Uçaklar Nasıl Uçar

Yıllardan beri gökyüzünde görmeye alıştığımız halk dilinde ”Demir kuşlar” diye nitelendirilen uçakların nasıl uçtuğunu çoğumuz düşünmüşüzdür. Uçaklar nasıl uçar? Bir şeyin uçabilmesi için yerçekimi kuvvetine karşı üzerine denk gelebilecek kadar bir kuvvet etki etmelidir. Bunun için motorlar kullanılır. Diğer bir taraftan üzerinde hiç bir kuvvet, güç üreten bir mekanizma olmadan kanatlar yardımı ile de uçulabilir. Bununda örneği olarak planör verilebilir. Şu anda hava yollarında kullanılan uçaklar bu iki unsuruda uçaklarda barındırıyorlar. Hem motorları hem de kanatları vasıtasıyla havada kalmayı başarabilmektedirler.

kanat hava basınç

Uçaklar havada nasıl kalır?

Uçaklar bilinen fizik kurallarıyla uçarlar. Peki bu kurallar nelerdir? Uçakta kaldırma kuvveti şu şekilde elde edilir. Kanadın altı düz bir yapıdadır, üstü ise kavisli bir yapıdadır. Bunun sağladığı avantaj şu olacaktır. Bir hava filesi buraya çarptığında ikiye ayrılacak resimde de anlatıldığı gibi. Üste giden hava filesi daha uzun bir yol kat edecek, altaki hava filesinde düz bir yol takip ederek. Bunun dolayısıyla da üsteki hava filesi daha hızlı olmak zorundadır. Altaki hava filesi ile aynı noktada buluşabilmesi için. Bu bize şunu kazandırır. Bernoulli prensibine göre; akışkanların hızı arttığında basınçları düşer. Uçakların uçabilmesi için kanatın alt yüzeyindeki basınç, üst yüzeyindeki basınçtan daha fazla olmalıdır. Bunun için kanadın üst veya alt yüzeyindeki hava akımını durumlara göre hızlandırılıp yavaşlatılması gerekmektedir. Uçağın öne doğru hareketi yeterli olup, kanatlarında doğru bir açı yakalamasıyla uçaklar havalanabilir.

uçak motoru

Modern uçak sistemlerinde, kanat teknolojisi gelişmişlik bakımından üst seviyededir. Örneklendirmek gerekirse; uçak kanadının kesiti, kanatlarının altı düz olması, üst kısmı ön tarafta kalın, arka kısımı ince olacak şekilde kambur bir biçimde tasarlanması. Bu gibi modern kanat sistemleri kaldırma kuvvetine destek vermektedir. Bernoulli prensibine göre, kanada etki eden üst yüzeydeki hava, kanadın altından daha hızlı hareket ederse uçak havalanır.

kanat yapısı

Kanadın üstü ile altındaki havanın basınç farkı arttıkça uçak yükselir, azaldıkça alçalır. Uçağın pervanesi veya jet motoru uçağı itki hareketi öne doğrudur. Uçak öne doğru hareket ederse, kanadın üstünden ve altından geçen hava hızla akar. Bu durumda kanadın üstteki hava basıncı alt yüzeydeki hava basıncından düşük olur. Uçağın hız değişimi yüksek seviyelere ulaşınca, hava basıncı farkı da artmaktadır. Basınç farkı belirli bir seviyeye ulaşınca uçak havalanır. İstenilen yüksekliğe ulaşınca havanın basınç farkı sabit tutulur ve uçak düz uçuşa devam eder.

arıcılık malzemeleri
avatar
İlker Coşkun
Eğitimimin 12 yılını Türkiye'de aldım ve üniversite eğitimimi yurt dışından gerçekleştiriyorum. Şuan havacılık ve uçak mühendisliği öğrencisiyim. Elimden geldiği kadar sizlerle bilgimi paylaşacağım.

15 Yorum

guest
15 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
ahmet

Helal olsun.

tolga

tamamen yanlış anlatılmış. kanat üstünde hava hızlanır hızlanan akışkanın basıncı azalır kanat altındaki hava yavaşlar basınç artar basınç farkı kaldırma kuvveti oluşturur

eyup

anlamadım herseyı burda anladım :)

sinan

Peki neden üstteki hava akımıyla alttaki hava akımı kanadın sonunda aynı anda buluşmak zorunda ki ?

ufuk

sürekli bu sorunun cevabını arıyorum ama hala bulamadım.

sezer ali sinanoğlu

Güzel bir soru. Uçaklarda Stall durumu vardır. Uçaklar stall düsmemek için Angel of atack(Hucüm Açısı ayarlarına sahip kanatları vardır.) Hava sirkülasyonu sağlanırken kanatlardan akan hava akımı aynı anda ulaşmazsa kanatlar stalla düşer ve uçaklar düşmeye geçebilir.

ahmet

Bence bunun fiziksel bir açıklaması olmalı. Hava neden kanadın sonunda aynı anda buluşmak zorunda? Aynı anda buluştuğu için basınç farkından dolayı uçak kanadı yukarı yönlü hareket ediyor orayı anladık. Ama bence arkadaşın sorduğu soru olayı çözmek için önemli. Buna bizimde anlayabileceğimiz şekilde net cevap verebilecek birileri var mı?

berat

Aslında olay tam olarak böyle işlemiyor, sorduğun sorudan kaynaklı bu teori biraz zayıf kalıyor. https://www.youtube.com/watch?v=w78JT6azrZU Bu video’ya göz atabilirsiniz.

user

Günümüz uçak kanatları havayı çok fazla rahatsız etmeden hava akımının içinden geçecek şekilde dizayn edilmiştir. Rahatsız etmemekten kastım kanat havanın içinden öyle bi geçiyor ki hava çok fazla bir değişikliğe uğramıyor. Yani şöyle düşünebilirsiniz: bir kalabalığın arasına daldınız insanların hareketlerini bozmadan onlara rahatsızlık vermeden aralarından süzülmek gibi zikzaklar çizerek. Yani tam olarak öyle değil ama size bi fikir verebilir bu misal.. Konumuza gelecek olursak uçak kanatları aerodinamik olarak çok yumuşak bi şekilde üretiliyor yani düz dikdörtgen bir tahtanın(örnegin) rüzgâra karşı dik bir şekilde tutulduğundaki gibi hava akımında küçük fırtınacıklar ve turbulanslar oluşturmuyor. Kanat öyle bi geçiyor ki sanki hic geçmemiş… Read more »

doruk yaman

bu aslında yanlış terim zaten öyle falan olmuyor yanlış öğretiliyor üstteki hava evet hızlanıyor ama diğeriyle birleştiği falan yok diğeri aşağı doğru yöneliyor üstteki de aşağı doğru yöneliyor birleşmiyorlar

abdullah barlus

Uçakların uçma prensibine bir de ben yorum yapayım dedim. Doğadan örnek vererek anlatmaya çalışayım. 1- Suda yüzen bir nesne prensibi; Nesnenin ağırlığı suyun nesneyi kaldırma kuvvetinden küçül olmasıdır. Yani bu durum nesnenin suyla temas eden yüzeyinin artılması ile olur. Gemilerin, kayıkların, surat teknelerin su üzerinde kalması. Hızı artıkça su üstündeki durumu ile hareketsiz durumundaki farkı görebiliriz. 2- Taş suda batar değil mi… Ama taşı fırlatıp atarsınız batar. Ama kaydırak taşı suyun yüzeyine kaydırarak atarsanız suyun üzerinde bir an kalmasını sağlarsınız. Bir zamanlar suyun üzerinde kaç kere zıplatma yarışı yapardık. Belki de Sizler de yarışlar yapmışsınızdır. 3- Suyun yoğunluğu arttıkça kaldırma… Read more »

dies illa

Bora flap kanada carpan havanin aldigi yol ile ilgili ama sadece alt ya da ustle alakali degil. Kanatlara bakacak olursan, arka kisimladinda hareket eden parcalar var, flap onlar. Kalkarken daha erken yukselmek icin, inerken daha hizli inmek icin, burnu indirip kaldirmak icin vs kullanilir. Diger soru da, havayolu sirketleri arasinda guvenlik farki aramak cok yanlis bir davranis olur. Kullanilan ucaklar ve suren pilotlarin egitim aldigi yerler aynidir. Ic hatlarda airbus ve beoing ucaklarinin dar kabinli modelleri kullanilir. Bilet fiyati ucuz ya da pahali olmasi yaniltmasin, ucaklar otobuslere benzemez, muayene olmadan ucamaz.

bora

Bu anlamda flapların çalışma prensibi nasıl oluyor? Bilgidiğim kadarı ile flaplar kanadın alt kısmındaki hava akımının yolunu uzatıyor.

Bernoulli prensibine göre; akışkanların hızı arttığında basınçları düşer. Aşağıdan geçen hava akımının yolu uzadığına ve hızı arttığına göre basıncın düşmesi ve kaldırma kuvvetinin azalması lazım.

Fakat flaplar kaldırma kuvvetinin en çok lazım olduğu kalkış ve inişte açılarak alt hava basıncını azaltıyor.

Buradaki çelişkiyi anlayabilmiş değilim. Yardımcı olursanız sevinirim.

mücayit

Aslinda dusunceniz dogru fakat flaplari kanatla bir butun seklinde ele almadiginiz icin celiskiye dusuyorsunz. Flaplar kanadin alt hava akiminin yolunu uzattigi gibi kanadin ust hava akiminin yolunuda benzer oranda uzatir. (Tabi bu oran flap geometrisiyle de degisebilir). Dolayisiyla toplam geometri yani kanadin alt uzunlugu ve flapin alt uzunlugu toplami, kanadin ust uzunlugu ve flapin ust uzunlugu toplamindan dusuktur. Dolayisiyla flap ust ve alt uzunlugu benzer sekilde uzatir. Dolayisiyle normal konumdayken kanatla bir butundur. Fakat acildiginda kanadin altindaki yuksek basincli hava falaba çarpar ve buradaki basıncı yükseltir. Buda daha etkili kalkış saglar.

feride

Ilker bey Merhaba.En guvenli havayollari sirketlerinin isimlerini bilmek isterdim.

yazar ol
arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?