Ana SayfaZiraat MühendisliğiAğaçların Altı Neden Boyanır

Ağaçların Altı Neden Boyanır

Muhtemelen birçoğumuz yol kenarlarında veya bir orman da kefen giydirilmiş ağaçlar görmüşüzdür. Belki bilen vardır tabi ki ama genelde neden diye sormuşuzdur içten içe. Sebebi ne olursa olsun akla ilk gelen soru “Acaba faydalı mı, zararlı mı?” Ağacı mı yoksa zevkini mi düşünmüş?

Faydasız!

Aslında, tamamen iyi niyetle yapılmış bir eylemdir. Amaç ağaçları güneş ışınlarından koruyup çiçek açmasını ertelemektir. Bu eylem bir faydaymış gibi görünmüyor açıkçası. Yetiştiren için faydası varsa da ağaç için durum öyle olmayacaktır.

Hatta Zararlı!

Faydası olmadığı gibi bir de zararı var bu eylemin. Şöyle ki; ağaçlara haşere çıkmasını önlemek için yapılmış da olabilir. Doğanın döngüsüne yapılan bu müdahale zararlı hücrelerin ağaçta serbest kalmasına neden olur. Buda ağacın zarar görmesi ve hatta veriminin azalmasına sebep olabilir. Yani kaş yaparken göz çıkarmak bu olsa gerek. Lezzetli ve bol meyveler almayı planlarken sararıp solmuş bir ağaçla karşı karşıya kalabilirsiniz.

ağaç

Görsel Şölen

Bu işi bir de tamamen kendi arzu ve zevklerine ortak edenler var. Dekorasyon açısından kendini tatmin ederek ağaçlara zarar verdiklerini bilmiyorlar. Bahçe düzenlemesi adına görsel bir haz verdiği göreceli olarak doğru kabul edilebilir. Dört kenarı gelin gibi görünen ağaçlarla çevrili yemyeşil bir bahçe elbette kulağa hoş geldiği gibi bir de izleme keyfi verebilir. Hele bir de tam ortasında havuz varsa tam bir şölen… Sadece kireçle muhteşem bir mekan hazırlanmış olabilir. Doğanın dengesi bozulmuş olabilir ama ortam şahane…

Güzel görünebilir, faydalıymış gibi görünebilir fakat doğada her şey olması gerektiği gibi olmalı. Biz insanların doğaya müdahale etmesine gerek yok ki zaten. Doğa, insanoğlundan gördüğü zararı hiç bir canlı organizmadan görmez. Aksine daha sağlıklı ve verimli olabilmesi için onlara ihtiyaç bile duyar. Hele ki son zamanlarda kentleşme ve nüfusun artması ağaçların azalmasına yol açtığı düşünülürse, bu iş bize pahalıya mal olacak gibi.

Var olan ağaçlara makyaj yapmak yerine, bu işe ayıracağımız vakti fidan dikmeye ayıralım. Boyamaya değil yaşamaya ihtiyacı var ağaçların.

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

15 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
15 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?