Ana SayfaElektrik ve Elektronik MühendisliğiElektrik Çarpması Nasıl Olur

Elektrik Çarpması Nasıl Olur

Elektrik çarpması insan hayatın da elektrik ve elektronik cihazlarının kullanımının aşırı derecede yaygınlaşması ile birlikte hemen her yerde meydana gelme olasılığı oldukça yüksek bir olaydır.

Elektrik Çarpması Nedir?

Elektrik çarpması organizmanın çıplak şekilde elektrik akımı taşıyan kablolara teması sonucu şiddetli bir biçimde sarsılması ve bunun sonucunda hayati önem taşıyan vücutsal fonksiyonların kısmen yitirilmesi veya tamamen yitirilmesi olayıdır. Elektrik akımı solunumu durdurabilir, ani şok ile insan kalbini durdurabilir, vücutta birinci derece ve katları yanıklar oluşmasına sebep olabilen ciddi olaylardır. Elektrik akımı vücuttan ne kadar uzun sürede geçerse hasar ve tahribat riski aynı oranda yüksek olur. Kimi elektrik çarpmaları da kısa sürebilir ve vücutta kalıcı hiçbir etki veya iz bırakmadan, kişinin bilinci açık bir şekilde atlatılabilir.

elektrik çarpması nasıl olur

Nasıl Olur?

Elektrik çarpması bazen insan hatasıyla bazen de elinde olmayan sebeplerle, örneğin farelerin evlerde elektrik tesisatını kemirip hasar vermesinden kaynaklanan elektrik çarpmaları gibi durumdan kaynaklanabilir. Direğe yetkisi olmadığı halde tırmanıp elektrik kablolarını kurcalamak veya düzeltmeye çalışmak yahut elektrik prizlerine parmağını sokmaya çalışmak veya yetkili kişilerin elektrik arızası giderme sırasında kendi hatası sonucunda akıma kapılarak da gerçekleşebilir. Bunun yanı sıra çıplak elle dokunulmaması gereken cihaz veya kablolara temas Etmek yada ıslak elle temasta bulunmak yahut yalın ayakla elektrik arızası gidermeye çalışmak da elektrik akımına kapılmaya sebep olabilir. Bozuk veya kısmen çalışmayan Elektrik tesisatı kullanmakta elektrik akımına yakalanmaya sebep olabilir.

Doğanın Sebep Olduğu Elektrik Akımı: Yıldırımlar

Yıldırımlar Yeryüzünde var olan en güçlü elektrik Akımlarıdır. Bunlar binlerce kW değerinde olup bir canlıyı yaralayabilir öldürebilir. Yıldırımlar genellikle kapalı ve yağışlı havalar da bulutların elektrik yüklü olduğu ve bu yüklerini boşaltması sonucunda oluşan elektrik akımlarıdır. Bu devasa elektrik akımı bazen insanlar üzerine denk gelebiliyor ve bunun sonucunda insan vücudunda bıraktığı tahribat ve doku zedelenmesi 1. Derece yanmalar sonucu ölümler olabiliyor. Yıldırımlar genellikle Yağışlı günlerde ağaç altında veya cep telefonları taşırken gibi zamanlarda kişilere isabet ettiği için bu gibi davranışlardan uzak durmak gerekir.

Elektrik Akımından korunmak için kesinlikle yetkilisi olmadığımız hiçbir elektrik arızasına müdahale etmememiz gerek ve arıza durumunu ilgili arıza ekiplerine bildirip onların gelmesini beklemek gerekir. Elektrik kabloları, hakkında bilgi sahibi olmadığımız elektrik cihazları vb. eşyalardan uzak durmalı yağmurlu havalarda yüksek yerlerde bulunmaktan kaçınılmalı, ağaç altında vb. yerlerden uzak durmalı, her türlü elektronik eşya, yıldırım çarpma riski geçinceye kadar kullanılmamaya özen gösterilmelidir.

Büşra Çelik
Büşra Çelik
Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum kısmından sizlerde ekleme yapabilirsiniz.

3 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?