Uluslararası uzay istasyonu

1942
Uluslararası Uzay istasyonu

Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) nedir? Uluslararası uzay istasyonu, Dünya yörüngesinde bulunan en büyük yapay uydudur. ABD (NASA), Japonya (JAXA), Rusya (RKA ), Avrupa (ESA), Kanada (CSA) olmak üzere 5 katılımcı tarafından yapılmış bir projedir. Alçak Dünya yörüngesinde (yeryüzünden 2000 km yukarıya kadar ) dolanmaktadır . Modüllerin bir araya getirilmesiyle inşa edilmiştir. İlk kısmı 1998 yılında fırlatılan uydunun temel yapısında güneş panelleri, basınçlı modüller ve destekleyici dış kuvvet bulunmaktadır. Uygun zamanlarda uygun yerlerden bakıldığında yüksek parlaklığıyla rahatça görülebilmektedir.

Uluslararası Uzay istasyonu 1

Deneyler için yer çekimsiz ortam ve uzay koşulları sağlayan uydu, meteoroloji ve fen bilimlerinde deneyler yapılmasına olanak tanır. Üzerinde yapılan en meşhur deneylerden biri olan mum alevi deneyinde, uzay boşluğundaki mum alevinin yapısını göstermiştir.

Uyduda gelecekteki Mars ve Ay yolculuklarında kullanılacak olan ekipman ve araçların testleri ve denemelerinin yapılması ve yine aynı yolculuklarda uydunun bir üs görevi görmesi planlanmıştır.
Uydu, bir gün içerisinde Dünya etrafında yaklaşık 16 tur atmaktadır.Buda Dünya etrafındaki bir turunu yaklaşık 92 dakikada tamamladığını gösterir.

İlginizi çekebilir : Dünyanın en iyi 10 mühendislik harikass yapıları

Yazımızı Beğendiniz mi?
Önceki İçerikEn Parlak Element Krom
Sonraki İçerikMatematik Ne işe Yarar

Bilim konuları,mühendislik, sağlık,proje ve bilişim teknolojileri ağırlıklı makale ve haberlerin yer aldığı kaynak site olarak tanımlayabileceğimiz Mühendis Beyinlerın asıl amacı, kaliteli Türkçe içerik oluşturmak adına gayret göstererek, Türk internet mecrasına katkıda bulunmaktır.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.