Solucan Gübresi Nedir

119415
Solucan Gübresi

Bu yazımda solucan gübresi nedir, solucan gübresi nasıl üretilir, solucan gübresi tesisi nasıl kurulur sorularına cevap bulacağız. Lütfen bu yazıyı okuduktan sonra en altta olan soruyu yorum kısmına cevaplayınız. Teşekkür ederim. Solucan deyince aslında yeni nesilin aklına ilk gelen spam ya da maillerde reklamlar ile mail kutusuna bulaşmalar banka hesaplarını çalmalar çok gizli bilgileri elde etmeler uluslar arası gizli servislerin bizi takip etmesi gibi düşünceler olabilir.

Ama biz bugün onları anlatmayacağız. Biz toprak altında bizim için çalışan boyları 25-100 mm arasında değişen, 0,40 – 1,5 grm ağırlığa ulaşabilen, kendi ağırlığının %50si kadar solucan gübresi üreten 3-5 yıl yaşayabilen sevimli minik canlılardan bahsedeceğiz.

Solucanlar, geniş bir sıcaklık aralığında yaşamlarını sürdürebilirler. Onlar için en ideal sıcaklık 15 °C ile 25° C dir. İçinde yaşadıkları gübrenin içindeki sıcaklık ortam sıcaklığından her zaman birkaç derece daha düşüktür. Aktiviteleri 10° C nin altında yavaşlar. Solucanlar, nemi severler. Deri solunumu yaparlar ve nem de bu yüzden önemlidir. Solucanlar da tıpkı bizler gibi oksijene ihtiyaç duyarlar. Oksijen tüketip karşılığında karbondioksit üretirler. Solucanların gözleri de yoktur; dolayısıyla da göremezler. Fakat ışığa karşı duyarlı oldukları için mümkün olduğunca ışıktan kaçarlar. Bu nedenle gündüzleri bulundukları gübrenin içinde kalırlar. Geceleri solucanların yem olmaması içinde o alanda ışıklandırma yapılması gerekmektedir.
Solucan gübresi ne işe yarar

Solucan Gübresi Ne İşe Yarar

Solucanlar, günlük ortalama kendi ağırlıklarının yarısı kadar besin tüketirler. Örneğin; 1 solucanın ortalama ağırlığının 0,5 gr olduğunu düşünürsek, 100.000 solucan 50 kg ağırlığındadır. O halde günde 25 kg yem tüketirler. Tükettiklerinin yarısını humus (solucan gübresi) yaptıklarına göre 100.000 solucan günde yaklaşık 12,5 kg solucan gübresi üretir.

Solucanların ana besin maddesi büyük baş hayvan dışkılarının seperatörlerden geçirilmesiyle elde edilen hayvan gübresidir. Bu gübreye başta çürümüş sebze ve meyve atıkları olmak üzere saman, ot, talaş, kağıt gibi maddeler de karıştırılarak solucanlara mama olarak verilebilir. Solucanlar çift cinsiyetlidir (hermafrodit). Bu nedenle hem sperm hem de yumurta hücresi üretebilirler. Ancak üremek için birbirleriyle çiftleşmeleri gerekir.

Uygun şartlarda ortalama 5 ile 7 günde bir özel kozalar içerisinde bıraktıkları yumurtalarla çoğalmaktadırlar. Bu kozalar elastik olup limona benzer şekilde ovaldir ve yeni bırakılmış kozalar açık sarı renktedir. Her bir yılın sonunda sağlıklı bir solucan nüfus yaklaşık 8 ile 10 kat arasında artar.

Solucan oldukça hızlı hareket edebilen bir türdür. Bunun temel sebebi ise vücutlarının etrafında bulunan kas sistemleridir.Solucan gübresi nasıl üretilirUzunlamasına bulunan halka şeklindeki bu kaslar hareket etmelerini ve toprak kazmalarını sağlar. Solucanlar bir bakıma toprak için de çok önemli canlılardır. İçerisinde dolaştıkları toprağın kabarmasına neden olarak hava almasını sağlarlar. Solucanların vücut yapıları ise iç içe geçmiş iki boru gibidir. Dış bölümdeki boru vücutlarını kaplayan deriyi, iç kısımdaki boru ise sindirim sistemlerini oluşturur.

Besin ilk olarak ağızdan geçer ve yemek borusu ile gırtlakta birikir. Daha sonra parça parça porsiyonlar halinde mideye geçen besin burada sindirilir. Sindirilen besin ince ve kalın bağırsaklardan geçer ve rektumdan çıkar. Sindirilip rektumdan çıkan bu besin küçük granül şeklindedir.

Bu besinler, humik asit ve bunların tuzlarını içerirler. Bu yüzden toprağın yapısını düzenleyen, havalanma ve su tutma özelliklerini iyileştiren, mekanik strese dayanıklılığını artıran ve toprağın verimini artıran bir madde özelliği taşırlar. Ayrıca bu besinler çeşitli miktardaki toprak mikro florlarının mikrobiyolojik aktivite merkezidir.

Solucanlar topraktaki çürümüş organik atıkları tükettikten sonra %90 ını dışkı olarak dışarı bırakırlar. Dışarı bıraktıkları bu solucan gübresi içerisinde 5 kat daha fazla azot ve potasyum, 7 kat daha fazla fosfor ve 2 kat daha fazla kalsiyum bulunur.

Şimdi yukarıda yazdıklarımı okuma imkanınız oldu ise;

Kendimize şunu soralım. Bu şekilde bedava solucan gübresi üreterek bitkilerin büyümesini sağlayıp toprağa kimyasal gübre kullanmadan yemeklik ilave edebilecek iken. Neden 1 tonu 3-5 bin ₺ olan kimyasal kullanıp bunları bitkiye ve ürüne geçirip kendimiz bu kimyasalları yemek zorunda kalıyoruz.

Konu ile ilgili diğer yazım; solucan gübresi üretimi

66 Yorum

 1. antalya demre den selam abilerim kardeşlerim 10 yıl aradan sonra bu yıl sera çiftçiliği yapmaya başladım .face den tesadüfen solucan gübresi imalatı yapan mehmet toprak kardeşimle tanıştım benim serada uygulama yaptık şuan güzel sonuçlar vermeye başladı sıvı solucan gübresi ile damlamadan beslemeye devam ediyorum ağır gübre sine kimyasal gübreye son mehmet kardeşime solucan a buradan teşekkür ediyorum

 2. Hocam öncelikle eline sağlık güzel bir yazı olmuş. Yalnız bu konuyu gündeme getirdiğin ve üreticilerin bu konuya yabancı kalmamasına katkıda bulunduğun için ayrıca teşekkür ederim. Madem mu konu hakkında özel ilgilisin, çalışmaların var. Kayseri teknopark bu konuda çalışmayar yapan şirketlerle irtibat halinda. Ve ticaret odasından kayserideki çiftliklerle bağlantı kurabilirsin. İnşallah bu yazın birilerini harekete geçirir.

 3. Solucan gübresiyle ilgili tamamen bilimsel kaynaklara dayalı olarak hazırladığımız sitemizi inceleyerek, solucan gübresi üretimi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 4. Cevap basit, her alanda para ile herşeye zahmetsiz ulaşacağımızı zannediyoruz.önce para verip kimyasallarla kendimizi zehirliyoruz, sonra da kimyasallarla iyileşmeye çalışıyoruz.ne kötü bir döngü.umarım birgün siz ve sizin gibi uzmanların uyarıları ile bu döngü bozulur.emeğinize sağlık

 5. Bende şu an Ankarada balkonumda 4 lü sebzelikte kutularında 5 bin civarı üretime başladım. Yer temin edebilirsem hedefim büyük. Bu topraklara ve bu neslimizi zehirli kimyasal gübreler kurtarmaliyız. Emeği geçenlere tesekkurler

 6. tarlamizda tesis kurmak isteyen birine kiraya vermeyi dusunuyoruz fakat kokudan dolayi komsular rahatsiz olurmu bilemiyoruz.Koku yogun bi koku mu?Ne kadar rahatsizlik verir cevreye?Saygilar!

  • Merhaba ,

   Solucan Gübresi üretimi gübre üretim sektörleri arasında en kokusuz işletmelere sahip özelliktedir. Koku hakkında endişe duymanıza gerek yok.

 7. Malesef kullanılan hibrit tohumlar ilaçsız yetişmiyor. Elin adamı tohumu satınca ellerini ovuşturup bizim alacağımız ilaçları hazırlıyor. Bu ülkede tohumlar yıllarca boşuna mı bedava dağıtıldı

 8. Ustadim.
  Çok araştırdım solucan gubre işini.
  Aklima takılan maliyet. Maliyet derken havuz yatagimi yoksa zemin yatagimi daha uygundur.. Birde havuz yatagindan alınan gubre ile yer yatagindan alınan gübre arasindan besin değer farkı varmidir??
  Teşekkürler

  • Merhabalar Barış bey. Şimdi maliyet derken en büyük maliyet mama maliyeti olarak görülüyor sonrası ısıtma maliyetleri ve ışıklandırma maliyetleri tabii ki solucan alım maliyeti de var ki adet olarak 0,15 ₺ civarı diye biliyorum. katlamalı şekilde büyüdükleri için öncelikle yetiştirme kriterleri ve hali hazırda üretim yapan noktaları ziyaret etmek gerekir diye düşünüyorum.

 9. Amatör bir şekilde başlamak istesem bu ürünü yani solucan ve gerekli ekipmanı nerden saglayabiliri giresundayim yaşıyorum iyi günler

 10. Önümüzdeki en az 50 yıl içerisinde artan dünya nüfusunu doyurabilme garantisini veren bir öneri sunarsanız ben sizi sonuna kadar desteklerim.

  • Merhaba Mehmet Ali bey. 50 yıl boyunca dünya nüfusu için faydalı bir proje olarak bazı örnekler vereyim. normalde 10-12 lt sütten yapılan kaşar peynirini 8 lt süt ile, normalde 7 lt sütten yapılan klasik peyniri 5,5lt süt ile, normalde 3,8 lt sütten yapılan süzme yogurdu 1 lt sütten yapabiliyoruz. bu da normalde % 40 verim artışı demektir. Melek yatırımcı iseniz görüşelim derim. Saygılarımla. Bu arada bunları güzel ülkemizde yapabilecek kalite ve yetenekde mühendis olmasına rağmen yapılamamasının yeğane nedeni katkı maddesi ile üretim yapan insanlardır.

 11. merhaba, konuyla alakali oldugu icin ilginizi cekebilir diye dusundum, avustralyada yasiyorum be burda bill morrison isminde biri permaculture isminde bir alan gelistirdi, gubre degilde daha cok topragi zenginlestirmege yogunlasiyorlar yani topragi gubrelestiriyorlar, adamlarin urdun ve israil arasinda colluk bir araziyi yesertiklerini gosteren bir video izlemistim. ayrica ‘keyhole garden’ isminde bir kucuk bahce sistemi de var arastirmak isterseniz

  • İlginiz için teşekkür ediyorum Sinan bey. poli kültür denilen bir sistem oluyor. yogun verim artışına neden oluyor ve belli bir süre çok yüksek verim alabiliyorsunuz ama bir şekilde toprak ilave etmeniz gerekiyor. Tabii ki onun da sıkıntıları var. israil de toprak alt kısımlarına havuz sistemi kurulup, giden ürünleri geri alıyorlar. Farklı uygulamalar da mevcut. Tekrar teşekkür ediyorum.

 12. Konu çok iyi özetlenmiş gerçekten . Emeğinize sağlık. Ancak bir konuda tereddütüm var. Işığa hassasiyeti olan bu hayvanlara geceleri ışık gerekeceğini sanmıyorum. Gerekli tüm koşullar sağlandığı taktirde yuvadan uzaklaşmazlar. Yuvadan kaçış mutlaka bir eksiklik yüzündendır diye düşünüyorum. Ne dersiniz? İyi çalışmalar dilerim.

  • Gece alacakaranlık şeklinde ışık olması gerekiyor. eğer ışık olmaz ise, solucanlar dışarı çıkarsa kuşlar ve diğer böcek avcıları için yemek olurlar. yuvadan kaçış da diger etmen de fazla yagmur dur. o yüzden açık alanda üretim yapılmaması gerekmektedir. İyi çalışmalar diliyorum.

 13. yazı için teşekkür ederiz emeğinize sağlık.Lâkin aklıma takılan bu gübre yi ürettik diyelim bunun pazarlamasın piyasa durumu talep durumu bunlar hakkında da bilgi alabilir miyiz.

  • Merhaba Zekeriya bey.
   Rica ederim. gübre için mama temin eden firmalar belli bir süre sizin gübrenizi almak için anlaşma yapıyorlar. sonra da onları ihraç ediyorlar. örnegin 1 yıl 2 yıl 3 yıl alım garantisi gibi. daha detay bilgiyi yorumlarda tarım danışmanı olan arkadaşlar dan elde edebilirsiniz.

 14. Merhabalar, benim merak ettiğim bu konuda devletin verdiği bir teşvik var mı, varsa şartları nelerdir. Bunların dışında solucan gübresi talep eden ülkeler varmı ihracat yapılabilecek, bildiğim kadarıyla Rusya solucan ve gübresi üretiminde önder bir ülke,bizde bu pazardan pay alabilirmiyiz , teşekkürler.

  • Yeni bu konuda tebliğ yayınlandı. resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/03/20170331.htm
   Burada yer alan teşviklere bir bakın ilgili birimlere sorun. Rusya bu konuda aktif lakin ülkemizde yavaş yavaş gelişiyor. ülke olarak pay almak için bu konuda devlet desteklerinin olması gerekiyor. daha detay bilgi isterseniz yorumlarda bu işleri yapan tarım danışmanı arkadaşlar var. detay bilgiyi oradan da saglayabilirsiniz. iyi çalışmalar dilerim.

 15. Merhaba
  Öncelikle makaleniz için teşekkürler. Çok aydınlatıcı olmuş. Bu işin ticaretini yapmak karlı olur mu sizce.

  • Merhaba Furkan Bey. Şahsen işin ticaretini yapmıyorum. Ama yorumlarda işin ticaretini yapan arkadaşlar var. Onlarla bağlantı kurabilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.

 16. Merhaba Gökhan bey, Kayseri’de amatör olarak kasım 2016 da solucan gübresi üretim tesisi kurdum. Şuanda üretim seviyemiz, solucan miktarımız ve satışlarımız artmış durumda. Herkesin bu işi yapmasını ve ülkemize katkı sağlamasını, gelecek nesillere sağlıklı besinler, verimli topraklar bırakmak için çalışmalıyız. Arzu eden olursa Kayseri’deki tesisime beklerim.

  • Merhaba Serkan Bey. Çok güzel olmuş. Adınıza sevindim. İnşallah Hayırlı olur. O tarafa gelirsem inşallah görüşürüz. Saygılarımla.

  • Serkan bey oncelikle hayirli isler dilerim bizde bu isi yapmak istiyoruz düşünceniz cok guzel inslh sizin gibi ureticiler artar gelecek nesiller icin daha temiz topraklar birakiriz.sizinle uretim konusunda gorusmek istiyorum. Firma ismini telefon numaranizi yazarsaniz cok memnun kalirim.

 17. Basit bir proses dizayn edilirse eğer avantajlarindan dolayi tercih edilmesini artırır. Günlük hayatta kullanabileceğimiz prosesi yazinizin devaminda paylasirsaniz kimyasal gubreden uzak durmanin alternatifi net olarak ortaya konulur. Bu sadece çoğu insan kendi gubresini kendi üretir.

 18. Merhaba Gökhan Bey. 19 mayıs üniversitesi açıklamıştı sanırım… solucan gübresi haricinde, solucanları doğrudan tarlaya da atabilirmişiz… eğer tarlaya doğrudan atarsak da, akşam karanlık olmak üzereyken mi atmalı diye düşünüyorum. Aksi halde gün ışığına maruz kalacak.. ya da gündüz kuşlarına yem olacak. toprağın üstüne bıraksak kendi kendilerine toprağın içine gömülürler herhalde, değil mi? Ben toprağı da sürmüyorum çünkü. (zeytin tarlası için konuşuyorum.?

  • Merhaba Zafer bey. Solucanları tarlaya atmak çözüm olmaz. şu şekilde anlatayım. bebek var. tarlaya koyuyorsunuz orada fide var oradan domates biber salatalık olacak da onları ye diyorsunuz. olmaz. zaten o yüzden solucan maması olayı var. hoş çevre müdürlüğü ve tarım müdürlüğü hayvan gübresi atılması konusunda sıkıntılar çıkarabiliyor bakanlık yönetmeliğini göstererek ve malesef gübre satışlarını desteklemek için. aslında büyük çiftlikler sıvı gübre depolarındaki gübreleri tarlaya püskürtme yöntemi ile atıyorlar. ayrıca toprakda belli şekilde kümeleşmesi ve beslenmesi için alan oluşturmak gerek açığa atarsanız kuşlara sofra kurmuş olursunuz. gün ışığında dışarı çıkmayan solucanlar için akşam karanlığında da ışıklandırma yapmanız gerekiyor. Zeytin tarlasından ziyade sera için daha uygun. ama toprak degerlerine de bakmak gerekiyor. Saygılarımla.

 19. Ben yeni üniversite mezunu yüksek lisans yapan bir birey olarak bu işe amatör olarak başlayıp yavaş yavaş büyümeye başladım. Şuanda Sakarya Ferizlide bir tesisim mevcut dileyen olursa görmek için gelebilir kapımız sizlere açık ?

  • Merhaba Murat Bey. Yorumunuz için teşekkür ediyorum. Yazının devamı gelecek.
   O taraflara gelecek olursak ziyaret etmek isteriz işletmenizi. İyi çalışmalar diliyorum.

  • Murat Bey,
   1 mayıs-4 mayıs tarihleri arasında tesisi ziyaret etmek isterim, iletişim bilginizi, ******* adresine gönderebilir misiniz?

  • Merhaba Kurt reis Bey. Yorumunuz için teşekkür ediyorum. Yazının devamı gelecek. İyi okumalar diliyorum

  • Sayın kurtreis solucan üretimi ile detay bilgi almak isterseniz iletişime geçebiliriz. kendim tarım danışmanı ziraat mühendisiyim

 20. makale için teşekkürler.Isparta ‘ya yolunuz düşerse çiftliğimizi ziyaret etmenizi isteriz.

  selamlar saygılar

  • Merhaba Şevket Bey. Yorumunuz için teşekkür ediyorum. Yazının devamı gelecek. İyi okumalar diliyorum

  • Selamlar Isparta’lıyım ziraat müh . okuyorum kendi arazimiz için solucan gübresi üretimine geçmek istiyorum detaylı bilgi için size nasıl ulaşabilirim şimdiden teşekkürler.

 21. Devlet mevcut sistemde satılan kimyasal gübrelerden-ilaçlardan aldığı vergiyi istemeyip böyle bir pazarın gelişimini sağlayacak teşvik ve yaptırımı sağlayacak adımı atmaz bence.

  • Merhaba Ahmet Bey. Yorumunuz için teşekkür ediyorum. Devlet bu konuda çeşitli araştırmalara destek oluyor fakat Kimyasal gübre sektörü çok büyük bir sektör olduğu için belli sıkıntıları var. yavaş düzelecegine inanıyorum. İyi çalışmalar diliyorum

 22. Bu son zamanlarda üretime geçeyim dedim. Fakat bugün bakanlıktan ve Çaykur’dan gelen yetkililerle konuştuktan sonra vazgeçtim. Çünkü lisans çıkartmadıktan sonra kendi çay bahçenizde bile kullanamıyorsunuz.

  • Merhaba Mesut bey. Üretim yapan tesisler var. konu hakkında detay bilgilendirme de yapacağım. ve piyasada Solucan gübresi satışı var. Belki personel farklı anlamış olabilir. iyi çalışmalar diliyorum.

 23. Bu konudaki bilgi aktarma eksikliğinden dolayı olabilir belki çifçilerimize böyle bilgiler tam anlamıyla ulaşmıyordur ya da çifçilerimiz solucanların bir şekilde ürünlerine zarar vereceğini düşündüklerinden dolayı olabilir.Anlatıldığı gibi yararlıysa inşallah her yerde kullanılır.

  • Merhaba Ali Bey. Sadece solucanları kanatlı hayvanlara yem yapmasak ve o bölgede üretim yapılsa bunun farkı bile rahat bir şekilde görülür. Yazının devamı gelecek. Teşekkür ediyorum.

 24. Doğayı, doğa ile canlandırmak elbetteki insan için faydalı bir davranıştır. Solucan gübresi bunlardan biri . Yazınız için teşekkürler, devamını bekleriz. Ayrıca solucan gübresi üretimi hakkında bilgi verirseniz memnun olurum. İyi çalışmalar

  • Merhaba Muhammed Bey. Yorumunuz için teşekkür ediyorum. Yazının devamı gelecek. İyi okumalar diliyorum

 25. böyle detaylı bi anlatıma rastlamamıştım.çok güzel bir makale olmuş devamını bekliyoruz.teşekkürler

  • Merhaba Şahin Bey. Yorumunuz için teşekkür ediyorum. Yazının devamı gelecek. İyi okumalar diliyorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.