Ana Sayfa Havacılık ve Uzay Mühendisliği Uçak Kazasından Kurtulma Oranı

Uçak Kazasından Kurtulma Oranı

Uçak kazalarının sebepleri nelerdir?

Kazalara birçok etken sebep olabilir ve farklı sonuçlar ortaya çıkarabilirler. Hava olaylarından kaynaklı, teknik kaynaklı veya havada oluşan bir arıza kazaya sebep olabilir. Uçağa hız ve yükseklik bilgisi veren cihazlarda arıza yaşanması, hatalı sonuçları pilotları yanlış yönlendirebilir.

İnsan Faktörleri

İnsan faktörleri havacılığın temelinde yatan en büyük etkenlerden biridir. Havacılığın her alanında, kabin görevlileri, pilotlar, teknisyenler, mühendisler, yer ekiplerine kadar herkesin dahil olduğu bu sistemde çalışanların sağlıklı şartlarda, mutlu çalışmaları ve işlerine özveriyi en yüksek seviyede tutmaları kuşkusuz olumlu etki yaratacaktır. İnsan faktörlerine değinme sebebim pilotaj hataları. Uçak kazalarının %50 kadarı pilotaj hatalarından kaynaklanıyor.

Havacılıkta çok kaza olur mu?

Hayır. Bu oran tahmininizden çok daha düşük bir sayıdadır. Havayolu kara trafiğinden çok daha güvenli bir ulaşım türüdür. Bir trafik kazasında ölme riskiniz 1/18000 iken, uçak yolcuğunda bu oran 1/10400000’dir.

Kaç kişi kurtuldu?

ABD’ de 7 yılı içerisinde gerçekleşen 568 kazada uçaktaki 53487 yolcudan 51207’si kurtuldu.

Ne yapmak lazım?

Tüm sonuçlar her ne kadar güvenli olsa da kazanın şiddeti ve oluş şekline göre değişimler yaşanabilir. Bu yüzde kesinlikle önlem alınmalıdır. Güvenlik havacılığın kilit taşıdır, katiyen taviz verilmeden her şey tam tamına yerine getirilmelidir. Bu kapsamda hangi önlemleri alabiliriz?

  1. Tartışmasız ilk madde emniyet kemerleri olacaktır. Uçuş ekibinin direktiflerine uyup düz uçuş dahil olmak üzere iniş ve kalkış sürecinde kemerler bağlı olmalıdır.
  2. Güvenlik talimatlarını, yapılacakları kabin ekibi tarafından sağlanan bilgileri dinleyin ve koltuk ceplerinizde bulunan uçak güvenlik kartlarını okuyun.
  3. Can yeleğinizin kullanım talimatlarını izleyin.

1 Yorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar