Otomobil Sektörünün Sorunları Nelerdir

609
Otomobil Sektörünün Sorunları Nelerdir

Ülkemizde Ocak Ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam 20 milyon 98 bin 994 taşıt bulunmaktadır. Bu taşıtların yüzde elliden fazlasını otomobil sınıfı oluştururken diğer kısmını ise kamyonet, motosiklet, traktör, kamyon, minibüs, otobüs ve özel amaçlı taşıtlar oluşturmaktadır.

Otomobil sektörünün de de her alanda olduğu gibi hem satıcı hem de alıcı tarafından çeşitli sorunları bulunmaktadır. Peki, Otomobil sektörünün sorunları nelerdir? Bunların başında yüksek fiyatlar gelmektedir. Yüksek fiyat listeleri alıcıya büyük zorluk yaşatırken satıcıya da aynı oranda sıkıntılar doğurmaktadır. Araba fiyatına ek olarak eklenen vergi ve diğer ücretler piyasayı yükseltmektedir. Yüksek fiyat, orta gelirli olan işçi ve çalışanların sıfır araba almak yerine daha çok ikinci el seçeneğine yönlendirmektedir.

ikinci el araba

Sektörde de bundan dolayısıyla ikinci el piyasası dediğimiz olay daha rağbet görmektedir. Fakat ikinci el araba sektöründe de çeşitli sorunlar vardır. Bunlar; araçta kaza, hata, değişen parça, boya, arıza gibi durumların gizlenmesi, çalıntı ve hırsızlık malları gibi olan araçların satılması ve fırsatçıların piyasayı yükseltme çabaları gibi durumlardır. Bu gibi sorunları fark etmeden alan alıcılar ise genel olarak hüsranla karşılaşmakta ve büyük maddi zararlara uğramaktadır. Yüksek maliyetlere alının araçlar çok büyük zararlarla satılmaktadır. Bu durumlarda da alıcıda ikinci el konusunda ön yargı oluşturmaktadır.

Genel olarak otomobil almak veya satmak isteyen şahıslar su gibi sorunlar neticesinde araba alma ve satma düşüncelerini ertelemekte olduğundan otomobil sektörü durağan bir politika izlemektedir. Buda otomobil sektörünün en büyük sorunu olarak görülmektedir. Çözüm olarak sıfır araba piyasasında vergi ve diğer ücretlerden indirim olanağı olması halinde şahıslar sıfır araba almaya yöneleceği için ikinci el piyasası da rahat bir nefes alacaktır. Bu sayede otomobil sektöründe dar boğaz sorunu çözüme kavuşacak alıcı ve satıcı daha kolay bir şekilde ticaretini yapabilecektir.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.