2 Yılda “74” NASA Bilimcisi Öldü!

2
9
2 Yılda 74 NASA Bilimcisi Öldü

12 Ocak 2015 Cuma, ünlü bilim adamı Alberto Behar‘ın Los Angles sokaklarında kalkışından kısa bir süre sonra küçük uçağı düştü. Alberto NASA’nın Jet İtki Laboratuvarında ve Arizona Devlet Üniversitesinde çalışıyordu. Mars’ta suyun olup olmadığını keşfetmek için sorumlu olan önde gelen bilim adamlarından biriydi. Aynı zamanda Behar, uzman bir pilot; hem uçak hemde helikopterler için uçuş eğitmenliği bulunmaktaydı. Hava koşulları gayet açıktı ancak bilinmeyen bir nedenle onun uçağı irtifa kaybetmeye başladı. Van Nuys Havalimanı pilotu Kashif Khursheed “Ben böyle bir şeyin neden olmuş olacağını anlayamıyorum. O çok bilgili, uzman ve kapsamlı birisiydi” şeklinde açıklama yaptı.

Alberto Behar

Bu trajik olay, önde gelen önemli bilim adamlarının şüpheli ölümlerindeki en son olgulardan birisidir. Son iki yılda 74 öncü medikalciler ve NASA bilim insanları öldü ve bunların neredeyse ‘tümüne‘ resmen intihar ya da kaza olarak kayıtlara geçmekte…. Neden hepsinde ortak bir nokta var?

Dünya Sağlık Örgütü sözcüsü Glenn Thomas, Ebola ve AIDS konusunda uzman birisiydi. Hepimizin haberlerde duyduğu Malezya uçağı kazasında o ve yaklaşık diğer 100 araştırmacıda bu düşen uçakta yer almaktaydı.

Glenn Thomas

Önde gelen bilim adamlarından diğer garip ölümler şunlardır:

Joep Lange, öncü bir AIDS araştırmacısı ve Uluslararası AIDS Derneği (IAS) eski başkanıydı. O da MH17 Malezya uçağı kazasında yer alıyordu. Onların hepsi uluslararası AIDS konferansına gitmekteydiler. Bir çırpıda öncü AIDS uzmanlarının büyük bir kısmı küresel konferansa katılamadan öldü.

Joep Lange

Melissa Ketunuti daha 35 yaşındaydı, kanser konusunda uzmanlaşmış çocuk doktoruydu; o da Botsvana AIDS bilimine üyeydi ve orada çalışıyordu. Onun eli kolu bağlanmış olarak Philadelphia’daki evinin bodrumda ateşe verilmiş olarak buldular. Dr Anne Szarewski 53 yaşındaydı ve rahim ağzı kanseri uzmanıydı; O da Rahim ağzı kanseri aşısında öncülük etmişti.Melissa Ketunuti

Belki de son yılların en tartışmalı bilim insanı ölümlerinden biri Shane Truman Todd‘ın 2012 yılı Haziran ayında ölümü olmuştur. Kendisi 31 yaşındaydı. Onun bedeni Singapur’da bir morgda bulundu, o oldukça önemli bir elektrik mühendisiydi. Çin hükumeti için son derece gizli, bir tür savunma silahı olduğuna inanılan bir makine üzerinde çalışıyordu. Ölümünden önce Shane yaptığı işten memnun olmadığını ailesine söylemişti ve kendi hayatından endişe ettiğini dile getiriyordu. ABD’nin güvenliğinin tehlikeye gireceğini de iddia ediyordu!!!

Shane Truman Todd

Özet olarak dünya’nın çeşitli yerlerinde bir çok bilim insanı ölümlerine rastlanıyor, sadece bunu kendi ülkemiz için bir tehdit olarak görüp paranoya yapmaya veya birilerinin bizi sınırlama, engelleme gibi düşüncelerine kapılmamamız gerekiyor. Bugün ABD kendisine Çin’i tehdit gösteriyor, dün Rusya idi. Bizim için o veya bu ülke fark etmez. Bunu kendimize bir bahane veya teknolojiyi araştırmaya karşı bir engel yaratma algısından vazgeçip önümüze bakmamız gereklidir…

2 Yorum

  1. İlk önce herzaman tşk ederim Mühendis beyinler'e..Ben nasa yı takip ediyorum.Merakkım cok..Hedefimde onların yanında çalısmak..Bunları okuduktan sonra hedefimden vazgecememi düşünmedim..Ne yaparsan kendine degil.Bir başka nesillerin daha iyi olmasına yapmayı hedeflerim ben…Saygılarımla Emre Kılıç…

  2. çok güzel bir yazı. Hayatımda böyle bir site görmedim. Her gün takip edeceğim artık. Saygılar sevgiler.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.