Bilgisayar Programcılığı Nedir

11347
bilgisayar programcılığı nedir

Meslek seçimi, geleceğimizi şekillendiren, hayatımızda aldığımız, en önemli kararlardan bir tanesidir. Kişinin seçtiği meslek, yaşam standardını, sosyal hayatını ve tarzını belirlemede önemli rol oynamaktadır. Ayrıca kişi, yaptığı işi severek ve zevk alarak yapmalıdır. Aksi takdirde hayatını mutsuz bir şekilde geçirir. Bu nedenle meslek seçimi yaparken çok dikkatli davranmak gereklidir. Seçilecek meslek hakkındaki bilgileri iyice araştırıp, her şeyi en ince ayrıntısına kadar öğrenip öyle karar verilmelidir.

bilgisayar-muhendisi

İşte biz de, üniversite sınavına girip, bilgisayar programcılığı bölümünü tercih etmek isteyen öğrenciler için, bilgisayar programcılığı hakkındaki bütün bilgileri topladık. Bilgisayar Programcılığı nedir, programda hangi dersler verilmektedir, mezun olanların çalışma alanları nelerdir? Bu ve buna benzer sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bilgisayar programcılığı; bilgisayar sistemlerinin yapısı, geliştirilmesi ve bu sistemlerin etkin bir şekilde kullanılmasını öğreten, Ön Lisans düzeyinde eğitim veren bölümün adıdır.

bilgisayar programcılığı

Bilgisayar Programcılığının Amacı Nedir?

Bilgisayar programcılığının amacı; iş hayatında ve toplumsal yaşamda karşılaşılan, bilgi toplama ve bu bilgileri işleme, konusundaki problemlerin, bilgisayar aracılığıyla çözümlenmesi alanlarında hizmet verecek, ara insan gücünü yetiştirmektir.

Bilgisayar programcılığında okutulacak dersler nelerdir?

Bilgisayar programcılığı dersleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Matematik, yabancı dil, Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Entegre Ofis ve Web Tasarımı, Algoritma ve Programlamaya Giriş, Bilgisayar Donanımı, Veri Yapıları ve Programlama, Grafik ve Animasyon, Veri Tabanı Yönetim Sistemleri, İşletim Sistemleri, İnternet Programcılığı, C# Programlama, Bilgisayar Ağ Sistemleri, PHP programlama, Görsel Programlama, Sunucu İşletim Sistemleri, Sitelerin kullanımı, Yapay Zekaya Giriş, Genel ve Teknik İletişim, Temel Elektronik ve Teknolojinin Bilimsel İlkeleri yer almaktadır.

Bilgisayar Programcılığı İçin Gerekli Olan Nitelikler Nelerdir?

Bilgisayar programcılığını seçecek kişilerin, kendilerini matematik ve mantık konularında iyi yetiştirmeleri gerekmektedir. Ayrıca; bu mesleği seçecek kişinin, üzerinde çalıştığı konuyu, en ince ayrıntısına kadar kavrayabilme ve bilgisayar diline dökebilme yeteneği gelişmiş olmalıdır.

Bilgisayar Programcılığı Bölümünden Mezun Olanların Alacağı Unvan ve Yapacağı İşler Nelerdir?

Bilgisayar Programcılığı Bölümünden mezun olanlar ‘Bilgisayar Program Teknikeri’ unvanını alırlar. Bilgisayar programcısı, internet programcısı, teknik eleman, network elemanı, grafik animasyon elemanı ve web operatörü olarak çalışabilirler.

Bilgisayar Programcılığı Mezunları Nerede Çalışırlar?

bilgisayar programcılığı mezunları nerede çalışırlar

Yazılım ve bilişim şirketlerinde, şirketlerin bilgi işlem bölümünde ve teknik altyapı şirketlerinde, Microsoft iş ortaklarında, Oracle iş ortaklarında, Sun iş ortaklarında, kamu kurumlarında  veya kendileri serbest olarak çalışabilirler.

İnternetten edindiğim bilgiler eksik, tam bu şekilde. Eğer sizlerde bilgisayar programcılığı hakkında bir takım bilgilere sahipseniz lütfen yorum bölümünden bizler ile paylaşınız. Bu bölümü seçmek isteyen arkadaşlar için bir umut ışığı olabilirsiniz.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.