üçüncü olarak da amcam da gıda mühendisi ve TÜV diye bir alman firmasında çalışıyor. bana söylediği bir iki şey var ama eskiler çok iyi bilmiyor bu sertifika işlerini her ne kadar kendisi zamanında bir sürü fuara gitmiş olsada kendini okurkenki dönemlerden ziyade mesleteki yıllarında daha çok geliştirmiş. Şu anda bazı belgeleri türkiyede tek veren kişi kendiside eğitimler veriyor sertifika veriyor ve danışmanlık hizmeti veren bir firması var SÜREÇ eğitim danışmanlık diye. kısacası kendisi alanında yetkin bir kişi ama yinede bölümlerimizin aynı olmamasından dolayı size danışmayı daha doğru buldum. üçüncü soracağım soruda şu okuldaki hangi kulüplere girmeliyim IEEE dışında ? evet bu klasik olan ve herkesin söylediği olduğu için bunun dışındakileri soruyorum. yanıtlarsanız sevinirim . Şimdiden teşekkürler.

 17. Hocam selamun aleykum,ben bu sene makine 1.sınıfa başlayacağım. Önümdeki 1-1,5 ay boyunca ne yapabilirim ders adına (derslere hazırlık vs.) .Ve 1.sınıfta ekstra kendimi geliştirmek adına neler yapabilirim.Teşekkürler. (Bölümüm %100 İngilizce)

 18. Merhaba oğuzhan hocam ben 1. Sınıfa geçtim makine mühendisliğinde neler yapabilirim yazın boş kalmamak için

 19. Merhaba ben okan sakarya Üniversitesi makine müh. teknoloji fakültesi 1. Sınıf öğrencisiyim kendimi nasıl ve ne yönde geliştireceğimi bilmiyorum yardım edermisiniz.

  • yazınızı okudum benım dusunduklerımın cevabını tam anlamıyla alamadım bır gun ısterım kı sızle karsılıklı soruları mı sormak ısterım.Bır sorumda ingılızceye yetegenım hıc yok bunun bana zorlukları olur mu?

 20. Selam aleykum Oğuzhan bey, ben harran üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği 1. sınıf ogrencisiyim okuduğum okul iyi olmadığından sürekli çevremden eleştiri alıyorum sizce haklılar mı?,bir de kendimi nasıl gelistirebilirim bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim.(mail le gönderebilirsiniz)

 21. Merhaba Oguzhan Bey . Ben metalurji ve Malzeme Bilimi Muhendisligi 1. sinif ogrencisiyim . Bu zamana kadar yaptigim arastirmalara gore meslegimin en gelismis ulkesi ABD . Siz de egetiminizi ve calisma hayatiniza yurt disinda devam etmissiniz . Hayatta her zaman kendin emin olan su yasima kadar hep fark yaratan bundan sonrada o olcude devam edecek ve son hayali dahi gerceklesene kadar mucadeleye devam edecek olan bu TURK genci icin sizin yorumlariniz tavsiyeleriniz bana rehber beynimdeki kivrimlara ilham olacaginini bilmenizi isterim ..

  • Ben de metalurji malzeme mühendisliği okuyorum, 1.sınıftayım. Daha şimdiden kendimi geliştirmek için İngilizce kursuna yazıldım. Yabancı dizi izlediğimden dolayı İngilizcem ileri seviyede. Ek olarak seneye Almanca ve Autocad kurslarına gideceğim. Ve de son olarak açık öğretimden İnsan Kaynakları Yönetimi okumak istiyorum. Sana tavsiyem yapabilirsen erasmus yap. Olmazsa da kendini geliştirdiğin sürece zaten iyi firmalarda iş bulursun. O zaman da yurt dışındaki şubelerde çalışabilirsin :)

 22. Merhaba Genetik ve Biyomühendislik öğrencisiyim Türkiyede henüz belirli kesin bir iş alanımız yok yurt dışına gidebilmek için kendimi hangi alanda geliştirmeliyim?

 23. Merhaba ben elektrik elektronik muh. hazlrlık ogrencisiyim ancak ben dgs ile gecis yaptm yani ayrica elektronik teknikeriym yazinizi faydali buldum ancak suanda ingilizce ogreniyorum ve deu’da ogrenciym.Bolum tamamen ingilizce oldugu icin suanda ingilizce calisiyorum bu yuzden yeteri kadar kendimi gelistiremeye vakit ayiramiyorum sizce once ingilizceyi iyi bir konumami getirmeliyim yoksa kendimi mi gelistirmeliyim mail olarak donerseniz sevinirim

 24. Merhabalar Enerji sistemleri mühendisligi 1.sınıf ögrencisiyim .Kendimi ek bi bölüm den geliştirmek istiyorum .
  açık ögretimden
  uluslararası ilişkiler
  işletme ve kamu yönetiminde kararsız kaldım.siz hangisini tafsiye edersiniz?

 25. Oğuzhan bey yazınız için teşekkürler.
  Ben inşaat mühendisliği 1.sınıf ogrencisiyim ve okuduğum universite İngilizce eğitim vermekte.
  Yalnız İngilizce seviyemi yeterli bulmuyorum.
  Bu yaz kendi sektorumle alakalı(şantiyede) bi inşaat mühendisinin yanında çalışmak istiyorum. Baska tavsiyeleriniz nelerdir.❔ teşekkürler.

 26. Merhaba ben Büsra. Makine Mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim ingilizce de kendimi geliştirmeye çalışıyorum. ANSYS kursu almaya başlayacağım ama sadece başlangıç ileri düzeyde eğitim verwn bir yer bulamadım .Konya da yaşıyorum ve yeterli eğitim yok . Ne yapmalıyım . Solidwork daha çok geliştirmeliyim.

  • Size katılıyorum. Ben de selçuk makine mühendisliği 1. Sınıf öğrencisiyim. Verilen eğitimin yeterli olmadığı görüşündeyim. Kendinizi geliştirmek için aklınızda bulunan düşünceleri benimle paylaşırsanız sevinirim.

 27. Merhaba ben taner. İnşaat mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim autocad ve İngilizcede kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Sizce kendimi başka hangi yönlerden, dillerden veya programlardan geliştirebilirim ?

 28. Oğuzhan bey, güzel bir yazı olmuş gerçekten benim burada bir tavsiyem olacak ülkemizde ezber yöntemi çokça kullanılan yöntemler arasında. İşin mantığını öğrenip ona göre hareket etmek çalışmalarımızda bizi bir adım önde tutacaktır. Bunun için fizik bilgimizi hayata çok iyi uygulamaız lazım yani rakamlarla çok kuvvetli bağımız olması gerekir :)

 29. İyi günler bn eem birinci sınıf öğrencisiyim bişey sorcam bu fuarlar seminerler nasıl takip edilir yani akdeniz üniversitesindeyim ama hiç fuara yada seminere giden duymadim bu yüzden size soruyum dedim.Teşekkür ederim.

  • fuarı muarı boşver dostum. sen ingilizceni geliştirmene ve yazılım dillerini öğrenmeye bak. sana bunlar lazım olacak

 30. merhaba ben gamze ben çevre mühendisliği birinci sınıf ögrencisiyim ve kendimi bu bölümde getirebilecegim en iyi yere getirmek istiyorum bilgisayara gıttım autocade başladım ve bu hırsımın 1.sınıf oldugum ıcın olmadıgını biliyorum son sınıfıma kadar ve ondan sonra meslek hayatımdada hep en ıyısı olma hırsı var mailimden bana yardımcı olursanız sevinirim kendımı daha fazla nasıl gelıstırebılırım

 31. Merhaba ben Orhan YILDIRAR. Makine Mühendisliği 1. Sınıf öğrencisiyim. Yabancı dil olarak ingilizcemi geliştirmek, rusça ve almaca öğrenmek. Bunun dışında bilmem gereken programlar ve yapmam gerekenler hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim.

 32. merhaba enerji sistemleri mühendisliği birinci sınıftayım. turkıyede ve dunyada enerji muhendisliği geleceği konusunda neler dusunuyrsunuz. kendımı daha ıyı geliştirmek için hangi dil ve programları onerırsınız.
  baska kendı açınızdan onerı yapabılırmısınız. tesekkurler

 33. İyi günler. Adım Kader TEKSOY. Makine mühendisliği birinci sınıf öğrencisiyim. Mesleğimizde iyi bir yere gelebilmek için kendimizi geliştirmeye şimdiden başlamamız gerekiyor . Bu yüzden ki şirketinizden bu konu hakkında yardımcı olmasını istemekteyim. Mühendislerinizin ve imalat işlerinize bir aksaklık sebebiyet vermeksizin bu işleri yerinde görmek isteriz. Gönüllü olarak okul bitiminde staj yapmak isteriz. Yahut başka bir şekilde bir uygulama yapmak isterseniz seve seve katılmak isteriz. Olumlu ya da olumsuz cevaplarınızı beklerim.Saygılarımı sunarım geçirmeye çalışacağım fakat daha ayrıntılı tavsiyelerinizi istiyorum. Mail’imden yanıtlarsanız memnun olurum.

 34. Hayırlı günler Oğuzhan Bey. Ben makine mühendisliği 1. Sınıf öğrencisiyim.Yazdıklarınızı uygulamaya geçirmeye çalışacağım fakat daha ayrıntılı tavsiyelerinizi istiyorum. Mail’imden yanıtlarsanız memnun olurum.

 35. merhaba ben gıda mühendisiyim bilmem gereken bilgisayar programları neler olabilir excel ve word dışında tşk

 36. merhaba ben ege tekstil müh. okuyorum modaya yönelmek istiyorum bu bölümde kendimi nasıl geliştirebilirim bana biraz fikir verebilir misiniz? mesela açıköğretimden ayrıca ne okumalıyım? şimdiden teşekkürler

 37. Mrb ben imalat mühendisligi hazırlık okuyorum bu bölüm hakkında ne dusunuyosunuz , 5 sene sonra iş bulma olasiligim nedir sizce.

 38. merhaba ben uşak üniversitesi malzeme bilimi ve nanoteknoloji mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim yazısını okudum ve yazınızı çok yararlı buldum

 39. Oğuzhan bey merhaba beNde ktü 1. Sınıf ögrençisiyim verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim yalnız inşaat mühendisliği konusunda veya bilim konusında özellikle önerdiğiniz kitap dergi makale nedir ?

 40. Merhalar ben gümüşhane makine mühendislik ikinci sınıf öğrencisiyim üniversite sürecince kendimi nasıl gelistirebilirim sosyal ve teknik bakımdan..

 41. merhaba ben geomatik mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim kendimi geliştirmek ve bu bölümde iyi bi yerde olmak için neler yapmalıyım ?

 42. Merhabalar bu sene kimya mühendisliği hazırlık öğrencisiyim çok iyi İngilizcem olsun istiyorum neler yapmalıyım

  • Merhaba, kelime dağarcığınızı geliştirmek için bol bol yabancı kaynaklardan çeviri yapmalısınız ve mutlaka erasmus yapma imkanınız varsa yurtdışında öğrenim görmelisiniz.

 43. merhaba oguz abi :)) makine mühendisliği hazırlık öğrencisiyim. sizce hazırlıkta nasıl kendımı gelıstırebılırım

 44. Merhabalar, yazınız oldukça işlevsel fakat benim aklıma takılan birkaç soru bulunmakta cevap verirseniz çok sevinirim;
  1- İş hayatı için okuduğumuz üniversiteden daha çok tecrübelerimiz önemli gibi lanse ediliyor siz ne düşünüyorsunuz?
  2- Makine mühendisi öğrencisi olarak İngilizce dışında hangi dile yoğunlaşmamı önerirsiniz?
  Hayatınızda başarılar dilerim cevabınızı bekliyorum.

 45. Merhabalar buralardayim ;) cok tesekkurler dusunceleriniz ile bizi aydinlatip yol gosterdiginiz uzere. Ben zıraat muh. Ogrencisiyim neden muh denilince akla hep ya makina yada elektrik elektronik geliyor ? Birde yabanci dili gelistirmenin yurt disinda kalmak disinda ki yollarini sorabilirmiyim. Tesekkur ederim

 46. Bilgisayar mühendisliği veya yazılım mühendisliği için bu grafik geçersiz :) zira 50 yaşında en verimli zaman denilmiş, ben 50 yaşında yazılımcı hiç görmedim. Zaten 35-40 dan sonra kod yazamazsın.

 47. Merhabalar oğuzhan bey konuyla ilgisi yok ama biyografinizde öğrenimize yurtdışında devam ettiğinizi okudum . Bu konuda sizden bilgi almak isterim . Mail adresimden ulaşırsanız çok memnun olurum

 48. Merhabalar bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisi olacağım çevredeki mühendislik öldü seslerine rağmen yazılarınızı okuyor ve takip ediyorum :)

 49. Merhbalar bogazici elektrik elektronik muh hazirlik ogrencisiyim calismak istediginiz firma ve sektorun oneminden bahsetmissiniz elektrik elektronik muhendisligi hangi alanlara/sektorlere ayrilir ve bu sektorlerede en nitelikli firmalar hangileridir bunlarin disinda benim icin neler tavsiye edersiniz tesekkurler cavabinizi mail olarak atarsaniz cok sevinirim

 50. merhaba tekstil mühendisliği 3.sınıf öğrencisiyim.kendimi ön planda tutmak ve sektörde farklı olmak istiyorum.yabancı dilimi de geliştirmeye çalışıyorum daha başka neler yapabilirim acaba?

  • Merhaba ben insaat muh.1. Sinifim kendimi nasil gelistrcem nasil on plnda tutacacagimi bilmiorm dolu dolu biri olmak istiorm ama nasl olck bilmiorm insaatta nasil iyi yerlere geleblrm iyi bir kariyer yapablrm

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri Proje Yönetimi

Yeni Yazılar

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Antioksidan Nedir Görevleri Nelerdir

Canlı vücudu sürekli bir oksidatif stres altında bulunur. Oksidatif stres oksidan ve antioksidanlar arasındaki dengesizlik olarak tanımlanabilir. Bu dengesizliğe neden olan şey ise oksijenin vücutta ikiye ayrılması ve çift halde bulunamamasıdır. Bu...

Genetik Mühendisliğinin İnsanlığa Yarar ve Zararları

İnsanlığın, kalıtsal özellikleri kontrol altına alması ihtiyacından doğmuş genetik mühendisliği ilk kez 1972’de ortaya çıkmıştır ve gelişmiş ülkelerde oldukça değerli bir meslektir. Canlılarda bulunmakta...

RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarının Başarısı

nVidia yeni nesil ekran kartlarında oldukça büyük bir başarı yakaladı. Her ne kadar ekran kartını dağıtan firmalarda bazı teknik detay sorunları yaşansa da performansın...

Mühendislik Maaşları

Devlet Memuru Maaşları

Yıllardır orta sınıf için en ideal meslek olan memuriyet, birçok kişinin hayalidir. Mesai saatlerinin normal olması ve hafta sonlarının tatil olması, resmi tatillerde izin...

Biyomedikal Mühendisliği‎ Maaşları

Biyomedikal mühendisi, tüm biyolojik alanlarda ve özellikle tıp alanında kullanılan elektronik aletlerin yapımından, geliştirilmesinden ve işletilmesinden sorumlu kişidir. Bu meslek grubunda da görev ve...

Bilgisayar Teknikeri Maaşları

Teknikerler, bulundukları kurumda her türlü donanım sorunları, internet bağlantıları, internet kurulumları, güncellemeler ve benzeri bilgi işlem sürecinde hizmet sağlayan teknik personel kadrosuna bağlı memurlar...

İşletme Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda sizler için işletme mühendisliği maaşları ve işletme mühendisliğini araştırdık. Öncelikle işletme mühendisliği; bir işletmenin işletmecilik ve mühendislik anlayışı ve ilkelerine göre yönetilmesi,...