Mühendis Nasıl Olunur

8101
Mühendis Nasıl Olunur

İnsanların ve dünyanın dengesini mühendisler oluşturmaktadır. Yeni gelişmeleri onlar sağlamaktadırlar. Her bir alanın mühendisliği ayrı bir branş olarak bulunmaktadır. Bu mühendislik mesleği geçmişten günümüze kadar hep ilerleyen ve gelişen bir süreç halinde gelmiştir. Ancak günümüzde en önemli bir kriter haline gelmiş olan bir gerçek vardır. Bu gerçek başarılı mühendis nasıl olunur gerçeğidir.

Elbette küçük yaşlardan bir insana mühendis nasıl olunur anlatılmalıdır. Elbette mühendis olmak, başarılı mühendis olmak yeterli değildir. Alanında uzman mühendis nasıl olunur diye araştırıp kendini bir mühendis geliştirmelidir. Mühendislik mesleği sürekli işlenmeli ve asla durağanlığı kabul etmemektedir. Hayatın her safhasında bulunmaktadırlar. Aynı zamanda unutulmaması gereken bir nokta vardır. Bu nokta ise bir mühendis birden fazla mühendis yetiştirmelidir.

İlginizi çekebilir: Mühendislik Öğrencileri İçin Kendini Geliştirme Rehberi 

İlk olarak mühendis nasıl olunur buna bakmak gerekmektedir. Bir mühendis olma koşulları ülkeden ülkeye değişmektedir. Değişmesinin en önemli nedeni ise her ülkenin kendine ait bir eğitim sistemi vardır. Bundan dolayı da sistem farklı olduğundan yetişme alanları da farklıdır. Ancak temel mesele aynıdır. Eğitim gerçeğidir.

uzman mühendis nasıl olunurBir mühendis olmak için ilk önce hangi alanda mühendis olmak istediğini belirlemek gerekir. Çünkü farklı mühendislik çeşitleri vardır. Bunlardan bazıları ise inşaat mühendisliği, makina mühendisliği, elektrik mühendisliği, elektronik mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği gibi başlıca mühendislik çeşitleri bulunmaktadır. Bunların yanında daha başka türde mühendislik vardır.

Her mühendislik kendi ismi ile alakalıdır. Kişi alanı belirledikten sonra bunu eğitimini almaya başlamalıdır. Eğer lise döneminde karar vermiş ise o zaman meslek lisesine yazılmalıdır. Günümüzde ancak genel olarak üniversite zamanında karar vermektedirler. Bunun için üniversite sınavlarına girerek o alanın ve kişinin hangi üniversiteyi istiyorsa ona yetecek kadar puan alarak o bölüme yazılarak mühendisliğin ilk adımını atmış olur.

İkinci olarak ise başarılı bir mühendis nasıl olunur onu bilmek gerekir. İyi bir üniversitede iyi bir eğitim almak elbette önemli bir gerçektir. Bunun için sürekli ders ve alan çalışması yaparak o işin hakkını vermek gerekmektedir. Başarılı bir ders ile bu dersleri uygulamalı olarak öğrenilmelidir.

Son olarak ise, uzman mühendis nasıl olunur bunu bilmek gerekir. Çünkü her mühendis herkesten bir farkı olmalıdır. Başarılı bir mühendis kendini alanında yetiştirerek, projeler üreterek, sürekli durmaksızın yenileyerek ve öğrenmeye açık olarak geliştirmelidir. Alanında söz sahibi olmalıdır. Bu bilgileriyle bilgisini nesilden nesle aktaran bir mühendis uzman ve alanın iyi bir mühendistir.

5 Yorum

  1. Merhaba Egehan

    Bu durumda bir tercih yapman gerekecektir. Bu tercih ya bölüm olacaktır ya da okul. Şahsi görüşüm bölümü seçmenden yana olacaktır. Bölümü seçip bölümün olduğu farklı bir üniversitede okuyabilirsin. Eğer ki üniversiteyi seçersen o üniversite de belkide istemediğin bir bölümü okuyacaksın. Açıkcası istediğin bölümü okumanı tavsiye ederim. Eminim başka bir üniversite, kafandaki üniversitenin yerini doldurabilir ve beklentilerini karşılayabilir diye düşünüyorum.

  2. bişey sormak istiyorum ben makine mühendisliği istiyorum ama istediğim okulda oyle bi bolum yok ne yapmalıyım

  3. Ben çok özür dilerim yazım ve anlam hatalı pek çok sözcüğe yer vermişim. Tekrar yazmak istiyorum önceki iletiyi malesef silemedim. Elektrik-elektronik veya makine mühendisliği okumak isteyen bir kişinin Türkiyede tercih edebileceği ilk 10 üniversite nedir? İngilizce okumanın avantajlı olacağını düşündüğüm için 9 eylül istiyorum ama başka üniversitelerle yarışma oranı nedir merak ettim?

  4. Elektrik elektronik ve makine mühendisliği okuyacak adamın girebileceği kaliteli ve ilerideki hayatında pişman olmayacağı ilk 10 bölüm söyler misiniz? Son 1-2 üniversiteyi sallasanızda olur. Üniversiteye yerleşme sıralamam 25 ile 40 bin arası değişecektir. Cecaplarsanız minnettar kalorım

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.