Antivirüs Programları Nasıl Çalışır

0
8
antivirüs programları nasıl çalışır

Antivirüs Nedir? Antivirüsler, bilgisayar sistemleri için zararlı olan bilgisayar virüsleri, solucanlar, Truva atları, casus yazılımları ve benzeri gibi kötü niyetli yazılımları önleyen, tespit eden ve ortadan kaldıran yazılımlardır. Piyasada virüsleri tespit etmek ve ortadan kaldırmak için farklı yaklaşımlar kullanan pek çok antivirüs mevcuttur. Bu yaklaşımlar genel olarak iki kategori içerisinde ayrılabilir.

  1. İmza tabanlı algılama
  2. Şüpheli davranış tabanlı algılama

İlk yaklaşımdaki antivirüslerin, tüm popüler virüslerin imzalarının bulunduğu bir kütüphanesi vardır. Tarama işlemi boyunca, yazılım tüm bilgisayar programlarını kütüphane ile karşılaştırır. Eğer virüs olarak tanımlanan bir imza ile eşlenen bir bilgisayar programı varsa, kullanıcıya bu program hakkında bir uyarı yapılır ve ayrıca kullanıcının seçeneğine göre eylemler yapılır. Örneğin, virüs olarak görülen ve kütüphanede depolanan bir 10235 programı tarama esnasında bilgisayar tarafından bulunursa, bunu virüs olarak algılar ve kullanıcıyı gereken eylemi seçmesi için uyarır. (Kaldırma, onarım, eylem yok gibi.)


Virüs tanımlarında mevcut olan bir virüsü engellemek için bu, çok etkili bir yöntemdir. Ancak yeni virüsler için ya da kütüphanede bulunmayan virüsler için etkili bir yöntem değildir. Bu yüzden böyle virüsler için düzenli güncellemeler gereklidir. Diğer tür antivirüsler programların şüpheli davranışlarını belirler (kritik dosya/programların modifikasyonu gibi) ve kullanıcıyı şüpheli program hakkında veya programın çalışmasını durdurması için uyarır. Bu tip antivirüs yazılımları yeni virüsler için etkili olabilir ancak kesinlik veya yasal yazılımları virüs olarak tanımlama konusunda eksiktirler.

 

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.