Turboşarj Sistemleri

30704

Turboşarj sistemleri temel olarak motordan alınan gücün arttırılmasını sağlar. Silindir içerisine daha fazla hava göndererek meydana gelen yanmanın daha güçlü olması sağlanır. Yöntem gerekli olan gücü yanmış egzoz gazlarının dışarı atılması sırasında alır. Bu yönden süperşarj sistemleri gibi gücünü krank milinden alarak ekstradan benzin tüketilmesine neden olmazlar. Turboşarj motora atmosfer basıncının üzerinde hava verilmesi sağlar. Piston içerisine daha yüksek basınçta hava gönderir ve böylece daha küçük hacimli motorlardan daha yüksek verimler elde edilir.

Turboşarj sistemlerinde türbin ve kompresör bölümlerinde iki adet pervane bulunur. Türbin egzoz manifoldunda yer alır. Yanma sonucu oluşan egzoz gazları atmosfere atılırken sahip olduğu yüksek enerji ile türbini döndürür. Türbin de aradaki bağlantı mili aracılığı ile kompresörü döndürür. Bu kompresör ile sıkıştırılan hava pistondan içeriye gönderilir. Böylece silindir içerisine püskürtülen yakıttan daha yüksek verim elde edilir. Turboşarj sistemlerinin pek çok yararı vardır bunları sıralayacak olursak:

turbosarj-sistemleri-nedir

  • Turboşarj motorlar daha verimlidir. Aynı performansı elde etmek için daha küçük motorun kullanılmasına olanak tanır.
  • Motorun küçük olması daha az yer kaplamasını sağlar. Aracın ağırlığı hafifler.
  • Aynı performansı elde etmek için harcanan enerjiyi azaltır.
  • Çevre dostudur. Silindir içerisine daha fazla ve temiz hava gönderdiklerinden dolayı piston içerisinde yanmış gazlar daha az zararlı olur.
  • Turboşarjlı dizel yakıt ile çalışan motorlar diğer motorlara göre %50 daha az CO2 ve daha az NOx emisyonu sağlarlar.
  • Yüksek verimli olduklarından dolayı motorun sahip olduğu esneklik artar. Özellikle kısa süreli ivmelenmelerde oldukça etkili performanslar gösterir.
  • Yüksek konumlarda havanın yoğunluğu azalır. Bu da piston içerisine giren hava miktarının azalmasına ve performansın düşmesine neden olur.
  • Turboşarj sistemlerinde ise bu durum etkisini çok az bir şekilde gösterir. Yeni gelişmiş bazı turboşarj motorlarda ise motorun performansını hiç etkilemez.

Turboşarj sistemleri motorun ekstradan güç tüketmesine neden olmaz. Bu yönden süperşarj sistemlerinden daha üstün özelliktedir. Süperşarj sistemlerinde güç bir kayış kasnak yardımı ile krank milinin sonunda yer alan volandan alınır.

2 Yorum

  1. Burada anlatılandan aynı yakıt miktarıyla daha fazla güç üretilebileceği anlaşılıyor. Halbuki süperşarj yada turboşarj uygulamalarında amaç küçük hacimde büyük güç üretmek olup, bunun için, yakıt miktarının da artırılması gerekir. Benzinli ve dizel motorlarda yanmanın iyi olabilmesi için gerekli olan hava oranının eksik ya da fazla olmaması gerekir.

  2. Turboşarj sistemin dezavantajı alt devirlerde yeteri kadar egzos gazı basıncı olmamasından dolayı etkili olmamasıdır. Bu durum “turbo lag” olarak adlandırılır. Bunu araba kullanırken motorun belli bir devirden sonra aniden daha güçlü devirlenmesinden anlayabilirsiniz. Süperşarj sistemler motor milinden tahrik aldığı için alt devirlerden itibaren etkilidir. Yani bir turbo lag olayi meydana gelmez. Fakat üst devirlere çıktıkça turbo kadar etkili değildir. Turboşarj ve süperşarj sistemlerin avantajlarını bir araya getiren sistemler de mevcuttur. Bir örneği için bknz vw tsi. Ayrıca turboşarj sistemdeki kompresör motor egzos çıkışına ters basınç oluşturduğu için az da olda süperşarj gibi motorun ekstra güç harcamasına sebep olur.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.