Uçaklar Nasıl Uçar

13767
Uçak kalkış anı

Yıllardan beri gökyüzünde görmeye alıştığımız halk dilinde ”Demir kuşlar” diye nitelendirilen uçakların nasıl uçtuğunu çoğumuz düşünmüşüzdür.  Uçaklar nasıl uçar ?Bir şeyin uçabilmesi için yerçekimi kuvvetine karşı üzerine denk gelebilecek kadar bir kuvvet etki etmelidir. Bunun için motorlar kullanılır. Diğer bir taraftan üzerinde hiç bir kuvvet, güç üreten bir mekanizma olmadan kanatlar yardımı ile de uçulabilir. Bununda örneği olarak planör verilebilir. Şu anda hava yollarında kullanılan uçaklar bu iki unsuruda uçaklarda barındırıyorlar. Hem motorları hem de kanatları vasıtasıyla havada kalmayı başarabilmektedirler.

Kanat hava basınç

Uçaklar havada nasıl kalır?

Uçaklar bilinen fizik kurallarıyla uçarlar. Peki bu kurallar nelerdir? Uçakta kaldırma kuvveti şu şekilde elde edilir. Kanadın altıdüz bir yapıdadır, üstü ise kavisli bir yapıdadır. Bunun sağladığı avantaj şu olacaktır. Bir hava filesi buraya çarptığında ikiye ayrılacak resimde de anlatıldığı gibi. Üste giden hava filesi daha uzun bir yol kat edecek, altaki hava fileside düz bir yol takip edevek. Bunun dolayısıylada üsteki hava filesi daha hızlı olmak zorundadır. Altaki hava filesi ile aynı noktada buluşabilmesi için. Bu bize şunu kazandırır.  Bernoulli prensibine göre; akışkanların hızı arttığında basınçları düşer.  Uçakların uçabilmesi için kanatın alt yüzeyindeki basınç, üst yüzeyindeki basınçtan daha fazla olmalıdır. Bunun için kanadın üst veya alt yüzeyindeki hava akımını durumlara göre hızlandırılıp yavaşlatılması gerekmektedir. Uçağın öne doğru hareketi yeterli olup, kanatlarında doğru bir açı yakalamasıyla uçaklar havalanabilir.

Uçak motoru

Modern uçak sistemlerinde, kanat teknolojisi gelişmişlik bakımından üst seviyededir. Örneklendirmek gerekirse;  uçak kanadının kesiti,  kanatlarının altı düz olması, üst kısmı ön tarafta kalın, arka kısımı ince olacak şekilde kambur bir biçimde tasarlanması. Bu gibi modern kanat sistemleri kaldırma kuvvetine destek vermektedir. Bernoulli prensibine göre, kanada etki eden üst yüzeydeki hava, kanadın altından daha hızlı hareket ederse uçak havalanır.

kanat yapısı

Kanadın üstü ile altındaki havanın basınç farkı arttıkça uçak yükselir, azaldıkça alçalır. Uçağın pervanesi veya jet motoru uçağı itki hareketi öne doğrudur. Uçak öne doğru hareket ederse, kanadın üstünden ve altından geçen hava hızla akar. Bu durumda kanadın üstteki hava basıncı alt yüzeydeki hava basıncından düşük olur. Uçağın hız değişimi yüksek seviyelere ulaşınca, hava basıncı farkıda artmaktadır. Basınç farkı belirli bir seviyeye ulaşınca uçak havalanır. İstenilen yüksekliğe ulaşınca havanın basınç farkı sabit tutulur ve uçak düz uçuşa devam eder.

Yazımızı Beğendiniz mi?
Önceki İçerikBilgisayar Güvenliği Nasıl Olmalı
Sonraki İçerikDünya Rallycross Şampiyonası

Eğitimimin 12 yılını Türkiye’de aldım ve üniversite eğitimimi yurt dışından gerçekleştiriyorum. Şuan havacılık ve uçak mühendisliği öğrencisiyim. Elimden geldiği kadar sizlerle bilgimi paylaşacağım.

7 Yorum

 1. Uçakların uçma prensibine bir de ben yorum yapayım dedim. Doğadan örnek vererek anlatmaya çalışayım.
  1- Suda yüzen bir nesne prensibi; Nesnenin ağırlığı suyun nesneyi kaldırma kuvvetinden küçül olmasıdır. Yani bu durum nesnenin suyla temas eden yüzeyinin artılması ile olur. Gemilerin, kayıkların, surat teknelerin su üzerinde kalması. Hızı artıkça su üstündeki durumu ile hareketsiz durumundaki farkı görebiliriz.
  2- Taş suda batar değil mi… Ama taşı fırlatıp atarsınız batar. Ama kaydırak taşı suyun yüzeyine kaydırarak atarsanız suyun üzerinde bir an kalmasını sağlarsınız. Bir zamanlar suyun üzerinde kaç kere zıplatma yarışı yapardık. Belki de Sizler de yarışlar yapmışsınızdır.
  3- Suyun yoğunluğu arttıkça kaldırma kuvveti artar. Mesela suda batan bir taşın çamurda batmaz.
  Yukarıda fizik kurallarını basit ve görsel olarak anlatmaya çalıştım. Bu örneklerde ana tema kaldırma prensibidir.
  Uçaklar da bu prensiple uçar. Ayrıca buna dayalı başka prensipler ile yararlanarak uçağın havada kalması yani uçması sağlanmıştır.
  1- Uçak motorları ile havanın yoğunluğu artırılması, Uçağın hızının sağlanması ile uçağın havada kalması sağlanmıştır. Kanat yüzeylerinin artması kaldırma kuvvetinin artmasına, uçağın hızını artması ile uçağın uçması ile doğru orantılıdır. Kanatlarının şekli ile de bu kaldırma kuvveti de artırılması sağlanır. Bunun en güzel örneği suda taşın kaldırılması (Yassı taş ile yaparsınız ama küre (bilye) taş ile yapamazsınız.
  2- Doğadan örnekverelim. Fırtınalar nasıl evlerinin damlarını söküp atabiliyor, Nasıl ağaçları söküp devirebiliyor. Hortumlar nasıl yer yüzündeki nesneleri kaldırıp atabiliyor.
  İşte burada Hava hızlandıkça bir nesne ile temasında havanın yoğunluğu kat kat artarak kuvveti meydana geliyor.
  Uçaklar da bu yukarıda bahsettiğim durumlar ile havada kalabiliyor.

 2. Bora flap kanada carpan havanin aldigi yol ile ilgili ama sadece alt ya da ustle alakali degil. Kanatlara bakacak olursan, arka kisimladinda hareket eden parcalar var, flap onlar. Kalkarken daha erken yukselmek icin, inerken daha hizli inmek icin, burnu indirip kaldirmak icin vs kullanilir. Diger soru da, havayolu sirketleri arasinda guvenlik farki aramak cok yanlis bir davranis olur. Kullanilan ucaklar ve suren pilotlarin egitim aldigi yerler aynidir. Ic hatlarda airbus ve beoing ucaklarinin dar kabinli modelleri kullanilir. Bilet fiyati ucuz ya da pahali olmasi yaniltmasin, ucaklar otobuslere benzemez, muayene olmadan ucamaz.

 3. Bu anlamda flapların çalışma prensibi nasıl oluyor? Bilgidiğim kadarı ile flaplar kanadın alt kısmındaki hava akımının yolunu uzatıyor.

  Bernoulli prensibine göre; akışkanların hızı arttığında basınçları düşer. Aşağıdan geçen hava akımının yolu uzadığına ve hızı arttığına göre basıncın düşmesi ve kaldırma kuvvetinin azalması lazım.

  Fakat flaplar kaldırma kuvvetinin en çok lazım olduğu kalkış ve inişte açılarak alt hava basıncını azaltıyor.

  Buradaki çelişkiyi anlayabilmiş değilim. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Aslinda dusunceniz dogru fakat flaplari kanatla bir butun seklinde ele almadiginiz icin celiskiye dusuyorsunz. Flaplar kanadin alt hava akiminin yolunu uzattigi gibi kanadin ust hava akiminin yolunuda benzer oranda uzatir. (Tabi bu oran flap geometrisiyle de degisebilir). Dolayisiyla toplam geometri yani kanadin alt uzunlugu ve flapin alt uzunlugu toplami, kanadin ust uzunlugu ve flapin ust uzunlugu toplamindan dusuktur. Dolayisiyla flap ust ve alt uzunlugu benzer sekilde uzatir. Dolayisiyle normal konumdayken kanatla bir butundur. Fakat acildiginda kanadin altindaki yuksek basincli hava falaba çarpar ve buradaki basıncı yükseltir. Buda daha etkili kalkış saglar.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.