Ana SayfaZiraat MühendisliğiAğaçların Altı Neden Boyanır

Ağaçların Altı Neden Boyanır

Muhtemelen birçoğumuz yol kenarlarında veya bir orman da kefen giydirilmiş ağaçlar görmüşüzdür. Belki bilen vardır tabi ki ama genelde neden diye sormuşuzdur içten içe. Sebebi ne olursa olsun akla ilk gelen soru “Acaba faydalı mı, zararlı mı?” Ağacı mı yoksa zevkini mi düşünmüş?

Faydasız!

Aslında, tamamen iyi niyetle yapılmış bir eylemdir. Amaç ağaçları güneş ışınlarından koruyup çiçek açmasını ertelemektir. Bu eylem bir faydaymış gibi görünmüyor açıkçası. Yetiştiren için faydası varsa da ağaç için durum öyle olmayacaktır.

Hatta Zararlı!

Faydası olmadığı gibi bir de zararı var bu eylemin. Şöyle ki; ağaçlara haşere çıkmasını önlemek için yapılmış da olabilir. Doğanın döngüsüne yapılan bu müdahale zararlı hücrelerin ağaçta serbest kalmasına neden olur. Buda ağacın zarar görmesi ve hatta veriminin azalmasına sebep olabilir. Yani kaş yaparken göz çıkarmak bu olsa gerek. Lezzetli ve bol meyveler almayı planlarken sararıp solmuş bir ağaçla karşı karşıya kalabilirsiniz.

ağaç

Görsel Şölen

Bu işi bir de tamamen kendi arzu ve zevklerine ortak edenler var. Dekorasyon açısından kendini tatmin ederek ağaçlara zarar verdiklerini bilmiyorlar. Bahçe düzenlemesi adına görsel bir haz verdiği göreceli olarak doğru kabul edilebilir. Dört kenarı gelin gibi görünen ağaçlarla çevrili yemyeşil bir bahçe elbette kulağa hoş geldiği gibi bir de izleme keyfi verebilir. Hele bir de tam ortasında havuz varsa tam bir şölen… Sadece kireçle muhteşem bir mekan hazırlanmış olabilir. Doğanın dengesi bozulmuş olabilir ama ortam şahane…

Güzel görünebilir, faydalıymış gibi görünebilir fakat doğada her şey olması gerektiği gibi olmalı. Biz insanların doğaya müdahale etmesine gerek yok ki zaten. Doğa, insanoğlundan gördüğü zararı hiç bir canlı organizmadan görmez. Aksine daha sağlıklı ve verimli olabilmesi için onlara ihtiyaç bile duyar. Hele ki son zamanlarda kentleşme ve nüfusun artması ağaçların azalmasına yol açtığı düşünülürse, bu iş bize pahalıya mal olacak gibi.

Var olan ağaçlara makyaj yapmak yerine, bu işe ayıracağımız vakti fidan dikmeye ayıralım. Boyamaya değil yaşamaya ihtiyacı var ağaçların.

arıcılık malzemeleri
elif yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

12 Yorum

guest
12 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
doktora öğrencisi

2019 da 600 ceviz fidanı diktim kireç veya boya ile gövdelerini boyamadığım için 40-50 ağaçta gövde yanıkları oldu. Yazınızın hiç bir şeye faydası yok sayın mühendis kafalar. Size kalırsak açlıktan kırılırız. Siz uçak, yazılım, robot falan yapın. Bu işi de çiftçilere bırakın.

yücel

ağaçlara gözle görülmeyen böcekler, kurtlar ve yakından görebildiğimiz bit ve pireler zarar verir. bunların hepsi uçabilen böceklerdir. yani ağaca istersen asit sür, bu böceklere engel olamaz. ağaca tırmanarak çıkan böcekler ise, ağaçlara uçarak gelen zararlı böcekleri yiyen ağaç dostu hayvanlardır.

sefa

yanlışın var karıncalar ve pireler ortaklaşa çalışır ve çok çabuk çoğalırlar

u

Tam bir “ağzı olan konuşuyor” yazısı. Tamamen uydurmasyon. İnsan böyle bir yazı yazmadan önce araştırır biraz.

kemel başkaya

Zararlı böcekler , genelde larva halinde kışı toprak altında geçirir.Bahar geldiğinde canlanan böcekler ağaca çıkıp çiçeklere yumurtalarını bırakır. Meyve olgunlaştığında ,meyveleri yiyen kurtcuklar ,ekonomik zarara sebep olurlar. Bu nedenle Bu Bağlantıyı kesmek için ağaçlar sönmüş kireçle beyeza boyanır. Ağaçlara herhangi bir zararı dokunmaz.

anonim

Bu yazı ile birlikte açıkça ortaya çıkan ve doğrudan doğruya organikliğin yani doğallığın kendisi ile ilişkili bir durumun derinlemesine en kapsamlı bir şekilde herkes tarafından ele alınması,irdelenmesi açısından alabildiğince,oldukça önem arz etmektedir diye düşünüyorum. Ben bu tür hususların konuşulmasının insanın kendi iç huzuruyla doğrudan doğru ilişkili olduğunu hissediyorum.Çok teşekkür ederim fikir beyan eden herkese… Allah hepinizden razı olsun…

rifat

Ağacın canlı olan kambiyum dokusunu güneşin sıcak ışınlarından korumak için ağaç dalları, gövdesi kireçle beyaza boyanır. Beyaz renk güneş ışınlarını yansıtır ve bu nedenle de kambiyum dokusu hayatta kalır. Kireç badanasının böcekler üzerine bir etkisi de yoktur. Ziraat Fakültesinde öğrenciyken, fitopatoloji Hocası Prof Dr. Nafiz DELEN, bu soruyu sınıfa sorup sonrasında da cevaplamıştı: Böceklerin kanatları var, kireçli bölgenin üstündeki bölüme uçabilirler. Amaç, gövdeyi ve dalları kızgın güneş ışınlarından korumak.

cemil

doğaya mudahale bu mu oluyor yani? konuyla ilgili bilginiz yok yazıdan açıkça belli lütfen yazmadan önce araştırın.

sdt

saçma bir yazı olmuş biz kireç süreriz boya degil agacı korumak için senin yazın faydasız olmuşş…

umut

kesinlikle haklısın. hiç araştırmadan yazılmış boş bir yazı. sönmüş kireç sürülür ki zararlı böcekler ve karıncalar dalları ve yaprakları dalamasın. zaten yağmurlar başladığında da akar gider… ama elbette ki plastik boya süren ileri zekalı insanlar da yok değil…

ruhi

Boya mı? Kireç mi?

artisbazarda

Dogrusu sönmüş kireç, bu yazıya itibar etmeyiniz, kendini bilmezin teki uydurmuş.
muhendisbeyinler diye sayfa ismini görünce ben de bir halt zannettim, halbuki beyin bedava :-D

yazar ol
arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?