Ana SayfaSerbest KürsüAnalog Elektronik Nedir

Analog Elektronik Nedir

Elektronik dünyası, elektrik devreleri, elektronik bileşenler ve birbirine bağlı teknolojiler ile ilgilidir. Bütün bu öğeler öncelikle dijital, analog veya her ikisinin birleşimi olarak kategorize edilebilir. Analog elektronik, sürekli değişen bir sinyal ile uğraşan bir elektronik dalıdır. Sinyallerin analog sensörlerden türetildiği ve sonraki depolama ve işleme için dijital sinyallere dönüştüğü diğer uygulamalarla birlikte radyo ve ses cihazlarında yaygın şekilde kullanılır. Dijital devreler günümüzün teknolojik dünyasının baskın bir parçası olarak görülmekle birlikte, dijital bir sistemdeki en temel bileşenlerden bazıları aslında doğada benzerlik göstermektedir.

dijitalden analoğa geçiş

Konsepti anlamak için önce analiz etmeye çalışalım: Analog, sürekli ve gerçek anlamındadır. İçinde yaşadığımız dünya doğa ile benzerlik göstermektedir ve sonsuz olasılıklarla dolu olduğu ima edilmektedir. Algılayabileceğimiz kokuların sayısı, duyabileceğimiz tonların sayısı veya boyayabileceğimiz renklerin sayısı hep sonsuzdur. Analog elektronik alanında çalışan insanlar temelde analog cihazlar ve devrelerle uğraşırlar.

analog devre

Örneğin, bir devre kurarsak, 1, 2, 3, 4 ve 5 gibi değerleri olduğunu varsayarsak; Değerler sonsuz veya sürekli değildir. Öte yandan, devre 1.00000, 1.00001, 1.00002 …… 4.99999, 5.00000 gibi sayılırsa, bilgi miktarı sonsuz olacaktır. İşte Analog budur.

Analog Sinyalleri

Analog sinyallere geçmeden önce, bir sinyalin basit anlamını anlamak gerekir. Elektrik mühendisliğinde, sinyaller temelde voltaj ve akımın zamanla değişen miktarlarıdır. Sinyal hakkında konuştuğumuzda, zaman içerisinde değişen bir gerilimden bahsediyoruz demektir.

Ses, video veya kodlanmış veri şeklinde bilgi edinmek veya göndermek için sinyaller cihazlar arasında iletilir. İletim, teller vasıtasıyla veya hava yoluyla radyo frekansı dalgaları vasıtasıyla gerçekleşir. Örneğin, ses sinyalleri bilgisayarın ses kartından hoparlörlere aktarılırken, bir tablet ile bir Wi-Fi yönlendirici arasındaki veri sinyallerini hava iletir.

Analog Sinyaller, sinyalin bilgisini iletmek için aracın özelliklerini kullanır. Örneğin, aneroid barometre, atmosfer basıncındaki değişiklikleri iletmek için bir iğnenin açısal konumunu kullanır. Sinyaller belirli bir aralıktan herhangi bir değer alır ve her sinyal değeri farklı bilgileri gösterir. Sinyalin her seviyesi normalden farklı bir seviyeye işaret eder ve sinyaldeki herhangi bir değişiklik anlamlıdır. Bir sinyal grafiğinin analog veya dijital olup olmadığını belirlemek oldukça kolaydır. Sinyal kesik kesikse dijital sürekli ise analog diye tasvir edilir.

Büşra Çelik
Büşra Çelik
Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum kısmından sizlerde ekleme yapabilirsiniz.

2 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?