Uçak Sektörü Nedir

Uçak sektörü çok kapsamlı bir sektördür. Uçak kelimesi birçok sektöre girmektedir. İlk akıllara gelen uçağın geçmişten günümüze gelmesi. Âmâ benim uçak sektörü nedir sorusuna ilk vereceğim cevap Sabiha Gökçendir. Ülkemizin ilk kadın pilotudur. İlk kadın pilot olması bay bayan herkesin bu mesleği yapabileceği anlamına gelip, bayanların bu mesleğe erkekler kadar ilgisi artmıştır.

Uçak sektöründe ilk olay uçağın yapılması. Uçak yapımı mühendislerin uzun süren çabalarından sonra ortaya çıkardığı insanlar adına yapılmış en büyük yeniliklerdendir. Dünyada uçak ulaşımı her geçen gün artmaktadır. Düşünüldüğünde neden otobüs ulaşımını değilde uçak ulaşımını insanlar tercih ediyor, hâlbuki otobüs ulaşımı kaza esnasında kurtulma olasılığını arttırıyor, fakat uçakta kaza olasılığında kurtulma olasılığın asla bulunmamaktadır zaman akla gelen ilk soru insanlar uçağı adrenalin için mi biniyor?

Uçak Sektörü nedir

Cevap kesinlikle hayır. İnsanlar gidilecek olan yere daha hızlı bir şekilde ulaşmak için bu ulaşım yolunu kullanmaktadır. Uçak sektöründe 1 hata bütün yolcuların kaderiyle oynamaktadır. Uçağın kalkış yaptıktan sonra kuleyle irtibatı izlediği yörüngeler hatayı asla kaldıramamaktadır. Çalışanlar olduğundan daha fazla adapte olmalı çalışırken hiçbir yerle bağlantısı olmaması gerekmektedir. Bir hata önüne geçilemeyecek boyutlara neden olabilmektedir.

Uçak sektöründe uçakta en önemli görev kesinlikle pilot diğer en önemli görev ise hostes bitmektedir. Hostesler insanlara tehlike anında ne yapması gerektiğini her zaman güler yüzüyle anlatım biçimiyle göstererek bildirmektedir. Uçak sektörü oldukça disiplinli olmakla birlikte yolcularını önemsemekte en büyük sektördür. Uçak sektörü günümüzde inanılmaz derecede ilerleme kaydetmektedir. Her geçen gün daha da ilerlemesi göz ile görülmektedir. Uçak sektöründe şu özellikte olsa daha iyi olurdu diyebileceğimiz bir olay bulunmamakta, çünkü uçak sektörü bulunduğu sektör dalında en tavandaki özellikleri kullanmaktadır. Ek olarak diğer bilgi verecek olursak Türkiye’de günümüze kadar sadece 1 defa uçak kazası olmuştur. Uçak sektörü dünya için en önemli ve günümüze kadar kullanımı en çok olan teknoloji alanıdır.

Önceki İçerikKevlar Nedir
Sonraki İçerikKarbon Fiber Nedir
Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

1 Yorum

  1. Bir uçak kazası bilgisini hangi kaynaktan aldığınızı söyler misiniz? Onlarca kaza ülkemizde de olmuştur.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar