60’lı Yıllarda Rusların Yaptığı Turbojet Tren

38055
Turbojet Tren nedir

Sovyet Rusya bir takım çılgın projeler yürütmekteydi ve bu turbo tren projesi yapımı da bunlardan sadece biridir. Gelin şimdi bu projede neler olduğunu hep beraber inceleyelim.

Bu canavar için istenilen hızın yaklaşık olarak 360 km/saat olması kararı verilmişti. Sovyet standart demiryolları üzerindeki denemelerde 250 km/saat’lik rekor bir hıza başarıyla ulaşabilmiştir. Ancak nihayetinde trene dahil edilmiş jet motorların yüksek yakıt tüketimi sebebiyle bu projeden vazgeçildi. Bu motorların jet uçaklarından daha fazla yakıt tüketmesi elbetteki sovyetlerin hoşuna gitmemiş olacaktır.

İnanması uzun ancak yakın bir zamana kadar turbo trenin yapım hali, demiryolu hurdalıklarında paslanmış bir şekilde keşfedilmeyi bekleyene dek kayıp olarak beklemekteydi. Bu resimler canavarın, 1960-1970 yılları arasında yapılmış en hızlı turbo trenin son durumunu bizlere göstermektir. Yapımı sırasında teknolojik bir atılım yapılması beklenmekteydi…

İlgili Turbojet Tren Videosu

Yazımızı Beğendiniz mi?
Furkan Gümüş

Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunu. Yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesinde Mekatronik alanında tamamladı. Uzmanlığı Robot ve Mekatronik Sistemler, Otomatik Kontrol, Mekanik Tasarım, Gömülü Sistem ve Kontrol Yazılımlarıdır.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.