Web Tasarım İşlemi Nasıl Yapılır

1970
Web Tasarım

Web tasarım herhangi bir fikrin, bir hedef ve amaç niteliğinde düşünülerek oluşturulmuş tasarımın yazılıma dönüştürülmesidir. Tasarım işlemlerinde sorulması gereken bazı sorular ve bu sorulara cevap arayarak devam etmelidir:

 • Nasıl tasarımcı olunur?
 • Tasarım aşamasında yardımcı programlar nelerdir?

Nasıl Tasarımcı olunur?

web tasarım nasıl yapılır

Basit ama etkili yöntemlerden başlanması gereklidir. Bunların başında blog siteleri veya sosyal medya etkin kullanıcıları gelir. Bir blog yazarak, bloğunuzun içinde kişilere hizmet veren bir süre sonra devamlı bir şekilde trafik alan, sosyal medyadan kişilerle birebir iletişime geçen herkes bir nevi tasarımcılığın ilk adımını atmış olur. Tasarım aşamasında öğrenilecek her bilgi aslında ileri deki profesyonel işlerde eliniz altındaki bir nesne gibi kullanabileceksiniz.

web tasarım nedir

Tasarım programları nelerdir?

CSS ve HTML gibi temel grafik ve yazılım programlarının bilinmesi ve öğrenilmesi gerekir. Programları öğrenilmesi için internet, kurslar ve gerekli yararlı materyallerden faydalanılabilir. Tasarımcı olunması için bu programların en üst düzeyde öğrenilmesi zaman alabilir ancak bu sizin gözünüzü korkutmasın iyi bir tasarımcı olunması için ilk adımda yeterli olacaktır. Bu programlara ek olarak internetten farklı yardımcı programlara da göz atabilirsiniz.

Belli başlı hizmet sektörleri bulunduğu gibi günümüz dünyasında bilişimde insanlara en hızlı ve kolay yoldan hizmet götüren ve bu işleri yaparken de web tasarım ve ağını kullanan bir yapıya sahiptir. Web tasarım alanında en önemli faktörlerden birisi de özgün içerik ve istenilen yani arz edilen ürün veya hizmetin kullanıcılar tarafından taleplerini karşılayabilmek, bunun yanında birebir iletişime geçebilmek, kullanıcılardan geri dönüşler alabilmek diğer adıyla “feedback” olayını gerçekleştirmek bir web tasarım işiyle uğraşan kişiler için site mahiyetinde önem arz etmektedir. Kısaca web tasarım dijital dünyanın sizlere açmış olduğu tasarım dünyası ve dekore edilebilin bir resim gibidir. Yazılım ise o resmi çizerken kullandığınız kalemdir.

2 Yorum

 1. Bir şirketin internet sitesi hazırlanırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenmek için okumanızı öneririm.

 2. Web tasarımları artık kalıplaşmış ve katalog halini almış.
  Hatta bazı programlar ile beğendiğin bir sitenin yazılımını alıp istediğin gibi değiştirebiliyorsun.
  Buna açık kaynak kodları sunan yapılar de eklenince sürükle bırak şeklinde en basite iniyor.
  Gerçekten farklı şeyler yapsın istiyorsanız işte o noktada bu hizmeti verebilecek firmalar inanılmaz rakamlara çıkıyor. Sadece yazılımsal değil bunu destekleyecek donanımsal yapılarda ön plana çıkıyor.
  Alt seviyede kalıplara uyarlama ( lise mezunlarının ilgi ve hobi kuşağının yaptıkları ) , orta seviyede sizin adınıza yapıp işleten ( genelde üniversite öğrencileri harçlık olsun diye yapıyor ) , İleri seviyede ise para babası olmanız , kurumsal firma veya getirisinin çok iyi olacağı hesaplanmış proje olması gerekiyor. Bu benim bir fikir için kapı kapı dolaştığımda gözlemlediklerim.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.