Ana SayfaMühendislikÜniversite Tercihinde Cesur Ol

Üniversite Tercihinde Cesur Ol

Hepimizin bildiği ve takip ettiği üzere çok kısa bir süre içerisinde üniversite sınavlarının sonuçları açıklanacak ve sınava tabi olan kişiler tercihlerini yapmaya başlayacak. Bu süreçte ciddi bir çoğunluğumuz aile ve çevre baskısı ile baş başa kalacak. Ne istediğinizi çok iyi bildiğiniz sürece baskılara boyun eğmeyin. Cesur olun! Ülkemiz şartlarında belli başlı bölümlere eğilim çok fazla iken gerçekten önemli olan ve uzman geliştirilmesi gereken bazı diğer bölümlere gösterilen talep ve saygı maalesef azdır.

üniversite tercihi

Bu bağlamda, ebeveynleriniz ve yakın çevrenizdeki insanlar sizin başarınızı istediklerinden her ne kadar siz istemeseniz de sizi daha popüler olan bölümlere yönlendireceklerdir. Unutmayın, bu sınav için siz çalıştınız. Her ne kadar aileniz süreç içerisinde size maddi-manevi destek olmuş olsa da sizlerin tercihi önceliğe sahiptir. Hiç istemediğiniz bir bölüme aile ve çevre baskısı ile dahil olursanız aileniz çevresindeki kişilere “Biz de çocuğu şu bölüme gönderdik” diyerek hep birlikte gururlanacaktır.

Fakat, zorla okuduğunuz bölümde başarısız olup bölümü bıraktığınız taktirde çoğu zaman tek başınıza kalırsınız. Öte yandan, hiç istemediği alana dahil olan kişiler çoğu zaman işlerini kendilerini zorlayarak yaparken, her zaman yapmak istediği işi yapanlara da imrenerek bakarlar. Eğer imrenen değil, imrenilen tarafta olmak istiyorsanız kararlarınızda cesur olun.

cio baba

Bir diğer cesaretli olunması gereken konu ise bölümün kendisi ile alakalıdır. Ülkemizde çok uzun yıllar önce eğitim sistemimizin lisans dalına dahil edilmesi gereken bölümler yeni yeni açılmakta ve bölümler ile alakalı olarak yeterli reklam yapılmadığından hem tercih yapacak kişiler hem de yakın çevrelerindeki yetişkinler bu bölümlere soğuk bakmaktalar. Örnek vermek gerekirse, Nano Teknoloji Mühendisliği, Optik ve Akustik Mühendisliği, Biyosistem Mühendisliği, Cevher hazırlama Mühendisliği, Raylı Sistemler Mühendisliği gibi bölümler ciddi manada ülkemizin kalifiye çalışan ihtiyacı olduğu bölümlerdir.

Fakat buna rağmen bölümler ile alakalı olarak yeterli bilinçlendirme yapılmadığından ve tercih yapan arkadaşlar yeteri kadar araştırmaya girmediğinden bu bölümlere giden öğrencilerin ciddi bir çoğunluğu bölümün detaylarını, çalışma prensip ve disiplinlerini bölüme kaydolup sıraya oturduklarında öğreniyorlar. Araştırmaktan korkmayın. Her ne kadar yazının içeriği tercih edilen bölüme yönelik cesaret cümleleri içeriyor olsa da her şeyden önce ailenizin karşısında ne için duracağınızı net olarak belirleyin. Ne istediğinizin tam olarak farkına varın ve biran önce harekete geçin!

mesafeler

Hayatınız boyunca hem ufak hem büyük çaplı ciddi kararlar verip cüzi irade dahilinde hayatınızın işleyişine yön vereceksiniz. Bu bağlamda, birkaç gün içerisinde vereceğiniz kararların ömrünüzün geri kalanını büyük ölçüde etkileyeceğini unutmayın.

Cesur olun. Araştırın. Belirleyin. Tercih edin. Kazanın. Teknoloji ile Kalın!

Mücahit Arslan
Mücahit Arslan
Asya kıtasında tamamlanan lisans eğitimi ardından vatan toprağında yüksek lisans eğitimini tamamlamış bir mühendisim. Uzun yıllar yüksek teknoloji ar-ge mühendisi olarak görev yaptıktan sonra havacılık çalışmaya başladım. Ülkemizin savunmasına bir nebze katkıda bulunmak için mücadele ediyorum. Uzun lafın kısası gözümüz yükseklerde! Sizlerle merak uyandıran bilimsel olayları ve bireysel olarak elde ettiğim sosyal gözlem sonuçlarımı paylaşacağım. Teknoloji ile Kalın!
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?