Ana SayfaBilimYurt Dışında Akademik Kariyer

Yurt Dışında Akademik Kariyer

Mühendisler olarak genelde özel veya devlet kurumlarında çalışıyoruz. Üretim, AR-GE, Yapı vs. gibi alanlarda çözümler üretiyor katma değer sağlıyoruz. Saydıklarıma ek olarak alanımızda daha derin araştırmalar yapma ve uzmanlaşma adına “Master Ve PhD (Doktora)” gibi programlara da katılarak kendimizi geliştirebiliyoruz. Master ve doktora programları aslında kimine göre zaman kaybı gibi görünse de araştırmaya meraklı mühendis arkadaşlarımız için tercih edilen bir süreç ama zorlu ve uzun zaman alan bir süreç tabi.

Ben Şubat ayında kendi alanımda uzmanlaşmak ve yurt dışı tecrübesi kazanmak için İtalya’da Politecnico Di Torino Üniversitesi’ne başvurmuştum ve kabul aldım. Tünel ve kazı mekanizasyonu alanında çalışmalar yapabileceğim bir okul ve bu alanda en fazla atıf alan hocaları kendi içinde barındıran bir üniversite. Makalem de yurt dışında master ve PhD ye nasıl başvurulur? Neler gereklidir? gibi sorulara cevap vereceğim ve yurt dışına eğitime gitmek isteyen arkadaşlara yol göstermeye çalışacağım. Öncelikle ben şuan özel sektörde çalışıyor olduğum için okula başvuru, vize işlemleri, İtalya’da kalacak yer ayarlanması gibi zaman alıcı işler için İtalya konusunda son derece tecrübeli “Pisa Eğitim Ve Danışmanlık” şirketinden yararlandım.

yurtdışında akademisyen olarak çalışmak

IELTS, TOEFL vs. gibi uluslararası dil yeterliliğinizi göstereceğiniz yabancı dil belgesi gerekiyor. IELTS için en az 6.5, TOEFL IBT için en az 80 puan genel olarak kabul gören asgari düzey ama gitmek istediğiniz üniversiteye veya programa göre düşebiliyor veya daha yüksek puan talep ediyorlar. Üniversitelerin web sitelerinin Graduate Admission Requirements sekmesinden gerekli puana ulaşabilirsiniz. Bunlara ek olarak Motivation Letter. (Gitmek istediğiniz programı neden istediğinizi bu alanda lisans döneminizde ne gibi tecrübeleriniz var ve niyetinizi anlatan bir mektup.) Bu mektuba ek 2 veya 3 akademik recommendation letter dediğimiz hocalarınızdan sizi tavsiye eder referans mektupları almanız gerekiyor. Transkript, diplomanız ve diploma supplement dediğimiz belgeleri de toparladıktan sonra başvurunuzu yapıyorsunuz ve unutmadan şunu belirteyim en az 2,70 ortalama gerekiyor. Online bir şekilde başvurunuzu yapıyorsunuz ve okulun senatosu sizi değerlendiriyor, gerek gören üniversiteler sizin ile Skype aracılığı ile kısa bir mülakat yapıyor ve uygun iseniz kabul alıyorsunuz.

yurt dışında akademik

Kabulden sonra uzun bir süreç olan bürokratik işlemler ve evrak işleri başlıyor ve ben bu aşamalarda yukarıda bahsettiğim şirketten destek aldım. Bahsettiğim belgeleri toparladınız ve dil puanınız var ama asıl olay aslında işin maddi kısmında, yurt dışında özel veya devlet üniversitesine de gitmek isteseniz uluslararası öğrenci olduğunuz veya Avrupa Birliği ülkelerinden vatandaşlığınız olmadığı için yıllık belli bir eğitim harcı ödemelisiniz. Özellikle ABD, Avustralya ve Kanada da master ücretleri çok pahalı ve eğitim harcınızı veya yaşam masraflarınızı karşılayacak burs ve ödenek bulmanız neredeyse imkansız. (Eğer master için bir hocadan proje odaklı bir kabul alırsanız sizin yıllık eğitim harcınızı karşılayıp belli bir maaş da size ödeyebilir.) Bu ülkelerin dışında ise Avrupa aslında daha cazip çünkü özellikle Almanya ve İtalya da eğitim harçları ya yok yada çok cüzzi miktarlarda olduğu gibi üstüne bursta alabilirsiniz.

Doktora da durum daha farklı tabi eğer 3,00 ve üzeri ortalamanız ve sağlam dil puanınız varsa ABD, Kanada ve Avustralya da direk PhD ye başvuru yapabilirsiniz. Doktora da genelde eğitim harcı alınmadığı gibi üzerine de ya maaş alırsınız yada Researcher Assistant gibi pozisyonlarda görev alabilirsiniz. Bu durum Avrupa daha farklı genelde PhD den önce Master yapmanızı isterler ama 3 yıl gibi bir sürede doktora programınızı bitirebilirsiniz ve yine burs veya maaş alabilirsiniz.

Eğer akademik ve derin araştırmalar meraklısıysanız yurt dışında şansınızı denemenizi öneririm. Maddi anlamda da yukarıda bahsettiğim yolları izleyebilirsiniz.

Kürşat Kılıç
Kürşat Kılıç
Bilim,teknoloji ve mühendislikte her konuya meraklı ve yabancı popüler bilim sayfalarından haberleri ve makaleleri Türkçe'ye kazandırıyor. Öğrenme felsefesi eager to learn olan Kürşat KILIÇ'ın eğitim aldığı alan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Maden Mühendisliği olup eğitimine İtalya'da bulunan Politecnico Di Torino da Master düzeyinde devam edecek.

4 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?