Elektrik Çarpması Nasıl Olur

3077
Elektrik Çarpması

Elektrik çarpması insan hayatın da elektrik ve elektronik cihazlarının kullanımının aşırı derecede yaygınlaşması ile birlikte hemen her yerde meydana gelme olasılığı oldukça yüksek bir olaydır.

Elektrik Çarpması Nedir?

Elektrik çarpması organizmanın çıplak şekilde elektrik akımı taşıyan kablolara teması sonucu şiddetli bir biçimde sarsılması ve bunun sonucunda hayati önem taşıyan vücutsal fonksiyonların kısmen yitirilmesi veya tamamen yitirilmesi olayıdır. Elektrik akımı solunumu durdurabilir, ani şok ile insan kalbini durdurabilir, vücutta birinci derece ve katları yanıklar oluşmasına sebep olabilen ciddi olaylardır. Elektrik akımı vücuttan ne kadar uzun sürede geçerse hasar ve tahribat riski aynı oranda yüksek olur. Kimi elektrik çarpmaları da kısa sürebilir ve vücutta kalıcı hiçbir etki veya iz bırakmadan, kişinin bilinci açık bir şekilde atlatılabilir.

Elektrik Çarpması Nasıl Olur

Nasıl Olur?

Elektrik çarpması bazen insan hatasıyla bazen de elinde olmayan sebeplerle, örneğin farelerin evlerde elektrik tesisatını kemirip hasar vermesinden kaynaklanan elektrik çarpmaları gibi durumdan kaynaklanabilir. Direğe yetkisi olmadığı halde tırmanıp elektrik kablolarını kurcalamak veya düzeltmeye çalışmak yahut elektrik prizlerine parmağını sokmaya çalışmak veya yetkili kişilerin elektrik arızası giderme sırasında kendi hatası sonucunda akıma kapılarak da gerçekleşebilir. Bunun yanı sıra çıplak elle dokunulmaması gereken cihaz veya kablolara temas Etmek yada ıslak elle temasta bulunmak yahut yalın ayakla elektrik arızası gidermeye çalışmak da elektrik akımına kapılmaya sebep olabilir. Bozuk veya kısmen çalışmayan Elektrik tesisatı kullanmakta elektrik akımına yakalanmaya sebep olabilir.

Doğanın Sebep Olduğu Elektrik Akımı: Yıldırımlar

Yıldırımlar Yeryüzünde var olan en güçlü elektrik Akımlarıdır. Bunlar binlerce kW değerinde olup bir canlıyı yaralayabilir öldürebilir. Yıldırımlar genellikle kapalı ve yağışlı havalar da bulutların elektrik yüklü olduğu ve bu yüklerini boşaltması sonucunda oluşan elektrik akımlarıdır. Bu devasa elektrik akımı bazen insanlar üzerine denk gelebiliyor ve bunun sonucunda insan vücudunda bıraktığı tahribat ve doku zedelenmesi 1. Derece yanmalar sonucu ölümler olabiliyor. Yıldırımlar genellikle Yağışlı günlerde ağaç altında veya cep telefonları taşırken gibi zamanlarda kişilere isabet ettiği için bu gibi davranışlardan uzak durmak gerekir.

Elektrik Akımından korunmak için kesinlikle yetkilisi olmadığımız hiçbir elektrik arızasına müdahale etmememiz gerek ve arıza durumunu ilgili arıza ekiplerine bildirip onların gelmesini beklemek gerekir. Elektrik kabloları, hakkında bilgi sahibi olmadığımız elektrik cihazları vb. eşyalardan uzak durmalı yağmurlu havalarda yüksek yerlerde bulunmaktan kaçınılmalı, ağaç altında vb. yerlerden uzak durmalı, her türlü elektronik eşya, yıldırım çarpma riski geçinceye kadar kullanılmamaya özen gösterilmelidir.

3 Yorum

 1. Elektrik çarpılması akımın genellikle elden girerek ayaklardan çıkıp yere ve yerden toprağa, topraktan da trafo merkezindeki trafonun yıldız noktasına dönmesi ile meydana gelir. Akım vücut üzerinden toprağa geçiyor. Yani toprak iletkendir. Toprağa dönen bu akımı azaltmak için toplam vücut direncini artırmak gerekir. Ayakta ayakkabı, elde eldiven, kuru ortamda olmak, tahta üzerinde bulunmak, kauçuk paspas kullanmakla vs maksimum vücut direnci elde edilir. Müsaade edilen akımın miktarı ve süresi için topraklama yönetmeliğindeki fizyolojik eğriye bakılmalıdır. 30mA lik kaçak akım sigortaları ile ölümler önlenebilir. Kaçak akım sigortası topraklamaya göre daha avantajlıdır çünkü doğrudan elin canlı uçlara değmesinde de koruma yaparlar. Yani kaçak akım sigortası hem doğrudan temasa karşı hemde dolaylı temasa karşı koruma yapar.Topraklama sadece ekipmanın dış yüzeyini sıfırlar yani sadece dolaylı temasa karşı koruma yapar. Fakat kaçak akım sigortasının bozulma olasılığı da vardır. Üzerindeki test tuşuyla periyodik olarak kontrol edilmelidir.
  Elektrik çarpılmasından korunmak için;
  Kaçak akım sigortası veya kaçak akım rölesi olmalı (sanayi de bazen tutmuyor)
  Topraklama kesinlikle olmalı
  Mümkünse düşük gerilim kullanmalı, kumanda gerilimlerinde (ıslak ortamlarda 25VAC veya 60VDC altı, kuru ortamlarda 50VAC veya 120VDC altı)
  İzole trafo kullanılabilir.
  Mümkünse çift izolasyonlu ekipmanlar tercih edilmeli

 2. Konunun başlığı ile konu içeriği arasında herhangi bir bağlantı yok. “Elektrik çarpması nasıl olur?” sorusunun cevabı elektrik akımın oluşması, herhangi bir temas anında insan vücudunda nasıl ilerlediği, hangi değerler arasında vücutta nasıl etkiler bıraktığı ile alakalı açıklamalar olmalıdır. Elektrik-Elektronik mühendisi olarak bu yazıyı konu hakkında yeterli bilgi verdiğini düşünmüyorum.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.