Ana SayfaEğitimYevmiye Nedir

Yevmiye Nedir

İnşaat sektörü, ülkelerde diğer tüm sektörlerle de ilişkili olması açısından genel olarak ekonominin lokomotifi olarak adlandırılan en önemli sektörlerin başında gelmektedir. Çünkü inşaat sektörü iyi olan bir ülkede, yapılacak her yeni bina hem orada çalışan işçilerin istihdamını sağlamakta hem de inşaat ile alakalı yüzlerce farklı sektörde de yeni iş alanları ve istihdam oluşmasına katkı sunmaktadır. Bu sayede de inşaatların lokomotif olarak anılması boşa değildir.

İnşaatçılar Gerçek Bir Emekçidir

İnşaat çalışanları, genel itibarıyla emek yoğun ve fiziksel güce dayalı bir meslek icra etmektedirler. Bu nedenle de yaptıkları iş gerçek bir saygıyı hak eden emekçilerdir denilebilecektir. İnşaat işçileri bazen güneşin altında bazen de ayaz ve çok soğuk havalarda çalışmak zorunda kalmakta ve alın terleri ile evlerine helal bir kazanç sağlama çabasına girişmektedirler.

yevmiye

Yevmiye Ne Anlama Gelmektedir?

Onların maaşlarına ise genel itibarıyla yevmiye denmektedir. Yevmiye kelime manası ile gündelik ya da günü birlik olarak ödenen para anlamına gelmektedir. İnşaat işçileri genel de işveren kişiler ile yevmiye üzerinden anlaşırlar ve ücretlerini gündelik olarak alırlar. Ancak karşılıklı güvenin sağlanmış olması ve de uzun süreli işler olduğu zamanlarda günlük yevmiye yerine haftalık ya da aylık olarak da maaş alındığı çok sıklıkla rastlanan bir durum haline gelmiştir.

Bu aşamada özellikle vurgulanması gereken konu, büyük gayret sarf eden bu çilekeş emekçilerin emeklerinin karşılığı olan haklarını tam ve zamanında alabilmelerinin sağlanmasıdır. Maalesef bazı hal ve şartlarda vicdansız kişiler her sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de bulunmakta ve işçilerin hakkını ödemekten imtina etmektedirler. Bu durumların önlenmesi ve hakların tam olarak verilmesi kanunlardan ziyade önemli bir vicdan meselesidir. Vicdanı olmayan kişiler için de gerekli kanuni müeyyideler uygulanmalıdır.

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?