Ana SayfaBilimAnti Madde Nasıl Bulundu

Anti Madde Nasıl Bulundu

Anti Madde tarihi Paul Dirac isimli bir gencin özel görelik teorisi ve kuantum mekaniğini birleştirmek amacıyla yazmış olduğu bir denklem ile başlamaktadır. Bu denklem ile nobel ödülünü aldı. Fakat denklem negatif(-) ve pozitif(+) yüklü elektronların ikisi içinde geçerliydi. Birçok kişi pozitif yüklü elektronlar diye birşeyin olmayacağını düşünse de Dirac böyle birşeyin mümkün olduğuna inanıyordu. Hatta nobel konuşmasında anti maddeden oluşan bir evren kurgulamıştı. 1930’lara gelindiğinde dış uzayda gelen yüksek enerjili parçacıklar ve ışınlar atmosfere çarptığında düşük enerjili bir parçacık sağanağı oluştuğunu gördüler. Daha sonra bilim insanları bu parçacık sağanağı hakkında araştırmalar yaparken pozitif yüklü ve elektronlar ile aynı kütleye sahip bir parçacığın izini gördüler. Bir yıllık gözlemler sonucunda karşıt yüklere sahip elektron olduğuna karar verildi ve pozitif yükünden dolayı pozitron ismini aldı.

Anti Madde Nedir

anti madde nasıl üretiliyor

Anti madde ile madde arasındaki fark sadece elektrik yükleri zıt işaretlidir. Nötronun elektrik yükü sıfır(0) ise anti nötron atomu nasıl oluyor? Şöyleki nötronu 2 aşağı 1 yukarı kuark oluşturuyor. Aşağı kuarkların elektrik yükü -1/3 yukarı kuarkın elektrik yükü +2/3 dür. Anti-nötron da ise yukarı kuark -2/3, aşağı kuark +1/3 dür.

Anti Madde Nasıl Üretiliyor

anti madde nedir

Cern’de hızlandırıcılar içerisinde altın iyonları veya hidrojen atomları hızlandırarak duran bir hedefe çarptırıyorlar. Einstein’in E=mc² ilkesine göre tamamen enerjiye dönüşüyorlar, ortaya çıkan bu enerji madde ve anti madde çiftleri oluşturuyor. Madde ve anti madde temasa geçtikleri anda enerjiye dönüşür. Bunun için çarpışma manyetik ve elektrik alanda yapılıyor. Madde ve anti madde çifti oluştuğunda birbirleriyle temasa geçmeden manyetik alanlar yardımıyla ayrışıp uygun kanallara gönderiliyorlar. Daha sonra anti madde atomları vakumlu ortamda, manyetik ve elektrik alanlar yardımıyla sabit bir alanda tutuluyor.

İlk anti madde 1995 yılında üretildi. Sadece 9 adet anti hidrojen atomu üretildi. Sonraki yıllarda milyonlarca üretildi ama boş bir balonun içerisi doldurmayacak kadar. Şöyle ki Cern’de üretilen tüm anti madde, madde ile bir araya getirilseydi bir ampulü birkaç dakika yakacak kadar enerji ortaya çıkardı. Anti madde üretimi oldukça verimsiz bir işlem. Ürettiğinden çok daha fazla enerji tüketiyor. Harcadığı enerjinin yaklaşık olarak sadece 0,0000000001 ‘lik kısmı geri dönüyor. Bir gram anti madde üretmek 100 milyar dolara mal oluyor fakat Hiroşima’ya atılan atom bombasının 2 katı enerji ortaya çıkarıyor. Şuan NASA ucuz ve pratik yoldan anti-madde üretimi için çalışıyor. Eğer başarılı olursa astronotlar 180 günde Mars’a gidebilecekler.

Anti Madde evrende doğal yollar ile ortaya çıkabiliyor. Daha önceki yazılarımızda yoğunlaşan enerjinin madde oluşturduğunu yazmıştık. Süpernova patlamalarında , gama patlamalarında ortaya çıkan enerji bazı bölgelerde yoğunlaşarak madde ve anti madde çift oluşturabiliyor. Şöyle ki 2002 yılında güneşte oluşan patlamada ortaya çıkan anti madde, tahminlerce Amerika’ya birkaç gün yetecek enerji ortaya çıkarmıştır.

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?